بخش تعاون چند درصد شاغلان معدن را تشکیل می‌دهد؟

ایسنا نوشت: تعداد شاغلان بخش معدن کشور در سال ۱۳۹۷ بیش از ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر بوده که سهم بخش تعاون از این میزان ۴.۱ درصد بوده است.

استخراج معدن یکی از فعالیتهای زیر مجموعه بخش عمده اقتصادی صنعت به شمار می‌رود و از آنجا که بخش عمده اقتصادی صنعت بیشترین ارزش افزوده را تولید می کند از این رو بررسی ویژگی‌های فعالیتهای اقتصادی زیر مجموعه‌های آن نیز در شناخت تغییرات فعالیت اقتصادی مذکور موثر است.

بر همین اساس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری مرکز آمار ایران پرداخته است.

بر اساس این گزارش، سهم بخش تعاون از کل معادن کشور، ۶.۲ درصد و از کل شاغلان بخش معدن، ۴.۱ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۷، ۴۹۱۶ معدن در حال بهره ‌برداری با اشتغال ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر شاغل وجود داشته است که از این میزان سهم بخش تعاون ۳۰۵ معدن با ۴۱۲۳ نفر اشتغالزایی بوده است.

همچنین تعداد معادن در حال بهره برداری کشور در سال ۱۳۹۷ نزدیک به منفی ۸.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است. به علاوه تعداد شاغلان در سال ۱۳۹۷ ،۹۹۷۳۴ نفر بوده که سهم بخش تعاون از این تعداد ۴.۱ درصد است.تعداد شاغلان این معادن در سال ۱۳۹۷ ،حدود ۱.۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش داشته است.

بررسی تعداد معادن در حال بهره‌برداری کشور نشان می‌دهد در حالی که طی سال ۱۳۹۶ استانهای کرمان با ۶۵۶ معدن، خراسان رضوی با ۳۹۸ معدن و اصفهان با ۳۴۱ معدن دارای بیشترین تعداد معادن در کل کشور بوده اند، این آمار در سال ۱۳۹۷ با کاهش مواجه بوده و به ۵۷۲ معدن در کرمان، ۳۹۲ معدن در خراسان رضوی و ۳۲۹ معدن در اصفهان رسیده است.

بررسی تعداد شاغلان معادن نیز بیانگر آن است که تعداد شاغلان بخش معدن کشور در سال ۹۷ بیش از ۹۹ هزار و ۷۳۰ نفر بوده و در مقایسه با شاغلان معدن کشور در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

این بررسی آماری حاکی از آن است که استانهای البرز با ۲۷ معدن و ایلام با ۳۲ معدن کمترین تعداد معادن کشور در سال ۹۷ را به خود اختصاص داده و استانهای کرمانشاه و گیلان در رده‌های بعد قرار دارند.

به گزارش ایسنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، علیرغم آنکه پتانسیل‌های بالایی در بخش معدن به ویژه اشتغالزایی معدن وجود دارد آنطور که باید از این ظرفیت عظیم و خدادادی استفاده بهینه صورت نگرفته است. در حال حاضر کشورهای معدن‌خیز دنیا از ظرفیت معادن خود در توسعه اقتصاد و اشتغالزایی بهره برداری کرده‌اند. توصیه کارشناسان اقتصاد این است که یکی از بهترین بخشها برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، صنایع معدنی است و معدن می‌تواند با توجه به ارزآوری بالا بهترین جایگزین نفت در کشور به شمار آید.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1395429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =