گلایه مردم از مشکلات ۲۰ ساله یک روستا در خنج؛ نوسانات شدید و قطعی مداوم برق در«کورده»

نوسانات شدید برق در روستای کورده شهرستان خنج و مشکل قطعی آن که در طی ۲۰ سال گذشته وجود داشته سبب شده مردم علاوه بر تحمل گرما متحمل خسارت اقتصادی نیز بشوند.

به گزارش خبرآنلاین از فارس : این روزها گرما بیش از گذشته خودنمایی می‌کند این امر در شهرهایی که در نقاط گرمسیری واقع شدند، بیشتر حس می‌شود. در اکثر نقاط کولرهای آبی و گازی به راه افتاده و خنکای آن از شدت گرما می‌کاهد اما در روستای کورده استان فارس در شهرستان خنج ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم خورده است.

نوسانات شدید برق در این روستا و مشکل برق که در طی ۲۰ سال گذشته وجود داشته سبب شده مردم علاوه بر تحمل گرما متحمل خسارت اقتصادی نیز بشوند.

بلال رشیدی از اهالی این روستا  به بیان برخی از این مشکلات پرداخت از جمله اینکه به دلیل نوسانات شدید برق در یک ماه گذشته ۹۰ وسیله برقی اهالی روستای کورده سوخته و خسارت به مردم وارد شده است.

به گفته وی مشکل برق در این روستا مشکل امسال و سال گذشته نیست. رشیدی می‌گوید: ۲۰ سال است که برای این روستا برق کشیده‌اند اما در این مدت مردم همیشه با مشکل قطعی برق و نوسان شدید برق روبه‌رو بوده‌اند.

براساس گفته رشیدی برق این منطقه با ولتاژ ۱۶۰ تا ۱۷۰ است که برای کولر گازی جوابگو نیست علاوه بر آن یک مرتبه از ۱۶۰ ولت به ۲۹۰ ولت نوسان پیدا می‌کند که سبب آسیب به وسایل برقی می‌شود.

این فرد اهل روستای کورده دلیل مشکل به وجود آمده را بعد مسافت روستا با نیروگاه بندرعباس و فاصله ۳۰۰ – ۴۰۰ کیلومتری می‌داند. به گفته وی استفاده از سیم‌های نازک و ضعیف هم مزید بر علت شده تا مشکلات برق این روستا همچنان پابرجا باشد.

رشیدی می‌گوید: این مسئله سبب نوسان شدید برق شده و وسایل برقی با وجود اینکه اهالی روستا از محافظ هم استفاده می‌کنند باز هم می‌سوزد. هر کدام از اهالی یک تا دو وسیله برقی خود را از دست داده‌اند.

به گفته وی در یک ماه گذشته ۹۰ وسیله برقی اهالی روستا که اکثرا هم کولرگازی به همین دلیل سوخته است در حالی که تازه ابتدای فصل گرماست و گرمای شدید مرداد و تیر نیز نرسیده است.

مردم این روستا از اسفندماه باید کولر روشن کنند چراکه گرما بیداد می‌کند اما مشکلات برق سبب شده به راه‌های سنتی مانند استفاده از بادبزن روی آورند.

رشیدی در ادامه بیان مشکلات این روستا می‌گوید: برق از ۲۰ سال پیش به روستا آمده اما از سال‌های اول مشکل داشته و بعد از پیگیری‌های بسیار ۲ ژانراتور برای این روستا با ۳۰۰۰ نفر جمعیت داده شده که البته یک ژانراتور نیز خراب است.

وی با بیان اینکه نوسان شدید برق حتی سبب شده که یکی از ژانراتورها بسوزد، می‌افزاید: هر روز مشکل اهالی روستا از ۱۲ ظهر شروع می‌شود و تا ۱۲ شب ادامه دارد به گونه‌ای که در این ساعت جرات روشن کردن پنکه را نیز نداریم.

رشیدی می‌گوید: در طی این سال‌ها بارها مشکل پیگیری شده اما جز قول و وعده از مسئولان دیده نشده است.

حسین حسین‌زاده، نماینده مردم لارستان، خنج، اوز و گراش در روزهای اخیر با حضور مسئولان استانی دیدار با مردم این روستا داشته و در اقدامی ابتکاری این دیدار برای دقایقی برق را قطع کرد تا مسئولان استانی شرایط مردم این روستا را بهتر درک کنند.

وی درباره حل مشکلات این روستا اظهار داشت: مشکل برق روستا به گونه‌ای است که متاسفانه تنها یک ساعت یا دوساعت در روز برق دارند و نوسان شدید برق در کنار افزایش ولتاژ سبب می‌شود که وسایل برقی بسوزد و گلایه مردم را در پی دارد.

به گفته حسین‌زاده و پس از دیدار مسئولان استانی با مردم این روستا قول موقت برای تجهیز ژانراتورها داده شده است. حسین‌زاده معتقد است که برای حل مشکل دائمی این روستا به نیروگاه‌های برق ۶۲ و ۱۳۲ ولتی دارد.

نماینده مردم شهرستان‌های لارستان، خنج، گراش و اوز قول داد در دیدار با وزیرنیرو این مسئله را پیگیری کند تا در چند سال آینده این مشکل به طور کامل برطرف شود.

حسین‌زاده در پاسخ به این سوال که برای حل مشکل مردم تا زمانی که نیروگاه احداث شود چه کاری باید کرد، گفت: در حال حاضر تمامی اقداماتی که می‌توان انجام داد موقت است اما می‌توان از پست ۶۶ کیلومتر شهرستان خنج برای پایدار بودن برق کمک گرفت.

مختار عباسی، فرماندار شهرستان خنج نیز درباره مشکلات این روستا و حل آن می‌گوید: یک ژنراتور در روستا مستقر شده و تا آخر هفته نیز یک ژنراتور دیگر اضافه می‌شود تا مشکل برق این روستا به صورت موقت برطرف شود.

48

کد خبر 1397200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =