لزوم تامین امکانات اطفای حریق در چهارمحال و بختیاری متناسب با ارزش اقتصادی زیست محیطی عرصه ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گزارشی از عملکرد و راهکارهای پیشنهادی برای پیش گیری و مقابله با آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت را در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل  روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان ، شهرام احمدی در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان گفت: در مجموع حدود ۱۱ و ۶۳ صدم درصد از مساحت استان درقالب مناطق چهارگانه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.  وی افزود: ۳۸ درصد از مساحت این مناطق به عنوان ۱۰ درصد عرصه های جنگلی استان توسط این اداره کل حفاظت می‌شود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: علی‌رغم خشکسالی و مخاطرات فراوان، با همراهی مردم و اقدامات صورت گرفته شده، در هفت سال گذشته سطح آتش‌سوزی در مناطق تحت مدیریت استان کاهش بسیار چشمگیری داشته است. وی تصریح کرد: از مجموع مساحت هفت ساله درگیر آتش سوزی در مناطق، ۲۹ درصد حریق‌ها در مناطق جنگلی و ۷۱ درصد در عرصه‌های مرتعی رخ داده است. 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها ناشی از غفلت و سهل‌انگاری عوامل انسانی است، با فرهنگسازی و آموزش می‌توان نقش بسزایی در پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی در جنگلها و مراتع ایفا کرد.

شهرام احمدی با اشاره به کمبود امکانات و تجهیزات در راستای حراست از عرصه‌های طبیعی و حفاظت شده استان، تصریح کرد: نیاز است اعتبارات بیشتری برای تامین این امکانات و تجهیزات به منظور حراست از مناطق حفاظت شده استان تخصیص یابد. 

وی گفت: کاهش آتش سوزی در تالاب گندمان ناشی از انجام اقدامات حفاظت محیط زیست در احیای آن بوده است. 

وی گفت: عدم مدیریت پسماندهایی که در طبیعت رها می‌شوند، بسیاری اوقات موجب آتش‌سوزی می‌شود، البته با توجه به محدودیتهای توپوگرافی استان، دهیاران و شهرداران نیز مشکلاتی در تعیین محل دفن پسماند دارند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری ادامه داد: رقابت در بهره‌برداری از عرصه‌های طبیعی نیز می‌تواند زمینه را برای تخلفات زیست‌محیطی ایجاد کند که بیشتر در اثر سهل انگاری‌ها صورت می‌گیرد و موجب آسیب به تنوع زیستی و حیات وحش می‌شوند.
وی گفت: وقتی عرصه‌های طبیعی از بین بروند موجب ایجاد گرد و غبار می‌شوند و آلودگی هوا بر سلامتی انسان تأثیر خواهد گذاشت و همچنین به هم خوردن پایداری خاک و وقوع سیلاب‌های مهیب، از بین رفتن گردشگری منطقه و تحمیل هزینه‌های بالا برای احیا از عواقب این امر است.
پیش از این نیز در نخستین جلسه شورای اداری حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از آتش سوزی احتمالی در مناطق تحت مدیریت در دستور کار قرارگرفته بود.

48

کد خبر 1395052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =