هفته سخت کرونایی در انتظار هرمزگان / اجباری کردن ماسک دیر انجام شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر اینکه استفاده اجباری از ماسک در مراکز بسته همچون ادارات دیر انجام شد گفت: پیک کرونا در هفته جاری خواهد بود بنابراین هفته سختی پیش رو خواهیم داشت که شاید تخت بیمارستانی نیز کم بیاوریم.

به گزارش خبرآنلاین از هرمزگان ؛  دکتر حسین فرشیدی در مصاحبه ویدئو کنفرانس با اصحاب رسانه استان هرمزگان اظهار داشت: در ۲ هفته اخیر شاهد افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان بر اثر ویروس کرونا در استان بوده‌ایم.

وی افزود: طبق پیش‌بینی‌های دانشگاه علوم پزشکی این هفته سخت‌ترین هفته ابتلا در استان خواهد بود و از دو هفته آینده روند ابتلا و موارد مثبت کاهش خواهد یافت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: این افزایش آمار و رسیدن به اوج ابتلا بسیاری از استان‌ها را درگیر و سپس روند نزولی شد، در حال حاضر نیز استان‌هایی نظیر هرمزگان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی درگیر پیک ابتلا هستند و به زودی این روند نزولی می‌شود.

وی تصریح کرد: آنچیزی که تاکنون به صورت مستند به آن رسیده‌ایم این است که برای ایمنی بخشی جمعی نیاز به واکسن و دارو وجود دارد که تا این لحظه هنوز برای بیماری واکسنی کشف نشده است.

فرشیدی ابراز داشت: نسبت به هفته‌های قبل استراتژی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تغییر کرده است و اکنون تقویت زیرساخت‌های درمانی، تقویت مراقبت از افراد پرخطر دارای بیماری زمینه‌ای و اختصاص ۲ هتل برای قرنطینه افراد مبتلا به کرونا برای نظارت بر روند قرنطینه مهمترین استراتژی دانشگاه خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین با فعال شدن طرح هر خانه یک مرکز سلامت و اتصال خانه‌ها به مراکز بهداشتی و درمانی سعی می‌شود سطح سلامت عمومی جامعه ارتقا یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با تاکید بر دیر شدن اجباری کردن استفاده از ماسک در اماکن بسته همچون ادارات گفت: در هفته‌های جاری آمار استفاده از ماسک بالا رفته و استفاده از آن در ادارات الزامی شده و بایستی در ناوگان حمل و نقل عمومی و بازارها نیز اجباری شود.

وی با اشاره به بالارفتن میزان نمونه گیری در استان بیان داشت: یکی از سیاست‌های ما افزایش میزان نمونه گیری و بیماریابی حداکثری است به همین دلیل از افراد دارای علائم تست کرونا گرفته می‌شود اما از افرادی که سیستم درمانی نیازس به انجام تست نبیند این تست گرفته نخواهد شد و به هیچ عنوان زیر بار تستی که صلاح نمی‌دانیم نخواهیم رفت.

فرشیدی با اشاره به اینکه مهم‌ترین علامت کرونا سرفه است و با استفاده از ماسک می‌توان تا حد زیادی از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد افزود: اگر دو فرد در کنار هم باشند و یکی از این افراد ماسک داشته باشد احتمال ابتلا ۶۰ درصد کاهش می‌باید، اگر هر دو استفاده کنند تا ۹۰ درصد و اگر هر دو ماسک داشته باشند و فاصله گذاری اجتماعی را نیز رعایت کنند احتمال ابتلا به زیر یک درصد می‌رسد.

وی با تاکید بر این مسئله که افراد بایستی از تردد غیرضروری در سطح شهر و اماکن پر تردد خودداری کنند گفت: جدیدا تفاهم نامه ایجاد ۶۰ تخت آی سی یو جدید در هرمزگان امضا شده و این تخت‌ها به زودی به تخت‌های بیمارستانی استان اضافه خواهند شد، همچنین از امکانات بخش خصوصی در ایجاد آزمایشگاه هم استفاده می‌شود و آزمایشگاه است کووید ۱۹ در کیش به زودی فعال می‌شود اما کمبود دستگاه PCR تنها کمبودی است که ما داریم و این مسئله را به وزیر نیز منتقل کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به آمار فوتی ها در استان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا گفت: طبق داده‌های فعلی میزان فوتی های قطعی بر اثر کرونا ۵۳ نفر بوده اما ۶۰ نفر دیگر نیز فوت شده‌اند علائم بالینی و سی تی آنها نشان می‌داد احتمالا کرونا دارند نتیجه آزمایششان منفی بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴ شهر بندرعباس، میناب، قشم و رودان قرمز هستند و دو شهرستان حاجی آباد و بندرخمیر نیز نیز نامه قرمز بودن وضعیتشان به وزارتخانه ارسال شده است.

فرشیدی با تاکید بر اینکه تنها شهرستان سبز کشور در حوزه کرونا شهرستان بوموسی است گفت: بندرعباس به تنهایی ۷۳ درصد آمار کرونایی استان را خود اختصاص داده و پیشنهادهایی برای ایجاد محدودیت در برخی مراکز داده‌ایم که در صورت تصویب محدودیت ها به بندرعباس و میناب بازخواهند گشت و مراکز پر تردد مثل بازارها تعطیل می‌شوند.

وی اظهار داشت: پیک کرونا تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت و از اوایل تیرماه انتظار می‌رود این روند نزولی شود، هفته جاری هفته سختی خواهد بود که شاید با کمبود تخت نیز مواجه شویم.

فرشیدی تاکید کرد: مردم از برگزاری مراسمات عروسی و تجمعات خودداری کنند، برگزاری عروسی و تجمعات ممنوع است و با عوامل برگزاری برخورد خواهد شد چرا که احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش خواهد داد.

۴۸

کد خبر 1395127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =