فضای نظریه‌پردازی درباره انتخابات بین نخبگان و فرهیختگان ایجاد شود

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه در موضوع انتخابات پرسش‌های مبنایی از نظر فلسفه سیاسی همچنان وجود دارد که هنوز نیاز به نظریه پردازی دارد، گفت: مجال نظریه‌پردازی باز است و باید این فضا را در بین نخبگان و فرهیختگان ایجاد کنیم.

به گزارش خبرآنلاین از فارس:  آیت‌الله لطف‌الله دژکام امروز در دیدار با رئیس و اعضای دفتر نظارت و بازرسی انتخابات (شورای نگهبان) استان فارس  اظهار داشت: نقش شورای نگهبان در فرایند انتخابات در کشور ما بسیار کلیدی و مهم است.

وی با بیان اینکه برخی مسائل باید در فرایند تمدن‌سازی در نظام ما مورد توجه قرار گیرد، گفت: بحث ما در رابطه با تمدن‌ها یک بحث رقابتی است، درواقع اینگونه نبوده که مردم ما ارتباطی با سایر تمدن‌ها نداشته باشند، از این رو تمدن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند و هرکدام که بهتر بوده را قبول می‌کنند و پس از تبادل ارتباط تمدنی، در طولانی مدت بهترین تمدن را انتخاب می‌کنند. 

امام جمعه شیراز افزود: بنابراین باید دقت کنیم آنچه انجام می‌دهیم یک الگوی حرکت ارزشمندی باشد که مردم کشور خودمان بتوانند به آن اقتخار کنند و در عرصه بین‌المللی نیز به یک الگوی فراگیر و بلا منازع تبدیل شود.

دژکام با بیان اینکه در موضوع انتخابات پرسش‌های مبنایی از نظر فلسفه سیاسی همچنان وجود دارد که هنوز نیاز به نظریه پردازی دارد، بیان کرد: اگرچه ممکن است پاسخ‌هایی را برای آن در نظر گرفته باشیم اما مجال نظریه‌پردازی باز است و باید این فضا را در بین نخبگان و فرهیختگان ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه قانون انتخاباتی وحی منزل نیست و باید باب شنیدن ایده‌ها و روش‌های بهتر برای برگزاری انتخابات باز باشد، تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید موضوع انتخابات، فرایند برگزاری آن و حواشی را که حول این مسئله به وجود می‌آید، مطرح کنند و دانشجویان و استادان در یک محیط آکادمیک با آن درگیر شوند و نظریه‌پردازی کنند. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس در پاسخ به این سوال که چرا دانشگاه‌های ما در باب نظریه‌پردازی در این زمینه‌ها ورود نمی‌کنند؟ گفت: یک دلیلش این است که دانشگاه و حوزه ما امروز از سوی نهادهای حاکمیتی چندان تحویل گرفته نمی‌شود. بحث ارتباط دانشگاه با صنعت که مطرح می شود، یعنی یک خلا و کمبودی میان این دو نهاد وجود دارد که باید این ارتباط شکل بگیرد تا آن خلا پر شود. همین بحث در رابطه میان دانشگاه با دیگر نهادهای اجتماعی نیز وجود دارد.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه یکی از جاهایی که می‌تواند برای دانشگاه فضای نظریه‌پردازی را ایجاد کند، مجموعه دفتر شورای نگهبان است، افزود: این مجموعه می‌تواند نخبگان حوزوی و دانشگاهی را شناسایی کند و برای آنهایی که دغدغه دینی و انقلابی دارند پروژه تعریف کند.

وی با توجه به اهمیت این مسئله تصریح کرد: اگر نیازها و ابهامات سیاسی و اجتماعی ما، در محیط آکادمیک برایش فکری نشود، در کف جامعه و خیابان‌ها مسئله به گونه دیگری طرح  و باب سوء استفاده برای دشمن فراهم می‌شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسئله دیگر، فرایند تایید صلاحیت‌هاست، گفت: گاهی اوقات یک فردی صلاحیت ندارد اما در جای دیگری فرد موجهی است و می‌شود از حضورش استفاده کرد. این فرد اگر بداند به فلان دلیل، رد صلاحیت می‌شود ممکن است اصلا پا به عرصه نگذارد. برخی‌ها هم از این فضا سوءاستفاده می‌کنند و به غلط نظارت استصوابی را می‌خواهند زیر سوال ببرند.

آیت‌الله دژکام در ادامه این توضیحات گفت: یکی از چالش‌ها همین است که آیا راهی وجود دارد که یک نفر، پیش از ثبت نام رسمی در انتخابات، بداند که قرار است تایید صلاحیت شود و یا به فلان دلیل قرار است رد صلاحیت شود؟ این مساله اگر ساز و کاری برایش در نظر گرفته شود خیلی از حواشی انتخابات را حذف می‌کند.

وی تصریح کرد: فردی که غرض و عنادی ندارد، وقتی بداند به فلان دلیل متقن رد صلاحیت می‌شود دیگر پا پیش نمی‌گذارد و خودش ثبت نام نمی‌کند اما اگر کسی با علم به رد صلاحیتش، نام‌نویسی کرد آنگاه دیگر نمی‌تواند مدعی شود که من نمی‌دانم چرا رد صلاحیت شده‌ام و نمی‌تواند حاشیه‌سازی کند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان کرد: همه این مسائل، نیازمند بررسی دقیق، علمی و کارشناسانه در محیط‌های آکادمیک است که امیدواریم پای حوزه و دانشگاه به حل این مسائل باز شود.

48

کد خبر 1395186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =