چرا کره‌جنوبی با وجود معافیت از تحریم،با ایران دشمنی می‌کند؟

سوال اصلی و بی جواب اینجاست که چرا این کشور با بهانه کردن ترس شرکت های خصوصی برای همکاری با ایران، مجوز واشنگتن را هم نادیده می گیرد و تنها به اقداماتی قطره چکانی بسنده می کند؟

مهسا مژدهی: کره جنوبی در اقدامی عجیب به جای بازپرداخت بدهی هفت میلیارد دلاری خود به ایران، یک محموله کمک های بشردوستانه به ارزش 500 هزار دلار به کشورمان ارسال کرده است. نزدیک به دو سال از زمانی که قرار بود کره ای ها پول نفتی را که از ایران خریداری می کنند را بپردازند گذشته است، اما این کشور کماکان حاضر به صاف کردن بدهی هایش نیست و پول ایران در سئول بلوکه شده است. اما آیا واشنگتن پشت سر سئول هفت تیر گذاشته تا پول های ایران در بانک های این کشور به گروگان گرفته شود یا ماجرا تنها بی وفایی کره شمالی نسبت به روابط شصت ساله بین دو کشور است؟

چرا کره جنوبی پول ایران را بلوکه کرده است؟

با برطرف شدن تحریم ها علیه ایران پس از برجام، کره جنوبی یکی از کشورهایی بود که از نظر سیاسی و اقتصادی به تهران نزدیک شد. از آنجایی که سئول وارد کننده عمده انرژی است و بدون آن قادر به تامین نیازهای خود نیست، خرید نفت از ایران به یکی از برنامه های اصلی کره جنوبی تبدیل شد. در آن سال ها ایران روزانه 350 هزار بشکه نفت را روزانه تنها به این کشور صادر می کرد. اما پرداخت پول این خریدها با مشکل مواجه شد. پس از آنکه ترامپ ایران را تهدید کرد، کره جنوبی با بهانه عدم همکاری بانک ها و ترس آنها از واشنگتن حاضر به پرداخت هزینه خریدهای قبلی خود نشد.

هفت میلیارد دلار از پول ایران که در کره جنوبی بلوکه شده است، بالاترین میزان پولی است که ایران در کشورهایی دارد که با آنها مبادله اقتصادی داشته است. با این حال مقامات سئول، در دوسال گذشته به درخواست ایران برای آزاد کردن این پول توجهی نکرده اند و در آخرین اقدام خود تنها به میزان نیم میلیون دلار از این پول را آنهم به صورت کالای بشردوستانه به ایران فرستاده است.

کره جنوبی می گوید از زمان شروع تحریم ها با ایران دست به رایزنی هایی با مقامات آمریکایی زده تا بتواند مبادلات تجاری خود را با ایران ادامه دهد. اما برخی ناظران معتقدند این موضوع چندان حقیقت ندارد. ایالات متحده در ابتدا کره جنوبی را به همراه یازده کشور دیگر معاف از تحریم ها اعلام کرد. اما در همان زمان سئول ترجیح داد تا به دنبال جایگزین دیگری برای خرید انرژی بگردد و از این فرصت استفاده نکرد.

کره جنوبی می گوید پول ایران به دو بانک این کشور ارسال شده اما چون بانک مرکزی ایران تحریم است، بانک های سئول قادر به ارسال این مبلغ به ایران نیستند. تهران در یک سال و نیم گذشته تلاش کرده تا با رایزنی با مقامات این کشور اعتراض خود را به گوش کره ای ها برساند. اما روند رسیدگی به درخواست ایران همچنان کند است. سخنگوی وزیر خارجه در توضیح ارسال محموله پزشکی به قیمت ۵۰۰ هزار دلار به ایران اعلام کرد که در مرحله دوم این رقم به دو میلیون دلار می‌رسد. با این حال او به مقامات کره جنوبی کنایه زد و گفت: زحمت کشیده‌اند. ما چیزی حدود دو سال با کره جنوبی مذاکره داشتیم ولی کره‌ای‌ها در این زمینه به آمریکایی‌ها گوش می‌دهند و برای پرداخت بدهی‌شان منتظر پاسخ مثبت آمریکا بودند.

سئول چه راه حلی را ارائه کرده ؟

کره جنوبی می گوید مشغول رایزنی با آمریکایی هاست تا فکری به حال پرداخت پول به تهران کند. به نظر می رسد تلاش های سئول برای متقاعد کردن واشنگتن از سرعت کافی یا شدت عمل لازم برخوردار نیست. در شرایطی که اغلب کشورهای جهان خواستار تعلیق تحریم ها علیه کشورمان به دلیل کرونا کرده اند، سئول ساکت مانده و حرف چندانی از پول کلانی که در دست دارد نمی زند. در عین حال طبق اخبار بیرون آمده، ایالات متحده برای رفع این مشکل میان سئول و تهران، چراغ سبز نشان داده است.

خبرگزاری یونهاپ می گوید آمریکا نظر موافقی برای طرح بشردوستانه کره دارد. بر اساس این طرح ایران می تواند دارو و محصولات کشاورزی را از این کشور با پولی که در اختیار بانک های کره جنوبی است، بخرد. با اینکه این مذاکرات مربوط به پیش از کروناست اما آغاز ارسال کالاهای مورد نیاز با دیرکرد قابل توجهی اتفاق افتاده است. در کنار چنین تعللی، کره جنوبی به ایران اعلام کرده که تنها قادر به خرید محصولات ساخت این کشور هستند. این در حالیست که واشنگتن حداقل در ظاهر درخواستی از این بابت نداشته است. پیش از این هم کره جنوبی سابقه سنگ اندازی در مقابل پرداخت این پول به تهران را داشته و با وضع محدودیت هایی در زمانی که دست سئول برای پرداخت بدهی بازتر از امروز بود، مانع از این اتفاق شده است. سوال اصلی و بی جواب اینجاست که چرا این کشور با بهانه کردن ترس شرکت های خصوصی برای همکاری با ایران، مجوز واشنگتن را هم نادیده می گیرد و تنها به اقداماتی قطره چکانی بسنده می کند؟

ایران چه توقعی از کره جنوبی دارد؟

در همین باره روزنامه اعتماد نوشت: برای ایران آزادسازی پولی که در سئول باقی مانده اهمیت بیشتری از خرید برخی داروهای مربوط به کرونا دارد. چرا که در ماه های گذشته کمک های زیادی به سوی کشورمان سرازیر شده و در داخل هم تولید محصولات مورد نیاز برای مقابله با ویروس به میزان کافی انجام گرفته است. کره جنوبی تمایلی به فروش داروهای مربوط به بیماری های خاص نشان نداده و آزادسازی پول را هم منتفی می داند. این در حالیست که تهران درخواست کرده تا این داروها به جای بدهی 7 میلیارددلاری، ارسال شوند.

وابستگی کره جنوبی به آمریکا پس از جنگ جهانی دوم و جدایی دو کره این روزها چهره خود را بیش از هر زمان دیگری نشان داده است. این کشور مطلقا اعتراضی بابت این که ایالات متحده تلاش کرده مبادلات تهران و سئول را به صفر برساند نداشته است و حالا حتی در وضعیتی که واشنگتن راضی به برخی مبادلات شده، برای خوش رقصی یا جلب نظر مقامات کاخ سفید، راه های پرداخت را سد می کند.

اقدامات کره جنوبی در حالی صورت می گیرد که بر اساس قطعنامه 2231 کشورها باید به تحریم ها علیه ایران پایان دهند. ایالات متحده با خروج از توافق هسته و ای و نقض آن دست به تحریم های جدیدی علیه تهران زد . اما در میان کشورهاییکه تحت فشار برای قطع روابط تجاری با ایران گرفتند، هیچکدام به اندازه کره جنوبی عجله نداشته اند. به نظر می رسد که مقامات سئول با برتر دانستن منافع داخلی خود، سعی دارند تا با همصدا شدن با کاخ سفید از منافع همراهی با آمریکا بهره ببرند.

312 310

کد خبر 1395049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  10 8
  دلیل پیشرفت کره جنوبی در دهه های اخیر، دوری از تنش با دیگر کشورها و تبعیت از آمریکا بوده. دلیلی وجود نداره که خودشون رو بخاطر سیاستها و ایدئولوژی ایران به خطر بیندازند. هیچ نیازی هم به نفت ما ندارند. آنکه باید دنبال راهی برای تعامل با دنیا باشد ما هستیم!
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  0 0
  بی وفایی کره شمالی یا جنوبی؟
 • مجید IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  4 26
  بخاطری که این موجودات چشم بادامی بیمار هستن فکر کردن همیشه دنیا اینجوری خبر ندارن با کوچکترین حرکتی تحریم میشن کشوری هم تحریم شد تنها امیدش ایران هست منتظریم آن روز برسه تا به دست خودشون ادبشون کنیم
 • علیرصاطالب آبادی IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  1 20
  کره ایهادرزمان قبل ازانقلاب درایران گدایی وکلفتی میکردند.الآن ازاینکه ایران داردابرقدرت میشودترسیده اند.
  • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
   2 0
   کی؟!!
 • زینب عبادی IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  7 8
  کشور کره جنوبی ازاولهم ایران نباید با این کشور وارد معامله میشد اصلا این کشور با امریکا هیچ فرقی ندارند تازه مرموزترازامریکایی هاهستند بهتربودهمون موقع اجناس ومواد موردنیازمون حداقل دریک شرایط یکسام معاوضه میکردیم حالا هم باید نگران بنزین های داده به ونزوعلا باشیم ببینیم پول پرداخت میکنن یا باز ازما میکنن میبرن نوش جان میکنن
 • TR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  2 2
  دشمنی؟ از چین مگه پولهامونو می گیریم یا گرفتیم؟ هر کشوری اختیاردار خودشه دیگه. دلش می خواد می خره نمی خواد نمی خره هر کشوری اخیتاردار خودشه، دلش می خواد می فروشه، نخواد نمی فروشه
 • RO ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  5 2
  حسودبایدکالای انهاراتحریم کنیم تا یادبگیرنند
 • DE ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  3 0
  حتما پیگیری نمیکنید . حق مملکت رو طبق همون قرارداد بخواهید . تبدیلش نکنید. پرروتر میشن ، خودشون نمیدن داره از این وضع سو استفاده میکنه.
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  9 3
  نتیجه دیپلماسی دولت تدبیر و امید است دیگه
 • بی نام IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  11 2
  چون کره جنوبی کشور مستقلی نیست و اگه تاریخ بخونید متوجه می شید که کره جنوبی از متصرفات آمریکا در جنگ کره هست. موقعی که کره شمالی سئول رو اشغال کرد این امریکا بود که مداخله کرد و کره جنوبی به وجود اومد بنابراین این نیمچه کشور تقریبا یکی از ایالت های امریکا محسوب می شه همونجور که ژاپن و آلمان و کانادا و استرالیا و ... به این شکل هستند و هویت مستقلی از نظر دولت ها شون نسبت آمریکا و انگلیس ندارن. ساده لوحی هست اگر اینها رو کشور فرض کنیم.
 • دبیر GB ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  5 1
  یک پیشنهاد به مجلس:لطف کنند قانون حمایت که شامل عدم همکاری با کشورهای مثل کره جنوبی پس از فع تحریمها که زمان زیادی طول نخواهد کشید مصوب کنند
 • احمد IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
  6 1
  به روباه وشغال هم باید باج بدهیم باید در تنگه هرمز خرش را بگیریم اول پول مارا بده بعد از هر جهنم دره ای خواستی نفت بخر
 • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  3 6
  وقتی اینجوری جلوی آمریکا وایستین تهش همین میشه !!حقوق ایران به رسمیت شناخته نمیشه کسی تره هم خورد نمیکنه واسمون
 • US ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  5 2
  اینها فکر میکنند همیشه اینجوری میماند تقصیری هم ندارند بس که امریکای ها از این مردم همه جوره سواستفاده کردن اونا هم یاد گرفتند فکر کردن زندگی شرافت مندانه اینجوریه
 • IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  7 0
  آخه این سوال کردن داره داره پاچه خواری آمریکا رو میکنه تا به سرنوشت کره شمالی دچار نشه معافیت آمریکا کشکه خود کره جنوبی اینو خوب میدونه بین خودشون یه معاهده ای می کنن ک ایران رو بزنن زمین ولی تو رسانه میگن کره جنوبی معافه
 • AE ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  4 1
  وزارت خارجه بجای سفر های بی فایده و هزینه بر باید مشکل را حل کنه .
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  6 0
  این جواب نیکی شما به کره جنوبی است بازار ایران پر از محصولات کره ای بود و هست. کالاهای کره جنوبی را وارد نکنید. ایران باید با کشورهایی که مستقل هستند معامله کند نه با کشورهایی که یا ایران را ضعیف میدانند و میخوان سوء استفاده کنند یا به حرف آمریکا گوش میدن . کشورهایی که دوست و متحد آمریکا هستند حتی به یک بهانه پول ایران رو بلوکه میکنن با این فکر که حتی پس ندن یا زمانی پس بدن که ارزش نداره. خام فروشی نکنید . کالا را در ازای پول صادر کنید نه کالا ، مبادله کالا به کالا نکنید. چون کالای شما برای آنها ارزش افزوده ایجاد میکند ولی کالاهایی که آنها به ما میدن ، مصرفی و غیرضروری هستند. معامله با این کشورها آب ریختن در آسیاب دشمن است.
 • ر IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  0 0
  اگر ما به کشور کره بگوییم که ما به شما خدمت خردیم که کالاهای شما را خریدیم انها نیز خواهند گفت که ما نیز 53 سال است کالاهای با کیفیت در اختیار شما قرار می دهیم خواهند گفت این سود دو طرفه بوده است خواهند گفت که مگر ما به شما گفته بودیم که تولیدات داخلی خودتان را با واردات بی رویه نابود کنید و به مردم ایران خواهند گفت که مگر ما به شما گفته بودیم که کالای ایرانی نخرید و شرکتهای کره ای را اباد کنید این اتفاقات پیش امده نتیجه خام فروشی مواد اولیه و عدم حمایت از تولیدات ملی و بی مدیریتی خود شماست
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  1 0
  تنها عاملی که باعث تجارت کره جنوبی با ایران بود وابستگی انرژی به ایران بود کره جنوبی نفت خام و میعانات گازی و بنزین و خاویار از ایران وارد می کرد تنها خاویار مربوط به شیلات است و بقیه مربوط به انرژی هستند در حال حاضر کره جنوبی نفت امریکا را جایگزین نفت ایران کرده است و نیازی به حضور در ایران ندارد در حالی که کره جنوبی وابستگی اقتصادی 25 برابری نسبت به ایران با امریکا دارد وابستگی بانکی , وابستگی تجهیزات نظامی و نیروی نظامی ,وابستگی سیاسی ,وابستگی سرمایه خارجی و سایر وابستگیها را هم به لیست اضافه کنید اگر این موارد را در نظر می گرفتید قبل از گرفتن پیش پرداخت و تعیین عدم پرداخت به موقع با بستن قرارداد محکم با کره جنوبی تجارت نمی کردید و با کشورهای دوست هم رابطه برقرار می کردید و به کره جنوبی اعتماد نمی کردید