بهزیستی: ساماندهی کودکان کار به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

تسنیم نوشت: رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان اینکه طرح ساماندهی کودکان کار در چندماه گذشته به دلیل کرونا به تعویق افتاده است، گفت: این طرح در روزهای آینده به صورت آزمایشی عملیاتی شود.

وحید قبادی دانا  در حاشیه نشست بررسی نحوه ساماندهی کودکان کار در آستانه فرا رسیدن روز جهانی مبارزه با کارکودکان اظهار کرد: با توجه به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای آسیب شناسی طرح‌های ساماندهی کودکان کار، بعد از مباحث کارشناسی مختلف در نهایت الگویی برای ساماندهی کودکان کار طراحی و در این جلسه ابعاد مختلف آن ارائه شد.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای ساماندهی کودکان کار خیابانی الگویی با رویکرد "خانواده محوری "مورد توجه قرار گرفته، ادامه داد: هدف توانمندسازی افراد و خانواده‌های آنها و همچنین پیشگیری از آسیبهای احتمالی است که برای رسیدن به این اهداف باید آگاه سازی کافی صورت بگیرد.

قبادی دانا با بیان اینکه در این مدل بر اساس "مدیریت مورد" عمل میشود اضافه کرد: کودکان کار خیابانی از گروه‌های مختلفی تشکیل می‌شوند؛ برخی از این گروه‌ها باندهای قاچاق انسان هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از کودکان کار خیابان از اتباع خارجی هستند، اضافه کرد: برخی از این کودکان نیز متعلق به خانواده‌های ایرانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی یا فرهنگی به کار خیابانی روی آورده‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه برای اجرای طرح ساماندهی کودکان خیابان از موسسات خیریه و غیردولتی نیز کمک گرفته خواهد شد، گفت: باید این فرهنگ سازی در جامعه ایجاد شود که اگر قرار است کمکی به کودکان کار خیابانی شود بهتر است که این کمک‌ها به مجموعه‌های خیریه داده شود تا بتوان از این طریق جلوی سودجویی گروه‌هایی که باعث آسیب زدن به کودکان کار میشوند گرفته شود.

قبادی دانا با بیان اینکه طرح ساماندهی کودکان کار در چندماه گذشته به دلیل کرونا به تعویق افتاده است، ادامه داد: برخی مراکز برای اجرای این طرح آماده شده و همچنین آموزش‌های لازم به افراد شرکت کننده داده شده است. انتظار داریم این طرح در روزهای آینده به صورت آزمایشی عملیاتی شود.

وی به ضرورت همکاری دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نیز اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح و در حوزه‌های مختلف شناسایی و جذب، توانمندسازی، حمایت از خانواده و دادن آموزش‌های لازم ازتوان انجمن‌های مردم نهاد، نیروهای داوطلب و موسسات غیردولتی نیز استفاده خواهد شد.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1398420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =