مقابله ایران با قانون «سزار» پیامی محکم به روس‌ها بود

سناریوی قانون سزار که آمریکا براساس اطلاعات یک نظامی جدا شده سوری آن را تصویب کرد، ما را به یاد دروغ درباره وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق می اندازد که از آن به عنوان بهانه ای برای اشغال این کشور استفاده شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دکتر جواد الهنداوی در روزنامه الرای الیوم به قانون قیصر(سزار) آمریکا و مقابله ایران با این راهبرد در سوریه پرداخته که در ادامه می خوانیم:


این قانون از حکومت سوریه،ایران و روسیه به عنوان هدف های اصلی محاصره و تحریم یاد می‌کند اما تمام کشورهای عربی تعامل کننده با سوریه را شامل خواهد شد.

بنابراین این قانون امنیت،ثبات،توسعه کشورهای عربی و منطقه را نشانه رفته است و به نفع اسرائیل درصدد تضعیف این کشورها و منطقه است.

عنوان قانون سزار حمایت ازمنافع و حقوق ملت سوریه است؛ اما طبق این قانون پایان دادن به اشغال خاک این کشور از سوی ترکیه، مبارزه با داعش در ادلب،متوقف کردن سرقت نفت شرق سوریه از سوی جریان های مسلح مورد حمایت آمریکا و بیرون راندن آمریکایی ها از خاک سوریه به نفع ملت این کشور نیست.

ارسال نفتکش از سوی ایران به ونزوئلا با نزدیک بودن زمان اجرایی کردن قانون سزار بی ارتباط نبود. ایران از پیامدهای اجرایی شدن این قانون علیه خود،روسیه و سوریه پیشی گرفت.

پیام ایران واضح است با این مضمون که این قانون آمریکایی مانعی در برابر اراده و قدرت ایران برای به شکست کشاندن آن پیش از اجرایی شدنش نیست و ایران به نقض محاصره و تحریم ها  ادامه خواهد، تحریم هایی که علیه سوریه،ونزوئلا و چه بسا یمن اعمال خواهد شد.

ایران با این اقدام روسیه را نیز که در انتظار قانون سزار می‌باشد، خطاب قرار داده است. مضمون پیام ایران به روسیه تشویق این کشور به شکستن قواعد محاصره آمریکا است.

ایران کشور منطقه ای بزرگی است که با این اقدام خود در قبال ونزوئلا و سوریه الگوی روسیه به عنوان قدرتی در شورای امنیت خواهد بود.
ایران بیش از هر زمان دیگری به راهبرد مقابله و به چالش کشیدن ادامه می دهد و از اقدامات بدتر آتی آمریکا پیشی می گیرد و با آن بدون این که منتظر باشد، مقابله می کند و چیزی برای از دست دادن در مقابل آمریکا ندارد و از وضعیت نامناسب ترامپ  در پی شیوع کرونا، مشکلات اقتصادی و انتخابات  بهره برداری می کند.

310 310

کد خبر 1395696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • شمس تبریزی IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  1 0
  رای الیوم هم روزنامه است که شما ازش نقل میکنید؟ این همون روزنامه ای نیست که عبدالباری عطوان توش مینویسه و رسانه های ایران هم خیلی کشته و مرده ی نظراتش هستن؟
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۵
  1 0
  هنوز خیلی ها به این باور نرسیده اند که روسیه، شوروی نیست و صرفا" بر اساس منافع ملی و داد وستد های بین المللی عمل می نماید. روسیه هر گونه دور زدن تحریمها و یا هر عمل مقابله با آمریکا را بر اساس منافع ملی اش سبک سنگین کرده و بعد به آن عمل مینماید . ما نباید به روسها یا حتی چینی ها اتکا نمایم فقط و فقط خودمان باید تلاش نماییم
 • ناشناس IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
  0 1
  درود بر شرف کسانی که فکر میکنن که مذاکره با آمریکا وقت تلف کردنه و بهترین راهشم جهاد و شجاعت و مقابله کردن باهاشونه ....دیگه دوره میز مذاکره گذشته تو این زمان باید شجاعت خودمونو نشون بدیم