الکاظمی درباره گفتگوهای آمریکا و عراق وعده داد

فارس نوشت: مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق امروز پنجشنبه گفت که گفت‌وگوی راهبردی بین واشنگتن و بغداد از نظرات مرجیعت دینی و اعضای نمایندگان عراق استفاده خواهد کرد.

به گزارش بغداد الیوم، نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه دولت این کشور نمی‌خواهد عراق منطقه صلح و نه منطقه درگیر باشد، گغت که گفت‌وگویی که امروز پنجشنبه بین عراق و آمریکا آغاز خواهد شد، منوط بر نظارت مرجعیت و پارلمان خواهد بود و نیاز عراق را در نظر خواهد گرفت.

قرار است این گفت‌وگوها ساعت پنج بعد از ظهر امروز به وقت آمریکا آغاز شود. بغداد و واشنگتن اخیراً تصمیم گرفته‌اند در باره روابط دو جانبه و آینده این روابط با یکدیگر گفت‌وگو کرده و به توافق برسند.

دو روز پس از ترور شهید سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و شهید «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و تنی چند از همراهانشان در اقدام تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، پارلمان عراق پانزدهم دی ماه سال ۱۳۹۸، طرح اخراج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرد.

در حالی که پارلمان عراق این مصوبه را تصویب کرده و لازم‌الاجراست، ولی آمریکا حاضر به پذیرش این مصوبه نیست و عناصر وابسته به این کشور در عراق، در پی توجیه این حضور اشغالگرانه در خاک این کشور هستند. اغلب گروه‌های سیاسی عراق به ویژه جریان شیعه خواهان اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق هستند؛ چرا که دیگر داعشی وجود ندارد و آمریکا با حمله به نیروهای الحشد و ارتش، حاکمیت عراق را نقض کرده است.

310311

کد خبر 1396369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =