ابطحی:هر مربی دیگری هم بیاید،صعود ایران به جام جهانی سخت شده است

خبرورزشی نوشت: بازیکن اسبق تیم ملی و مربی فوتسال خبرورزشی گفت: چندی پیش تعدادی از دوستانم از آمریکا به ایران آمده بودند و وقتی امکانات پرسپولیس را مشاهده کردند که با این همه افتخار و هوادار در بحث امکانات زیرساختی و سخت‌افزاری چقدر ضعیف است، تعجب کردند.

گرچه نام سیدمهدی ابطحی سال‌هاست با فوتسال گره خورده است، اما کمتر کسی از نسل قدیم است که بازی‌های درخشان او در دهه ۶۰ و ۷۰ در فوتبال ملی و باشگاهی ایران را به یاد نداشته باشد. ابطحی جزو آن نسل از فوتبالی‌هایی است که پس از جام جهانی ۱۹۹۲ فوتسال ترجیح داده از چمن سبز به سالن آمده و در این بخش به فعالیت بپردازد. اتفاقات اخیر در فوتبال ایران بهانه‌ای شد تا برای دقایقی با این پیشکسوت فوتبال و مربی فوتسال ایران همکلام شویم.

برنامه ادامه بازی‌های لیگ برتر فوتبال اعلام شد. شما در این شرایط موافق برگزاری ادامه مسابقات بودید؟
بازی‌ها که قطعاً باید برگزار شود، اما اینکه آیا تیم‌ها توان انجام پروتکل‌های بهداشتی را دارند یا نه، سؤال مهمی است. ما نباید خودمان را با بوندس‌لیگای آلمان مقایسه کنیم و از سوی دیگر نمی‌شود فوتبال را هم تعطیل کرد، چون گویا کرونا حالاحالاها هست. در این شرایط تحریم و تهدیدهایی که علیه ایران می‌شود، برگزاری لیگ اتفاق خوبی است. ستاد مقابله با کرونا هم کارشناسان زیادی دارد و راهکارهایی تدوین کردند که بازی‌ها ادامه پیدا کند، اما به نظرم دولت باید همان‌طور که برای بسیاری از مشاغل کمک‌های مالی در نظر گرفت، برای فوتبالی‌ها هم این شرایط را لحاظ کند و به تیم‌ها کمک مالی کند تا بتوانند در ادامه لیگ و مسابقات حاضر باشند.

در مورد تیم ملی هم این روزها مباحثی مطرح است. یکی ماجرای قرارداد ویلموتس و دیگری مسیر دشواری که در راه صعود به جام جهانی داریم.
در این ۴۰ سال که من فوتبال را نظاره می‌کنم، چه آن زمان که بازی می‌کردم و چه الان که مربی هستم، فوتبال ما مشکل زیرساختی داشته است. باشگاه‌های بزرگ ما با پشتوانه مالی بسیار خوب و حتی زمین اختصاصی باز هم مشکلات اساسی زیرساختی دارند و شاید یکی از دلایلش نبود افراد متخصص در رأس هرم این باشگاه‌هاست. این مشکل زیرساختی به تیم ملی هم سرایت می‌کند. بحث دیگر اینکه هر باشگاهی که پتانسیل تیمداری ندارد را کنار بگذارند و به کسانی که می‌توانند تغییری ایجاد کنند، میدان بدهند. البته در بحث زیرساخت‌ها در زمان کی‌روش اتفاقات خوبی رخ داد که ماحصلش عملکرد خوب در دو جام جهانی بود. چندی پیش تعدادی از دوستانم از آمریکا به ایران آمده بودند و وقتی امکانات پرسپولیس را مشاهده کردند که با این همه افتخار و هوادار در بحث امکانات زیرساختی و سخت‌افزاری چقدر ضعیف است، تعجب کردند.

با این شرایط و اتفاقات که در تیم ملی رخ داد، شما تصور می‌کنید ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ صعود می‌کند؟
پیش‌بینی واقعاً سخت است. ما نیروی انسانی خاصی داریم که شاید در این شرایط هم منجر به نتیجه‌گیری شود. وقتی شرایط را می‌بینیم، مسیر تیم ملی سخت است. عراقی که حریف ما هم هست با وجود نابسامانی‌هایی که در کشورش وجود دارد، می‌داند ورزش و فوتبال را چطور اداره کند. ما مربی بهتر از اسکوچیچ هم می‌توانستیم بیاوریم، اما او هم مربی بدی نیست و شاید با تیم ملی موفق شود. این را بگویم که با هر مربی دیگر هم صعود ما به جام جهانی سخت شده است. در این راه مسائل روانی هم تأثیر دارد و بازیکنان باید از این حیث هم آماده باشند. کویت، قطر، بحرین و... نیروی انسانی ما را هم ندارند و شاید همین عامل معادلات را تغییر دهد.

256 251

کد خبر 1399075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 1
  من میدونم نمیشه شما فوتبال را بده به مربی داخلی بعد ابراز نظر کن
 • محمد IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  1 0
  میتونم بپرسم چرا نظرات را نمیگذارید؟؟؟/
 • حمید صدریان IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 3
  بسمه تعالی با سلام اگر خوب تو جه کنیم می بینیم که اگر این توجه بی مو رد که به تیم مثلا سرور می شود به سایر تیمها شود لیگ ایران از گزند احسا سیون خارج می شود زیرا کجا بو ندس لیگا لیگ جزیره لیگ اسپانیا و غیره اینجو ر است مثلا رفتن علیرضا ی ایران با بلجیک نه تنها بد نیست خوبهم هست فوتبال امروز علم است نه چیزدیگر صنعت ا ست نه تفریح چیزی که فرمانده اسکو چیچ برای ان راهی اروپا شدبرای من قهرمان هرتیمی باشد فرقی ندارد قدرت گیری تیم ملی و حضوردر قطر مهم است امیدست روزی منطق جای احساس نشیند