نخستین کارخانه فرآوری گل محمدی لرستان امسال بهره‌برداری می‌شود

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: با توجه به وجود ۷۴۰ هکتار سطح زیرکشت گل محمدی در استان، بهره‌برداری از نخستین کارخانه فراوری این محصول تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرآنلاین از لرستان، علیرضا احمدوند افزود: گل محمدی از مهمترین گونه های معطر رز دارای آثار درمانی ضدافسردگی؛ تقویت قلب و کاهش التهاب  است که می توان آن را در بیشتر مناطق لرستان کشت کرد.

وی بیان کرد:  این محصول اکنون در الیگودرز؛ بروجرد؛ خرم آباد؛ دورود و ازنا کشت می شود و در حال حاضر از ۷۴۰ هکتار سطح  یک تا سه ساله ی زیر کشت  گل محمدی در لرستان ۸۰۰ تن برداشت می شود.

احمدوند گفت: متوسط برداشت گل محمدی از اراضی استان نیم تن در هکتار است اما در برخی مناطق بروجرد به ۴.۵ تا پنج تن رسیده  و با افزایش سن کشت به چهار تا پنج سال می توان این میزان را به بیش از پنج تن در هکتار افزایش داد.

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی لرستان تصریح کرد: گل محمدی لرستان در پاییز و اواخر زمستان کشت می شود و ارقام کشت شده مصارف مختلفی برای برای گلاب گیری؛ عرق گیری و غذایی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به احداث باغات گل محمدی در اراضی شیبدار  مقاومت این گیاه در برابر خشکی  می توان با پرورش این محصول در اراضی دیم و کم بازده و ۲ مرحله آبیاری؛ عملکرد مناسبی از نظر برداشت محصول داشت.

احمدوند افزود: هدف اصلی برداشت گل محمدی تولید اسانس است و  برداشت سه تا چهار تن گل محمدی از هر هکتار معادل تولید یک لیتر اسانس است که این میزان تا ۱۵۰ میلیون تومان در بازارهای بین المللی درآمدزایی دارد.

وی گفت:  ایجاد  تعاونی تولیدکنندان گل محمدی  لرستان از برنامه های در دستور کار است و کارخانه  و صنایع فراوری گل محمدی الیگودرز در حل احداث است که امیدواریم تا پایان سال بهره برداری شود.

46

کد خبر 1397349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =