مصوبه شورای سران قوا برای مالیات مشاغل خرد/۲۰ درصد مودیان ۸۰ درصد منابع مالیاتی را تامین می کنند

معاون سازمان امور مالیاتی گفت: براساس مصوبه شورای سران قوا درآمد مشمول مالیات مقطوع برای عملکرد سال ۹۸ طبق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مشخص شد.

به گزارش خبرآنلاین، محمود علیزاده با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی هماهنگی سران قوا در مورد بالا رفتن سقف رقم توافق مالیاتی با صاحبان مشاغل در تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم اظهارداشت: سازمان امور مالیاتی کشور می­تواند برخی از مشاغل یا گروههایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت موضوع ماده(۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی افزود: معافیت حقوق طبق ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم بالغ بر ۳۶۰ میلیون تومان در سال ۹۸ (طبق بودجه سال ۹۸) است. رقم توافق در این سال ۳۰ برابر این معافیت بود که به سران قوا پیشنهاد شد برای عملکرد سال ۹۸ و سال ۹۹ به ۲ برابر افزایش یابد یعنی به ۶۰ برابر برسد.

وی ادامه داد:‌ اگر فروش یا میزان درآمد مودی طی یک سال تا سقف ۶۰ برابر معافیت حقوق یعنی حدود ۲ میلیارد ۱۰۰ میلیون تومان باشد می‌توانیم در رابطه با اخذ مالیات بدون نیاز به رسیدگی مالیاتی به صورت اختیاری توافق کنیم.

معاون سازمان امور مالیاتی یادآور شد:‌ مثلا فروش یک سوپرمارکت به ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برسد. اگر با ضریب سود ۲۰ درصد محاسبه کنیم ۴۰۰ میلیون تومان مبنا در تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم قرار گیرد. بنابراین فرض این است که حدود ۷۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون مالیات بدهد. 

مثلا اگر همین مودی در اظهارنامه ۷۵ میلیون تومان مالیات ابراز کرده باشد می‌توان با نوسان ۱۰ درصد، قبول کرد. پیش فرضی از وضعیت درآمدی هر صنف وجود دارد که بتوان مالیاتی مطابق با همان صنف دریافت کرد.

علیزاده به متن مصوبه سران قوا اشاره کرد و گفت:‌ از نظر سازمان مالیاتی متن مصوبه ایراد دارد چرا که این تفسیر می‌شود که عملکرد سال ۹۸ مودیان مالیاتی بر مبنای ۶۰ برابر نیست و مشمول عملکرد سال ۹۹ می‌شود. در حالی که در پیشنهاد سازمان این موضوع وجود داشت و قرار است با هماهنگی‌های صورت گرفته این موضوع اصلاح شود.

وی در پاسخ به این سوال که عده‌ای از کارشناساس اقتصادی معتقدند سازمان مالیاتی با افزایش معافیت و سقف فروش برخی مشاغل به دنبال دور زدن علی الراس است و اینکه چرا برمبنای اطلاعات و مستندات، مالیات وصول نمی‌کند، بیان داشت‌: این سطح (رقم مصوب شده) حدود ۸۰ درصد مودیان جامعه را پوشش می‌دهد. سقف درآمد مالیاتی آنها نهایتا ۲۰ درصد منابع مالیاتی است.

معاون سازمان مالیاتی تاکید کرد:‌ ۲۰ درصد مودیان بالغ بر ۸۰ درصد منابع مالیات را می‌دهند. بنابراین نمی‌توان تمام توان خود را برای آن ۸۰ درصد مودی که از نظر حجم زیادتر است گذاشت. اگر روی ۲۰ درصدی متمرکز شویم که ۸۰ درصد مالیات را می‌دهند بیشترین بهره‌وری را خواهیم داشت. 

به گزارش فارس، ‌ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم بدین شرح است: مودیان موضوع این فصل این قانون مکلف اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را در یک­ سال مالیاتی برای هر واحد شغلی یا برای هر محل جداگانه طبق‌ نمونه‌ای که وسیله سازمان امور مالیاتی کشور تهیه خواهد شد تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی محل شغل خود تسلیم و مالیات ‌متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت نمایند.

تبصره- سازمان امور مالیاتی کشور می­تواند برخی از مشاغل یا گروههایی از آنان را که میزان فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت موضوع ماده(۸۴) این قانون باشد از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کند و مالیات مودیان مذکور را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید. در مواردی که مودی کمتر از یک سال مالی به فعالیت اشتغال داشته باشد مالیات متعلق نسبت به مدت اشتغال محاسبه و وصول می‌شود. حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه‌های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1399351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =