۹۷.۲ درصد استان سمنان تحت مدیریت منابع طبیعی و آبخیزدای قرار دارد

‍ حیدریان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: ۳۵۲ هزار هکتار جنگل و ۳هزار و ۷۴۱ هزار هکتار مرتع و ۵ هزار و ۲۷۴ هزار هکتار بیابان در استان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان سمنان گفت ۵۸۰ هزار هکتار جنگل پهن برگ هیرکانی، ۱۵۲ هزار هکتار جنگلهای سوزنی برگ اُرُس و ۱۴۲ هزار هکتار جنگلهای کویری از قبیل تاغ و گز در استان وجود دارد.
 این ‌جنگلها و مراتع در استان مناطقی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند، چرا که به صورت مستقیم در معرض آتش سوزی و حریق قرار دارند.

تمامی منابع طبیعی و آبخیزداری استان جهت سهولت در کار مراقبت از مناطق، پهنه بندی شده و با همکاری محیط زیست و شوراهای اسلامی روستاها تحت مدیریت و حفاطت قرار دارد.

 راه دسترسی نامناسب و عدم شناخت از محیط پیرامونی و منابع آبی منطقه های پوشیده از جنگل و مراتع، از آسیب های حوزه مراقبت و پیشگیری از آتش سوزی در استان است که در ۲ سال گذشته رصد و بررسی این مناطق و تهیه نقشه از راه های دسترسی و محیط پیرامونی و منابع آبی در دستور کار قرار گرفت.

به دلیل توانایی، آشنایی و شناخت افراد محلی و روستاییان منطقه، طی عقد تفاهم نامه ای با روستاها، از این ظرفیت برای حفظ و حراست از جنگلها و مراتع در دستور کار قرار دارد.

 پیشگیری و مقابله با حریق قبل از اطفاء به صورت ویژه با اقداماتی همچون شناسایی کانون های بحرانی حریق، انجام اقدامات پیشگیرانه، اجرای مانورهای اطفاء حریق و نصب تابلوهای هشدار دهنده در دستور کار قرار دارد.

۴ پایگاه اطفاء حریق و ۹ انبار نگهداری از لوازم و تجهیزات اطفاء حریق در استان وجود دارد.

48

کد خبر 1396279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =