چه کسانی پای صورتجلسه تحویل وصیتنامه امام خمینی به مجلس خبرگان را امضا کردند؟ +عکس

جماران نوشت: صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی الهی امام خمینی(ره) به مجلس خبرگان رهبری منتشر شد.

حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی در آستانه سالروز بزرگداشت ارتحال حضرت امام همزمان با انتشار این سند ارزشمند مطالبی را در همین رابطه بازگو کرد. او در این باره گفت: با گذشت بیش از سی سال از رحلت حضرت امام و چهل و یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه انتشار تدریجی نامه ها و اسناد منتشر نشده ارزشمند موجود در آرشیو موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام در سالجاری در دستور کار موسسه قرار گرفته است. در مجموعه آرشیوی چندین میلیون صفحه نامه و سند و اثری که در آرشیو موسسه نگهداری می شوند چندین هزار نامه از شخصیتهای برجسته فرهنگی و سیاسی ایران و جهان و اسناد و مدارک مربوط به نهضت حضرت امام و تاریخ انقلاب اسلامی و دوران رهبری حضرت امام خمینی و بیش از یک میلیون نامه های مردمی ارسال شده به دفتر حضرت امام وجود دارد که فراهم ساختن امکان دسترسی پژوهشگران به این آثار گامی بسیار موثر در شناخت واقعیتهای تاریخ انقلاب اسلامی و رهبری آن خواهد بود.

خوشبختانه زیرساختهای لازم از اسکن و تبدیل فرمتهای این اسناد و تنظیم آنها در قالب سامانه های هوشمند پژوهشی و آرشیوی در موسسه انجام یافته است و به زودی نحوه استفاده از این آثار برای پژوهشگران و علاقمندان اطلاع رسانی خواهد شد و قرار بر این است که به صورت روزانه و یا نوبتی و مناسبتی، گزیده ای از این اسناد برای استفاده عموم در پرتال جامع امام خمینی و پایگاه اطلاع رسانی جماران نیز منتشر شود.

از آنجا که در آستانه ایام الله ۱۴ و ۱۵ خرداد قرار داریم به عنوان حسن آغازی بر این اقدام ارزنده، انتشار صورتجلسه تحویل وصیتنامه سیاسی الهی امام خمینی(ره) در جلسه افتتاحیه مجلس خبرگان رهبری در ۲۳ تیرماه ۱۳۶۲ را بهانه خوبی برای توجه بیشتر مخاطبان به مهمترین اثر مکتوب سیاسی و اجتماعی حضرت امام یعنی وصیتنامه سیاسی و الهی ایشان یافتیم . سطح بسیار بالا و کم سابقه حاضران در این جلسه و اسامی شخصیتهای بزرگی که ذیل صورتجلسه را امضا کرده اند و ذکر جزئیات مراحل تحویل نسخه وصیتنامه در این صورت جلسه بیانگر اهمیت سندی است که در این جلسه به امانت سپرده شده است.

واقعیت این است که علیرغم انتشار گسترده متن مکتوب و یا صوت و فیلم قرائت وصیتنامه امام خمینی در رسانه ها و صدا و سیما هنوز معارف بلند دینی و حقایق فراوانی که در باره ماهیت و اهداف و انگیزه های انقلاب اسلامی در این وصیتنامه آمده است و درسها و وصیتها و پندهایی که رهبر کبیر انقلاب اسلامی خطاب به ملت ایران و قشرهای مختلف جامعه و خصوصا رهنمودها و تذکراتی که به مسئولین و دولتمردان نظام جمهوری اسلامی و دستگاههای مختلف آن مرقوم فرموده اند آنگونه که باید مورد توجه و تأمل قرار نگرفته است.

وصیتنامه امام خمینی اثری منحصر به فرد و پیام جاوید امام خمینی به پیروان خویش و نسلهای آینده است. این اثر بظاهر مختصر در حقیقت بازگو کننده عصاره تجربه عینی و عملی امام خمینی در بیش از هشتاد سال عمر پربرکت ایشان است. وصیتنامه امام در واقع چکیده ای است از تحلیل امام خمینی از شرایط جهان معاصر، ایران گذشته و حال و تبیین مهمترین مسائل فراروی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در حال و آینده. مهمترین سفارشات امام خمینی که از دیدگاه ایشان تضمین ادامه انقلاب اسلامی و تثبیت و موفقیت جمهوری اسلامی ایران در گرو توجه به آنها می باشد در این وصیتنامه به اختصار بازگو شده است و راه نیل به سعادت و پیشرفت و عظمت و عزت را به ملت و پیروان خویش آموخته است. توصیه حقیر به عموم پیروان حضرت امام این است که حتی برای چندمین بار هم که شده است وصیتنامه امام خمینی را بخوانند و یا بشنوند و در فرازهای آن تأمل کنند مطمئنا در هر مرتبه بازخوانی این یادگار جاوید دریچه هایی از معارف و حقایق به رویمان خواهد گشود و زنگارهای گذر زمان و غفلتها را خواهد زدود. امسال که با کمال دردمندی و تأسف بواسطه فراگیری بیماری کرونا و لزوم رعایت دستور العملهای بهداشتی از امکان حضور در حرم مطهر امام بزرگوارمان در مراسم بزرگداشت ۱۴ خرداد محروم مانده ایم تعطیلات این ایام فرصت بسیار مغتنمی است که وصایا و راهنمائیهای الهی و دلسوزانه آن حضرت را در وصیتنامه ایشان با دقت و تأمل مرور کنیم و از فیوضات این اثر و افاضات روح بلند و ملکوتی صاحب آن بهره مند گردیم.

ضمنا درباره وصیتنامه امام خمینی و تاریخچه آن که سند مذکور مربوط به یکی از مراحل آن است لازم است عرض کنم ‌این وصیتنامه در تاریخ بیست و ششم بهمن ماه سال‌‎ ‎‌یکهزار و سیصد و شصت و یک هجری شمسی (مطابق با‎ ‎‌اوّل جمادی الاول سال یکهزار و چهارصد و سه هجری‌‎ ‎‌قمری) توسط حضرت امام خمینی ـ سلام الله علیه ـ به رشته تحریر در آمد‎ ‎‌شد و یک نسخه از آن در جلسه افتتاحیه اوّلین دوره مجلس‌‎ ‎‌خبرگان رهبری در تاریخ ۱۳۶۲/۴/۲۳ شمسی که با حضور افراد نام برده در صورتجلسه برگزار گردید، نزد خبرگان مردم به امانت گذارده‌ ‎‌شد.‌

‌ بار دیگر پس از انجام تغییراتی توسط آن حضرت، در‎ ‎‌پنجمین سالگرد نگارش و تنظیم وصیتنامه، در تاریخ‌۱۳۶۶/۹/۱۹ در جلسه ای که در محضر حضرت امام و با حضور‎ ‎‌قائم مقام رهبری، رئیس جمهور،‌‎ ‎‌مرحوم یادگار امام،‌‎ ‎‌ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست قوه قضاییه،‌‎ ‎‌نخست وزیر، اعضای مجلس خبرگان، دبیر شورای‌‎ ‎‌نگهبان، نماینده امام در بنیاد شهید، تنی چند از روحانیون‌‎ ‎‌و اعضای دفتر امام تشکیل شد، پس از بیانات کوتاه امام خمینی، متن‌‎ ‎‌وصیتنامه اصلاح شده در دو نسخه جهت نگهداری در‎ ‎‌مجلس خبرگان و آستان قدس رضوی به آقایان تحویل‌‎ ‎‌داده شد. پس حاضران در جلسه به مجلس شورای‌‎ ‎‌اسلامی عزیمت کردند و پس از انجام مراحل مهر و موم‌‎ ‎‌رسمی وصیتنامه، نسخه ای از آن توسط فرزند گرامی امام به‌‎ ‎‌رئیس مجلس خبرگان تحویل شد و نسخه دیگر نیز در‎ ‎‌اختیار حضرات آقایان: محمدرضا مهدوی کنی، مهدی‌‎ ‎‌کروبی، محمدرضا توسلی، حسن صانعی قرار گرفت تا به‌‎ ‎‌موزه آستان قدس رضوی تحویل شود.

و در همین جلسه‌‎ ‎‌نسخه سابق وصیتنامه موجود در مجلس خبرگان تحویل‌‎ ‎‌فرزند امام شد تا به حضرت امام عودت دهند.‌‎ ‎بر طبق نظر حضرت امام که در پایان وصیتنامه مرقوم فرموده بودند: «‌این وصیتنامه را پس از مرگ من احمد خمینی برای مردم‌‎ ‎‌بخواند. و در صورت عذر، رئیس محترم جمهور یا رئیس‌‎ ‎‌محترم شورای اسلامی یا رئیس محترم دیوان عالی کشور،‌‎ ‎‌این زحمت را بپذیرند. و در صورت عذر، یکی از فقهای‌‎ ‎‌محترم نگهبان این زحمت را قبول نماید»‌ در تاریخ ۱۳۶۸/۳/۱۵ یک روز پس از ارتحال حضرت امام خمینی، وصیتنامه پلمب شده در جلسه مجلس خبرگان رهبری برای نخستین بار مفتوح و متن وصیتنامه،‌‎ ‎‌حسب الامر ایشان‌ ـ با توجه به تألمات شدید روحیِ فرزند امام ـ توسط حضرت آیت الله خامنه ای قرائت گردید و‎ ‎‌گزارش کامل (صوتی و تصویری) این جلسه از طریق رسانه های گروهی پخش شد و متن دستخط‌‎ ‎‌وصیتنامه نیز در اختیار عموم قرار گرفت.‌ ضمنا چندی بعد مرحوم یادگار حضرت امام نیز در عمل به وصیت امام متن وصیتنامه را قرائت نمودند که همان زمان در مجموعه لوح فشرده وصیتنامه امام خمینی از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام منتشر گردید.

 ۱۷۲۷۲۱۹

کد خبر 1395302

برچسب‌ها