۴ نفر
۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
شرط قطر برای آشتی با سعودی ها

فارس نوشت: معاون وزیر خارجه قطر مذاکره با عربستان سعودی را مشروط به اصول حفظ احترام متقابل و حاکمیت مستقل و در چارچوب مشروعیت بین المللی دانست.

معاون وزیر خارجه قطر و سخنگوی رسمی وزارت خارجه این کشور بر موضع قطر در حمایت از تلاش‌های کویت برای کاهش تنش با محور سعودی در چارچوب احترام متقابل و همچنین، مشروعیت بین المللی تاکید کرد.

«لولوة الخاطر» در گفت‌وگو با پایگاه خبری «العربی الجدید» درباره اینکه آیا بحران میان قطر و عربستان سعودی پس از چهار سال به  واقعیتی اجتناب ناپذیری تبدیل شده است، گفت: «از زمان آغاز این بحران، کشورهای تحریم کننده قطر در صدد عادی جلوه دادن قضیه و وضعیت ناشی از دور شدن خانواده‌های مشترک در دو کشور، ممانعت از حج و عمره قطری‌ها و دیگر اقدامات غیر قانونی برآمدند».

او افزود:« اما همین کشورهایی که مسبب تنش میان قطر و رژیم سعودی بودند، همچنان به ایجاد بحران‌های بیشتر ادامه می‌دهند، زیرا گمان می‌کنند که این وضعیت بی ثباتی با برخورد جامعه بین المللی روبه رو نشده است».

الخاطر گفت:« با وجود اینکه بحران خلیج (فارس) واقعیتی است که با آن به سر می‌بریم، اما کشور قطر تبعات آن را در سطوح متعدد پشت سر گذاشته و تنها نگرانی ما از بین رفتن بافت اجتماعی کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) و پیامدهای بحران در امنیت جمعی منطقه است».

ضرورت حفظ احترام متقابل

معاون وزیر خارجه قطر در عین حال گفت‌وگو را مشروط به اصولی مشخص خواند و گفت:« مهم‌ترین این اصول احترام متقابلی است که حاکمیت کشورها را حفظ کرده و عدم تعدی به استقلال در تصمیم‌ها را تضمین کند».

این مقام قطری با اشاره به اینکه توقف مذاکرات قبلی از سوی کشورش صورت نگرفته است، گفت:« امروز تلاش‌هایی از سوی کشور برادر کویت انجام می‌شود. ما هم مثل قبل جواب مثبت داده‌ایم یعنی به بازگشت به مسیر گفت‌وگو بر اساس مجموعه اصولی که قطر بارها بر آن تاکید کرده است».

312 310

کد خبر 1395935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =