کثیف ترین ابزار آمریکا در مذاکره با عراق

مذاکرات آمریکا-عراق در ترسیم زمینه‌ها و سطح روابط دو کشور تعیین کننده است و این روابط با وجود توافقنامه چارچوب راهبردی دو کشور اما تاکنون مبهم بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مزهر جبر الساعدی در یادداشتی با عنوان «روابط آمریکا-عراق به کجا می‌انجامد؟» در روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت:

آنطور که به نظر می‌رسد آمریکا می‌خواهد از وضعیت سخت اقتصادی عراق برای محقق ساختن دستاوردی انتخاباتی به نفع ترامپ از یک طرف و تثبیت حضور نیروهای نظامی این کشور در خاک عراق از سوی دیگر استفاده کند.
کمک به عراق در مبارزه با تروریسم و کمک به دولت در انجام اصلاحات و برگزاری انتخابات به عنوان اهداف اعلام شده مذاکرات از سوی آمریکا دروغ است و بحث و گفتگو درباره حضور موقت نیروهای آمریکایی و تعهد این کشور به خروج این نیروها در زمان اتمام ماموریت در چارچوب این مذاکرات نامحتمل است.
سفیر آمریکا این مذاکرات را مذاکراتی راهبردی برای تثبیت و توسعه توافقنامه چارچوب راهبردی و گشودن درها به روی شرکت های آمریکایی و آژانس بین المللی توسعه آمریکا برای سرمایه گذاری در عراق توصیف کرد.
جان پرکینز در کتاب اعترافات یک مزدور اقتصادی این شرکتها را کثیف ترین ابزار آمریکا برای سیطره بر کشورها و به تاراج بردن ثروت هایشان عنوان می کند.
در پژوهش گروه مستقل مطالعات آینده عراق در سال 2017 آمده است آمریکا باید  ضرورت های قانونی برای حضور بلند مدت خود در عراق را فراهم آورد.
دشواری فراوانی در مذاکرات عراق-آمریکا وجود دارد که زمان آن با توجه ویژه ای از سوی آمریکا برای محقق ساختن هدفی راهبردی یعنی حضور دائمی نظامی آمریکا برای پوشش فعالیت های این کشور نه تنها در عراق بلکه در تمام منطقه انتخاب شده است.

موضع آمریکا از موضع دولت عراق قوی تر است زیرا آمریکایی ها چنانچه به خواسته خود نرسند از اقتصاد و گروه‌های تروریستی ونیز اهرم ایجاد شکاف در جغرافیای سیاسی عراق یعنی جامعه عراقی استفاده خواهند کرد.

ایرانی ها می گویند در جهت اخراج آمریکایی ها از عراق و سوریه تلاش خواهند کرد اما واقعیت این گفته را تایید نمی کند واقعیتی که آمریکا در طول هفده سال به صورت غیر مستقیم آن را از طریق تاسیس دولت هایی براساس مذهب و نژاد به وسیله بازوهای خود به وجود آورد.

310 310

کد خبر 1399299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • محمدعلی IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  1 0
  هیچ دستی بالاترازدست خدانیست ظالمان ومستکبران همیشه محکوم به شکست هستنداین وعده قطعی خداست ویک سنت الهی
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 1
  عراقی ها و امریکایها خودشان عاقلاند و می دانند چگونه با هم مذا.کره کنند به ما ربطی ندارد
 • Fariborz IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  اون جه که مهم در روابط میباشد اندازه سود به مفدار سرمایه است باید دید سرمایه عراق به چه میزان است وسرمایه امریکادرورد به انجا چقدر است بااین مقدار توضیح نویسنده مقاله بالا برآوردموضوع مشکل است ولی در کل این است که تا یارکه را خواهد
 • رفیعی سلیمانی AE ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۶
  0 0
  عراق تو منجلاب آمریکا گیر می‌کند تا وقتی تصمیم ب خروج آمریکا بگیرند خیلی دیر شده چون نمیشه همزمان هم خدا بخای هم خرما:::::::