۳ نفر
۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
درخواست فوری فرانسه از ایران

فارس نوشت: سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران، از تهران خواست به تعهدات کامل برجامی برگردد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همکاری فوری و کامل ایران با آژانس را خواستار شد.

به گزارش سایت وزارت خارجه فرانسه از سخنگوی این وزارتخانه سوال شده است: «بنا بر جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران دارد به افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود ادامه می‌دهد و همچنین از دادن اجازه دسترسی به بازرسان به سایت‌هایی که فرض شده از آنها برای فعالیت‌های مشکوک در گذشته استفاده شده، امتناع می‌کند. شما چطور می‌خواهید ایران را به از سرگرفتن پایبندی به تعهداتش مجاب کنید چرا که تلاش‌های سه کشور اروپایی از ابتدای سال جاری شامل فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام نتایج ملموسی نداشته است؟»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ، مواضع یکجانبه پاریس در قبال برجام را تکرار کرد و اشاره‌ای به عدم اجرای تعهدات سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در خصوص جبران خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق نکرد.

این مقام فرانسوی گفت: «ما تازه‌ترین گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای برجام را مطالعه کرده‌ایم که تایید می‌کند نقض توافق هسته‌ای برجام توسط ایران ادامه دارد. ما همچنان به برجام کاملا متعهد هستیم، (برجام) یک عنصر کلیدی در معماری جهانی عدم اشاعه و تنها راه برای اطمینان از صلح‌آمیز باقی ماندن برنامه هسته‌ای ایران است. به همین دلیل، ما به همراه شرکای سه کشور اروپایی 14 ژانویه مکانیسم حل اختلاف را کلید زدیم تا محلی برای گفت‌وگو در چارچوب دقیق توافق فراهم کنیم و هدف از این کار یافتن راه حل برای حفظ (برجام) بود. این گفت‌و‌گو به صورتی گسترده بین شرکای برجام و همچنین در سطوح دوجانبه بین سه کشور اروپایی، روسیه و چین و با ایران در حال انجام است تا از بازگشت ایران به پایبندی کاملش به تعهدات برجامی اطمینان حاصل شود».

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گزارشی ویژه درباره عدم همکاری ایران در رابطه با وظایف شفاف سازی و راستی آزمایی منتشر کرد. ما درباره مشکلات گزارش شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با توانایی برای انجام بازرسی‌هایش نگران هستیم. ما به اتفاق شرکایمان از ایران می‌خواهیم کاملا و فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و حمایتمان را از کار تخصصی و بی‌طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکرار می‌کنیم».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود با اشاره به تولید ۱۳۵۶.۵ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۴.۵ درصد در ایران اعلام کرد که در آخرین راستی آزمایی این سازمان، مقدار آب سنگین نیز به ۱۳۲.۶ متریک تن رسیده است.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره لزوم بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی در شرایطی صورت گرفته که این کشور به همراه آلمان و انگلیس، به تعهداتشان در این توافق و وعده‌های مکررشان به ایران درباره جبران خروج غیرقانونی آمریکا از برجام عمل نکرده‌اند.

310 310

کد خبر 1397442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • عباس IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  52 16
  فرانسه اول برادری اش را ثابت کند بعد تقاضای ارث کند.فرانسه اول به یازده تعهدبرزمین مانده اش عمل کند بعد به ما در خصوص برجام تذکر دهد.
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  29 33
  نتیجه اعتماد به غرب یعنی همین...
  • سورنا RO ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   9 2
   میشه اش نخورده دهن سوخته
  • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   1 0
   دقت کنید که کشورهایی مثل روسیه و چین، ژاپن، کره، و کلی کشور دیگه با غرب خیلی هم خوبن در اکثر موضوعات، چطوریه که شرق و غرب باهم اوکی هستن و این وسط ایران با غرب نمی تونه اوکی باشه؟!
 • بی نام IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  1 0
  بزرگترین خدمت ترامپ به جهان شروع فروپاشی نهادهای بی مصرف و آلت دست بین المللی مثل شورای امنیت، آژانش انرژی اتمی و اثبات اهمیت منافع ملی در تصمیم گیری کشورها بدور از تعارفات دیپلماتیک بود که با خارج شدن از پیمان ها، بی استفاده بودن اونها رو ثابت کرد و موقتی بودن توافقات رو نشون داد. دنیای آینده با بازتعریف جایگاه کشورها مشخص می شه. دیگه نفت فروشی، اتحاد با شرق مستاصل و غرب خوش آب و رنگ برای کشورداری کافی نیست. دنیای جدید، دنیای توانمندی های قاطع و اثبات جایگاه هست. ابرقدرت های جدید در حال ظهور هستند و سایه های تاریک در حال فراگرفتن دنیا.
 • حسین IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  14 1
  خب سخنگوی وزارت خارجه ماهم یه چیزی باید بگه
  • شمس تبریزی IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
   0 0
   فردا خبرآنلاین تیتر میزنه، عباس موسوی در واکنش به درخواست فوری فرانسه، واگنش نشان داد و درخواست همتای فرانسوی را بر خلاف روح برجام و مانعی بر سر گفتگوهای سازنده بین دو کشور قلمداد کرد. میگی نه؟ وایسا ببین خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • احسان IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  12 0
  بشین بینیم باااااااا
 • سورنا RO ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  25 18
  غلط زیادی کرده فرانسه
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  19 0
  مرگ بر همه.
 • ایرانی IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  19 18
  فرانسه غلط اضافه کرده اوناهنوزتحریماشون برنداشتن
 • من IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  12 40
  شما اول مشکل نژاد پرستی حل کن بعدا به فکر ما باش.
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 1
  درخواست ایران از اروپا هم انجام تعهدات برجامی که فقط اسمش توافق بود...
 • محمد IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 1
  فرانسه یاهرکشوری دیگه غلط کردن که بگن ماچه کنیم یاچه بایدبکنیم عددی نیستن این حق همه مردم ایران هستش....
 • رضا IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 1
  مرگ بر فرانسه
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
  0 1
  فرانسه غلط کرده
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  درود بر متخصصان هستی تا من هستم غمی نیست فعالیتتان را ادامه بدید آمریکا و فرانسه هر غلطی بخواهد میکند.تا حالا هم غلط های زیادی کرده مثل خروج از برجام و ترور سردار محبوب و اگر آقای روحانی آغشته به عسل بشه و صاف بره تو حلقشون اونا کار خودشونو میکنند چون از اساس با نظام مشکل دارند و جان،هسته ای،نظام همه در هم آمیخته اند.
 • سعیدا US ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 1
  ایران باید غنی سازی را دز ۲۰ درصد بیشتر کند ایران هر چقدر در هسته ای به اروپا یی های کثیف اعتنا نکند قدرتش و اعتبارش در دنیا بیشتر خوا هد شد و آنها از تحریم و زر زدن پشیمان می شوند
 • US ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  در برجام صدها قدم ما به تعهداتمون عمل کردیم..ولی شما فرانسه حتی یک قدم برنداشتید و کوچکترین تحریمی را حذف نکردید.دروغگوها .خب اگه میخواستیم اهل بمپ اتم باشیم که تا حالا با سه تا موشک قاره پیمامون نابودتون کرده بودیم..ما پیرو اخلاق و معرفت هستیم .. شمائید از معرفت بویی نبردید و مارا هم مثل خودتون دودره باز دیدید.
 • حسن IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  فرانسه مثل یک اسب مرده ای است مشکلات داخلی خودشونمیتونه حل کنه حرف آژانس اتمی رامیگه توچکاربه اینکاروداری نکنه فک کنه ابرقدرته شایدهم توهم گرفته باشه،،اسب مرده،
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  فرانسه و شرکای اروپایی همه از یک جنس هستند فقط هر از گاهی نسبت به شرایط سیاسی و منطقه ای جایشان عوض میشه،امریکا هم که خودش یه لات بی خطری هست نیازی به خط نشون نیست، البته عمر عربستان تمام شده شاید هم هدف اول اسرائیل باشه
 • مقیمی IT ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  0 0
  بازی هوشمندانه ایران توی برجام باعث شده اروپا توی برجام بمونه و نتونه به آمریکا بپیونده ولی در حین حال اروپائیها توان مقابله با آمریکا را هم ندارند برای همین میان ایران و آمریکا سرگردان شدند و این یک نکته مثبت توی مقابله با آمریکاست و قدرت چانه زنی را بالا میبره ولی در مجموع فکر می کنم اگر با ترامپ مذاکره بشه و تائیدیه کنگره و سنا هم گرفته بشه بهتر از بایدن ه که معلوم نیست می خواد چکار کنه و آیا توان گرفتن رای سنا را هم داره یا نه