نقش موثر تشکل‌های مردم نهاد در مقابله با کرونا

مدیرکل دفتر امور اجتماعی وفرهنگی استانداری قزوین در مراسم تقدیر از مدافعان سلامت گفت: گروه‌های مردمی به عنوان سرمایه‌های اجتماعی نقش موثری در مقابله با کرونا داشتند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ مریم بیدخام، مدیرکل دفتر امور اجتماعی وفرهنگی در مراسم تقدیر از مدافعان سلامت با بیان اینکه کرونا باعث تغییر سبک زندگی فردی و اجتماعی در بین شهروندان  شد اظهار کرد: علیرغم  تمامی گرفتاری‌ها و مشکلاتی که کرونا برای مردم ایجاد کرد ولی با این وجود تبعات و آثار مثبتی هم به همراه داشت و آن انسانی تر شدن روزهای کرونایی و مشارکت آحاد مختلف مردم در پویش‌های مختلف دوخت ماسک، لباس محافظ، توجه به نیازمندان، سالمندان و مشارکت جدی در رزمایش همدلی و کمک‌های مومنانه بود.
او به  اقدامات بسیار خوب تشکل های مردمی، تشکلهای مردم نهاد، گروه های جهادی، روحانیون در کمک به اقشار آسیب دیده کرونا اشاره کرد و گفت: این مشارکتهای مردمی ریشه در معنویت، خداباوری مردم ایران اسلامی داشته که  مصداق بارزی در جهت تقویت سرمایه اجتماعی به حساب می آید که از این ظرفیت مردمی می توان در بهبود وضعیت موجود و مقابله با بحرانهای احتمالی حداکثر استفاده را به عمل آورد.
بیدخام با بیان اینکه بسیاری از اقشار آسیب دیده کرونا جزو افراد آبرومندی بودند که به جهت شرایط پیش آمده دچار خسارت شدند یادآور شد:  ضمن اینکه مساعدت‌ها با حفظ کرامت آنها صورت می گیرد ضروری است تا جهت ساماندهی این نوع کمکها فروشگاههای بزرک کمکهای مردمی راه اندازی شود تا با مشارکت خیرین و در اختیار قرار دادن کارتهای قابل شارژ به نیازمندان مساعدتها با انسجام بهتری صورت پذیرد. 
او با اشاره به اینکه در گام اول با توجه به شرایط پیش آمده توجه به اقشار آسیب دیده کرونا بایستی در اولویت قرار گیرد اظهار کرد: با توجه به  مشکلات روحی و روانی ناشی از قرنطینه خانگی، عدم مراسم سوگواری فوت شدگان تقویت مراکز مشاوره و ارائه خدمات روانشناختی ضروری است. 
مدیرکل دفتر امور اجتماعی وفرهنگی به تشکیل  " گروه کاری سلامت و روان " در استان اشاره کرد و افزود: این گروه کاری  با مسئولیت  دانشگاه علوم پزشکی  و مشارکت سایر دستگاههای اجرایی و سازمان‌های ذیربط علمی برای شناخت مشکلات و راهکارهای افزایش تاب آوری سلامت معنوی و سلامت روان در برابر بیماری کرونا و پس از آن تشکیل شده است.
در پایان این مراسم از فعالان اجتماعی و گروه‌های مردمی تقدیر به عمل آمد.

46

کد خبر 1397075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =