۲ نفر
۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
چرا سفر هایکو ماس مهم است؟

۷۰ سال پس از پایان سلطه نازی‌ها در آلمان، اگر چه روابط آلمان و رژیم صهیونیستی عمدتا عادی بوده و بعضا تلاش هایی در جهت ارتقاء روابط به عمل آمده اما در طی این سالها همواره از نظر سیاسی اختلاف‌نظرهایی وجود داشته است.

در این بین علیرغم تلاش های صورت گرفته در جهت ارتقای روابط آلمان با رژیم صهیونیستی به «روابط ویژه» به دلیل آنچه نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم نامیده می شود و تفسیر صورت گرفته از این ماجرا و القای سرنوشت مشترک دو ملت، ولی به نظر می رسد که هیچگاه نگاه آلمانی ها نسبت به سیاست های رژیم صهیونیستی تا این اندازه منتقدانه نبوده است. طی سالهای اخیرآلمان پس از ایالات متحده مهم‌ترین شریک اقتصادی اسرائیل بوده است و بارها زیردریایی و اقلام اسراتژیک به سرزمین های اشغالی صادر کرده است. پروژه‌های تحقیقاتی پرشماری نیز میان آلمان و رژیم صهیونیبستی وجود دارد. با این همه، مناسبات دو کشور از تنش عاری نبوده است اما شاید تنش های بوجود آمده در آستانه سفر هایکو ماس وزیر خارجه آلمان به سرزمین های  اشغالی را باید آغاز فصل جدیدی از آینده روابط فی مابین تلقی نمود.

ماس در بدو عزیمت به سرزمین های اشغالی علیرغم رفتار تحقیر آمیز طرف اسرائیلی بر عزم خود برای دیدار با «گابی اشکنازی» همتای اسرائیلی خود در این سفر تاکید کرد. این سفر، نخستین سفر یک مقام رسمی دولت آلمان به اسرائیل پس از تشکیل کابینه پس از برگزاری سه دوره انتخابات در این رژیم محسوب می شود.

دشوارترین موضوع مورد بحث میان طرفین مسئله الحاق بخشی از مناطق کرانه باختری رود اردن به اسرائیل است که در طرح موسوم به معامله قرن دونالد ترامپ، نیز نقشی اساسی بازی می‌کند.طبق پیش بینی ها ظاهرا رژیم صهیونیستی در روزهای نخست ماه آینده میلادی در راستای اجرایی سازی این طرح گامهای عملی برخواهد داشت و این زمانی است که آلمان ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا و همچین شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده می‌گیرد از این رو انتظار می‌رود که آلمان ها ناگزیر شوند در این بحث و جدل، نقش میانجی را ایفا کنند، از جمله در یافتن پاسخی بر این پرسش که آیا اتحادیه اروپا در صورتی که اسرائیل دست به الحاق ارضی کرانه باختری بزند، تحریم‌هایی علیه این کشور وضع خواهد کرد یا نه.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست اخیر خود نظرات بعضا متفاوتی در این باره داشتندو این موضوع کار را برای هایکو ماس و دولت آلمان بسیار دشوار می نماید. آلمان و اتحادیه اروپا طی این سالها ایجاد شهرک‌های اسرائیلی در مناطق اشغالی را ناقض حقوق بین‌الملل می‌دانستند و آن را مانعی بر سر راه برقراری صلحی پایدار در منطقه تلقی می‌کردند اما به نظر می رسد که اقدامات جاه طلبانه صهیونست ها در قالب طرح معامله قرن کار را برای طرف اروپایی بسیار دشوار تر از قبل نماید.

پیش بینی می شود تا پایان دوره نتانیاهو سطح تقابل بین رژیم صهیونیستی و اتحادیه اروپا روندی افزایشی داشته باشد. نگاه های اروپا گرایانه ی بنی گانتس نیز تا زمانی که وی فرد دوم در کابینه رژیم صهیونیستی تلقی شود با اقدام عملی در جهت بهبود روابط همراه نخواهد بود و کماکان انتظار می رود سطح تنش ها بین دو طرف بیشتر شود.

* منتشر شده در وب‌سایت دیپلماسی ایرانی . ۲۲ خرداد ۱۳۹۹
۳۱۰ ۳۱۰

کد خبر 1398325

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =