۰ نفر
۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
نشان جغرافیائی سوهان قم ثبت جهانی شد

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم گفت: نشان جغرافیائی سوهان قم ثبت جهانی شد و پس از این مالکیت معنوی این محصول از آن قم است.

به گزارش خبرآنلاین از قم : با اشاره به ثبت بین‌المللی و جهانی نشان جغرافیائی سوهان قم اظهار داشت: در قم، خوشه سوهان فعال بود و اعضاء در آن ذی‌النفع بودند و تلاش‌های خوبی در جهت رشد و پویایی صنعت سوهان در قم انجام شد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم افزود: ثبت ملی سوهان در گذشته انجام شده بود و به دنبال ثبت بین المللی بودیم که با تلاش معاونت صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی استان قم به نتیجه رسیدیم و نشان جغرافیائی سوهان قم ثبت جهانی شد و پس از این مالکیت معنوی این محصول از آن قم است و هیچ کشوری نمی‌تواند ادعایی روی سوهان داشته باشد.

وی بیان کرد: در جهت صیانت از نام، اصالت و حقوق مالکیت فکری محصولات در بازارهای منطقه ای و جهانی، نشان جغرافیایی محصولات در سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) ثبت می‌شود.

شعاعی عنوان کرد: این رویداد مهم در افزایش ارزش افزوده، سهولت در صادرات و واردات، نظم بخشی و ارتقای کیفیت سوهان و ماندگاری محصولات در بازارهای صادراتی و تبلیغ آنها و ارز آوری اثرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: پس از ثبت ملی سوهان قم در مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه، تصمیم به ثبت بین المللی این سوغات ارزشمند استان گرفته شد و در سال ۹۹، سال مزین به نام "جهش تولید" این کار به سرانجام رسید.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم گفت:  با تلاش فراوان و با وجود شرایط سخت ناشی از تحریم ها، گواهی ثبت جهانی اخذ شد، در این خصوص استاندار قم تلاش خوبی را در جهت ثبت جهانی مالکیت معنوی و فکری سوهان از آن قم داشت، ضمن اینکه استانداری، تمهیداتی در جهت پیگیری دغدغه‌های صنعت سوهان در دست اقدام دارد تا بتوان تولیدکنندگان را به ویژه در سال جهش تولید مورد حمایت قرار داد.

وی افزود: حدود۸۰۰ واحد صنعتی تولید سوهان با اشتغال ۴ هزار نفر در قم فعال است که ظرفیت بسیار مهمی در تولید و صادرات است.

شعاعی تصریح کرد: در حمایت از تولیدکنندگان، اقداماتی انجام شد که یکی از آن‌ها، افزایش ماندگاری سوهان و معرفی این ظرفیت علمی به تولیدکنندگان سوهان بود، همچنین تولیدکنندگان را در نمایشگاههای کشور های مختلف همچون گلفود دبی و بسته بندی ترکیه حضور دادیم و طرح‌هایی چون کاهش قند سوهان و جایگزینی گلوکز ارائه شد.

وی توضیح داد: ۱۸۴ کشور عضو وایپو هستند و این سازمان ۲۴ معاهده بین‌المللی را مدیریت می‌کند که یکی از آنها موافقتنامه لیسبون ویژه حمایت از اسامی مبدأ و ثبت بین‌المللی آن‌هاست.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم بیان کرد: به زودی با حضور استاندار و اهالی صنعت سوهان و رسانه‌ها از نشان بین المللی سوهان قم رونمایی می‌شود.

48

کد خبر 1397215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =