صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیون یورویی در ارز دارویی کشور

تسنیم نوشت: وزیر بهداشت با بیان این‌که توانستیم ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور صرفه‌جویی کنیم، گفت: توانستیم با تکیه بر صنعت‌گران داخلی تولید داروی داخلی را ۳۰ درصد افزایش دهیم.

افتتاح فاز نخست اولین شهرک تولید مواد موثره دارویی در خاورمیانه و خط تولید کامل استامینوفن با حضور وزیر بهداشت از طریق ویدئو کنفرانس امروز در محل وزارت بهداشت برگزار شد.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در این نشست گفت: خوشحالم که در عین گرفتاری با بیماری کرونا به فرموده مقام معظم رهبری که سال جهش تولید است عمل می‌کنیم و اولین و بزرگترین کارخانه مواد اولیه دارویی کشور را در ایران افتتاح می‌کنیم که شاید بشود گفت یکی از بزرگترین‌ها در منطقه نیز هست.

وی افزود: سال ۹۸ برای ما و همکاران در نظام دارویی کشور سخت اما افتخار آفرین بود، اولین گامی که در وزارت بهداشت برداشتیم پیشگیری از واردات بی‌رویه دارو و فراورده‌های دارای تولید مشابه داخلی بود. سال گذشته توانستیم ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور صرفه‌جویی کنیم‌. با توجه به اینکه سال گذشته سیلاب‌های سهمگین بهاره داشتیم، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد جدید فشار خون نیازمند دارو را داشتیم،  ۳‌.۵ میلیون زائر اربعین حسینی و آنفلوانزا و کرونا را داشتیم و برآورد ما این بود که ۵۰ درصد نیازمندی ما به ارز دارویی بیشتر خواهد شد در حالیکه ۲۰ درصد ارزبری را نسبت به سال ۹۷ به صورت داوطلبانه کاهش دادیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: با تکیه بر صنعت‌گران داخلی و پرهیز از واردات بی‌رویه، واردات داروهای دارای مشابه داخلی را ۲۵ درصد کاهش و تولید داخل را ۳۰ درصد افزایش دهیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: سهم ما از «جی.دی.پی» برای دارو محدود است و اگر فراتر از آن رود باید از بخش‌های دیگر استفاده کنیم. سال گذشته را با ۲۰ درصد کاهش ارزبری توانستیم به‌گونه‌ای کشور را اداره کنیم که یک نسخه در دست بیماران معطل نماند و از همه مهم‌تر، ما به عنوان کشوری تحریم‌زده توانستیم بیماری کرونا را به گونه‌ای اداره کنیم که در طول ۶۰ روز از یک واردکننده به یک تولیدکننده و سپس صادرکننده تبدیل شویم که این افتخار است که توانستیم مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک، ونتیلاتور و ‌.. را صادر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سال ۹۹ را نیز با ۲۰ درصد کاهش ارزبری نسبت به سال ۹۸ پیش‌بینی کردیم‌.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1396598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =