قطر: شورای همکاری فلج است/اعلام آمادگی برای پایان بحران

فارس نوشت: در حالی که محاصره قطر از سوی چهار کشور عربی (عربستان، مصر، بحرین و امارات) وارد چهارمین سال متوالی شده است، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر می‌گوید که کشورش آمادگی مشروط برای حل بحران با این چهار کشور را دارد.

آل ثانی در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لوموند» شورای همکاری خلیج فارس را «فلج» توصیف کرد و گفت که کشورش همچنان آماده دستیابی به راه‌حل بحران با این چهار کشور است به شرط آنکه حاکمیت قطر یا قانون بین‌المللی نقض نشود.

او افزود که محاصره قطر به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که همچنان فلج است، خسارت وارد کرده است و اختلافات سیاسی مانعی بر سر راه تحقق منافع کشورهای عضو این شورا است.

وزیر خارجه قطر درباره طرح‌های مطرح شده در خصوص حل این بحران نیز تصریح کرد که تلاش‌های صورت گرفته در سال گذشته با وجود حصول برخی پیشرفت‌ها، موفق نبود و به نظر می‌رسد که طرف مقابل تمایلی به ورود به مذاکرات حقیقی ندارد.

او درباره تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر عربستان سعودی و امارات جهت بازگشایی حریم هوایی خود به روی هواپیماهای قطری نیز تصریح کرد که «تا کنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده اما ما همچنان در تماس مستمر با آمریکایی‌ها هستیم».

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، آل ثانی در این مصاحبه همچنین گفت که « این رفتارها (چهار کشور) از ابتدا غیرقانونی بود و ما شکوائیه‌ای به دادگاه کیفری بین‌المللی و سازمان بین‌المللی هوانوردی ارائه کرده و امیدوار هستیم که حریم هوایی خود را دوباره به دست آوریم».

در تاریخ پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۱۳۹۶) کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرده و قطر را در محاصره همه جانبه قرار دادند. این کشورها ۱۳ شرط را برای احیای دوباره روابط اعلام کرده‌اند که قطر هیچ کدام از آن‌ها را تا کنون نپذیرفته است.

تعطیلی پایگاه‌های نظامی ترکیه، کاهش روابط با ایران و تعطیلی شبکه الجزیره از اصلی‌ترین این شروط هستند.

بحران سیاسی مذکور در حالی وارد چهارمین سال خود شده است که تا کنون بارها دولت کویت و کشورهای غربی برای آشتی میان طرف‌های دخیل در این بحران اقدام کرده و نا موفق بوده‌اند.

310311

کد خبر 1396684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =