دکترین 3ترامپ و  رئیس جمهوری دیوانه که چیزی برای آمریکایی ها باقی نگذاشت!

دونالد ترامپ بر استفاده بیشتر از ارتش در مقابل شورشیان در تظاهرات سراسری در آمریکا اصرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ست جی فراتزمن در روزنامه جرزالم پست با عنوان دکترین 3 ترامپ چیست؟ نوشت: 

در یک سال و نیم اول دولت ترامپ، به نظر می رسید دکترین وی آمریکا را در مسیری انزواطلبانه تر قرار داده است. هدف او خروج از توافق های بین المللی بود.  ترامپ تا آن جا پیش رفت که دکترین او تبدیل به مخالف با اوباما شد و تلاش می کرد در هر موضوعی مسیر خلاف مسیر اوباما را طی کند. برای نمونه می توان به اقداماتی نظیر تلاش برای توافق با کره شمالی، انتقادهای شدید از چین، اقداماتی رادیکال در منازعه اسرائل و فلسطین، پاره کردن توافق هسته ای با ایران و ...اشاره کرد.

یکی از اهداف ترامپ تغییر مسیر در سوریه نیز بود. وی نخست کمک به شورشیان سوریه را قطع کرد و خواست که نیروهای خود را از سوریه خارج کند، اما برای آن که نشان دهد خطوط قرمزی دارد که اوباما نداشت، مواضع حکومت اسد را هدف حملات موشکی قرار دارد.وی چندین بار مشاوران و وزرا و معاونان خود را تغییر داد.

در اواخر سال 2019، دولت او دکترین 2 ترامپ را آغاز کرد که مبتنی بر بحران سازی برای نگه داشتن جهان در وضعیت حدس و گمان بود. بحران در روابط با ترکیه و ونزوئلا و سپس بحران در سوریه و تنها گذاشتن کردهای این کشور در برابر ترکیه نمونه ای از این بحران بود.

در مه 2019 بحران با ایران به وجود آمد و پس از آن بود که بارها و بارها ایران را در اتفاقات مختلفی همچون سقوط پهباد آمریکایی، تهدید کرد و در پایان سردار سلیمانی را به قتل رساند.
کشتن سردار سلیمانی نقطه اوج دکترین ترامپ بود. کاری را انجام بده که دشمنت انتظارش را ندارد و دیپلمات های محتاط می گویند منطقه را به آتش خواهد کشید. این خصوصیت ترامپ دشمنان وی را می ترساند.

 اکنون همه دستاوردهای دولت اوباما از بین رفته است و دشمنان آمریکا از رهبر دیوانه این کشور بیمناک اند . دوباره انزواگرایی ازسر گرفته شده است. کشورهای اروپایی  ناچارند بدون آمریکا وارد عمل شوند. ترکیه، ایران، چین و روسیه کم کم در سوریه، لیبی و دیگر نقاط جهان جای آمریکا را گرفته اند.

آنچه مشخص است این است که آمریکا به اهداف خود در سیاست خارجی، چه در زمینه توافق با کره شمالی، چه پیروزی در جنگ تجاری با چین، چه در سوریه و در مقابل بشار اسد، چه در مقابل روسیه در سوریه و لیبی، چه در تحریم های ایران و چه در مقابل ونزوئلا، دست نیافته است.
باید منتظر ماند و دید چه می شود. توافق قرن ترامپ در خاور میانه به نظر نمی رسد توافقی به سرانجام رسیده باشد و ممکن است نیم قرن سیاست خارجی را از نو ترسیم کند. هدف این بود که ابتکار عمل را به اسرائیل بدهد و تل اویو تصمیم گیرنده باشد. از این نظر ترامپ موفق شده است. این در حالی است که در دیگر بخش های دکترین خود دستاوردی نداشته است.

310 310

کد خبر 1399011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
    0 3
    به نظر خیلی هم عاقله