آخرین مقام در لیست اخراجی‌های ترامپ هم لو رفت

ایسنا نوشت: بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکا دونالد ترامپ چند روز پیش به سبب اختلاف نظر با مارک اسپر بر سر دیدگاه‌های متناقض در مورد استفاده از نظامیان برای سرکوب اعتراضات سراسری آمریکا خواستار اخراج این وزیر دفاع آمریکا شده بود اما بعدا چند مشاور و قانونگذار او را متقاعد ساختند که چنین کاری نکند.

مقام‌های آمریکایی به وال استریت ژورنال گفتند، ترامپ، رئیس جمهور این کشور چند روز پیش شدیدا از این که مارک اسپر، وزیر دفاع دولتش از تهدیدهای او برای استفاده از نظامیان به منظور سرکوب اعتراضات واشنگتن دی.سی، مینیاپولیس و شهرهای دیگر حمایت نکرده، خشمگین شده و در ادامه اخراج او را در نظر گرفته است.

اما بر اساس گزارشها، زمانی که ترامپ از چند مشاورش نظرشان را درباره چنین کاری پرسید آنها به او توصیه کرده‌اند که از آن چشم‌پوشی کند.

در ادامه مقام‌های مذکور به وال استریت ژورنال تصریح کردند، اسپر در آن وقت شروع به آماده کردن نامه استعفای خود با توجه به اطلاعش از عصبانیت ترامپ کرد اما او هم بعد از دریافت توصیه‌های چند مشاور و دستیارش از این تصمیم منصرف شد.

اسپر یک هفته پیش گفته بود از پیشنهاد دونالد ترامپ برای به کارگیری یک قانون به منظور دادن اختیار استفاده از قوای نظامی به رئیس جمهور برای مقابله با ناآرامی‌های داخلی حمایت نمی‌کند. او تاکید کرد، چنین اقدامی تنها باید به عنوان "آخرین راه حل" استفاده شود و توجیهی برای استفاده از چنین پاسخی برای اعتراضات وجود ندارد.

این موضع اسپر در تعارض با موضع دونالد ترامپ در توصیه به فرمانداران برای استفاده از نیروهای گارد ملی به منظور "مسلط شدن بر خیابانها" و متوقف ساختن هر گونه ناآرامی است.

پنتاگون از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرد و کاخ سفید نیز به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

اسپر همچنین به دنبال بیرون ماندن خود از مناقشه پیاده روی ترامپ از کاخ سفید تا کلیسای سنت جان در اول ژوئن بوده و پیشتر به خبرنگاران گفت از اینکه این بازدید ترامپ شامل عکس انداختن بوده، خبر نداشته است.

مقامها به وال استریت ژورنال گفتند که همین توضیح نیز به خشم ترامپ افزوده است.

بر اساس این گزارش مشاوران و دستیاران ترامپ به او گفته‌اند که اخراج اسپر آن هم در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا می‌تواند درهم‌ریختگی شدیدی را به وجود بیاورد.

اسپر بعد از کنفرانس خبری روز چهارشنبه گذشته اش راهی کاخ سفید شد تا در یک دیدار از پیش برنامه ریزی شده با ترامپ شرکت کند؛ فضای این دیدار ناخوشایند بوده اما در پایان آن اسپر در سمتش باقی ماند.

2323

کد خبر 1397886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =