افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در کرمانشاه / ۳ شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفتند

با آغاز موج دوم شیوع کرونا در استان کرمانشاه تعداد مبتلایان و موارد بستری رو به افزایش است و سه شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

به گزارش خبرآنلاین از کرمانشا :  وضعیت استان کرمانشاه از نظر افزایش تعداد مبتلایان به ویروس منحوس کرونا نگران‌کننده و خطرناک است و این در حالیست که بنابر گفته مسئولان بیش از ۸۰ درصد مردم این خطر را جدی نگرفته‌اند.

افزایش مراسمات مختلف از جمله مراسم ختم و عروسی و شلوغی بازار و اماکن پرتردد از جمله مهمترین عوامل افزایش تعداد مبتلایان است و این در حالیست که فعالیت تالارهای عروسی ممنوع است اما همچنان فعالیت‌های غیرقانونی مشاهده می‌شود.

از طرفی به گفته مسئولان مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته جهت انجام تست تشخیص کرونا افزایش یافته و بیش از ظرفیت موجود است و همین موضوع می‌تواند این مراکز را به کانون شیوع کرونا تبدیل کند.

تعداد تست‌های کرونا در حال افزایش و ظرفیت آزمایشگاه‌ها محدود است

محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اظهار داشت: در سطح استان روند بیماریابی افزایش یافته و بیشتر تست‌ها از افرادی گرفته می‌شود که کوچکترین علائم مشکوک به بیماری کرونا را دارند.

وی عنوان کرد: متأسفانه موارد مرگ و میر نیز در استان رو به افزایش است به طوریکه در روزهای اخیر این تعداد حتی به ۹ مورد در روز نیز رسیده است و در روز گذشته نیز ۴ مورد فوتی در اثر ابتلا به کووید ۱۹ ثبت شد.

مرادی گفت: بیماریابی در سطح جامعه در جهت یافتن بیماران مثبت کرونا افزایش یافته و آزمایشگاه‌های تشخیصی نیز با تمام توان در حال فعالیت هستند.

وی افزود: سه آزمایشگاه تشخیصی کرونا در استان فعال است و ظرفیت انجام تست در استان به بیش از ۷۰۰ مورد در روز رسیده است.

مرادی گفت: در هفته آینده با راه اندازی دو آزمایشگاه تشخیصی در بیمارستان های امام حسین(ع) و محمد کرمانشاهی و همچنین فاز دوم آزمایشگاه رفعتیه ظرفیت انجام تست کرونا در استان به ۱۰۰۰ مورد در روز خواهد رسید.

وی عنوان کرد: با این وجود تعداد بیماران در استان رو به افزایش است و پس از شناسایی بیمار، این آزمایش باید برای تمام افراد خانواده او نیز باید انجام شود بنابراین تعداد تست‌ها به صورت تصاعدی رو به افزایش است و ظرفیت آزمایشگاه‌های ما محدود است و موارد بستری نیز در اولویت انجام تست کرونا قرار دارند.

مرادی با اشاره به اینکه افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان بیانگر عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی است گفت: مردم وضعیت هشدار در استان را جدی بگیرند و فکر نکنند که همه چیز تمام شده است و نسبت به پروتکل‌های بهداشتی بی توجه نشوند چراکه غفلت از تهدید کرونا نتیجه‌ای پشیمان کننده به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به وجود وضعیت هشدار در سطح استان پیشنهاد ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی که آزمون ها به صورت مجازی برگزار شود و در صورت عدم‌ وجود بستر مناسب جهت برگزاری مجازی آزمون‌ها، بهتر تا زمان ایجاد بستر مناسب، امتحانات به تعویق بیفتد.

نمونه‌گیری‌ تست کرونا فردا جمعه تعطیل است

بهمن شکیبا رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: به علت افزایش حجم نمونه های گرفته شده از بیماران و نیاز به انجام تست‌های مربوطه برای این نمونه ها در اسرع وقت ، فردا جمعه در کلیه مراکز از بیماران سرپایی نمونه گیری تست پی سی آر انجام نخواهد شد.

وی عنوان کرد: این وقفه یک روزه فقط در نمونه گیری بوده و انجام آزمایش کماکان به صورت شبانه روزی ادامه خواهد داشت.

ورود وسایلنقلیه به آرامستان کرمانشاه ممنوع شد

حجت‌الاسلام شیرین‌سخن رئیس سازمان آرامستان‌های شهرداری کرمانشاه از ممنوعیت ورود وسایل نقلیه به محوطه باغ فردوس و بهشت زهرا(س) کرمانشاه به دلیل شیوع کرونا خبر داد.

وی عنوان کرد: بنا به هماهنگی ستاد مبارزه با ویروس کرونا در استان و شیوع این ویروس و بی توجهی شهروندان به رعایت نکات بهداشتی از امروز ۲۰ خرداد ماه، ورود هرگونه وسیله نقلیه شخصی به محوطه باغ فردوس و بهشت زهرا(س) ممنوع است..

شیرین‌سخن با بیان اینکه این محدودیت‌ به صورت موقت و تا اطلاع ثانوی صبح‌ها و بعدازظهرها اعمال می‌شود، افزود: در همین راستا ارائه خدمات پذیرش و انجام امورات دفن میت تا ساعت ۱۳ هر روز انجام می‌شود.

رئیس سازمان آرامستان‌ها خاطرنشان کرد: از شهروندان خواهشمندیم کلیه مراسم تدفین را در کوتاهترین زمان و با حداقل نفرات برگزار نموده و به ویژه تمامی توصیه‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را در نماز میت در نظر بگیرند.

وی افزود: خانواده‌های متوفی از توزیع هرگونه خیرات خودداری کرده و از شرکت سالمندان، کودکان و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند جلوگیری کنند.

48

کد خبر 1398375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =