سطح مبارزه با ملخ صحرایی در کشور به بیش از ۳۸۰ هزار هکتار رسید

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور در ستاد گیاه پزشکی استان چهارمحال و بختیاری گفت: از مهرماه سال گذشته تا کنون در مساحت حدود ۳۸۰ هزار هکتار از مزارع با ملخ صحرایی مبارزه شد و پیش‌بینی می‌شود در شهریورماه با هجوم ملخ‌ها به مزارع کشاورزی مواجه باشیم.

به گزارش خبرآنلاین از چهارمحال و بختیاری: علی‌مراد سرافرازی  از افزایش ۳۰ درصدی قیمت برخی از آفت‌کش‌ها در کشور خبر داد و اظهار کرد: تنها بخشی از افزایش قیمت مربوط به حذف ارز مرجع از واردات آفت‌کش‌ها است و نزدیک به ۷۰ درصد سموم در کشور فرموله می‌شوند که افزایش سایر مواد اولیه مصرفی در ساخت آفت‌کش‌ها نیز در بالا رفتن قیمت تأثیرگذار بوده است.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات و کشور با بیان اینکه از مهرماه گذشته حدود ۷۴ هزار تن آفت‌کش وارد کشور شده است، گفت: تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید آفت‌کش‌ها با سازمان حفظ نباتات منعقد شد.

 وی اضافه کرد: اما به دلیل اینکه تولید ماده تکنیکال تولید آفت‌کش بسیار هزینه‌بر است، شرکت‌های دانش‌بنیان رغبتی برای تولید این محصول که ماده اصلی در تولید سموم است ندارد، برای اینکه تولید مقرون به صرفه باشد نیاز به بازار صادراتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است.

سرافرازی در خصوص موج دوم حمله ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی، یادآور شد: از مهرماه سال گذشته تا کنون در حدود ۳۸۰ هزار هکتار از مزارع با ملخ صحرایی مبارزه شد و پیش‌بینی می‌شود در شهریورماه با هجوم ملخ‌ها به مزارع کشاورزی مواجه باشیم.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه در ۱۰ استان کشور مبارزه با ملخ صحرایی در حال انجام است، بیان کرد: ملخ تاکنون خسارت چندانی به مزارع کشور وارد نکرده است و با اقدامات مبارزه‌ای اجازه فعالیت را به این آفت را نمی‌دهیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مبارزه با سن‌زدگی برای افزایش کیفیت گندم از اهداف سازمان حفظ نباتات است، خاطرنشان کرد: در  مساحت حدود یک ‌میلیون و ۸۰۰ هکتار از مزارع گندم کشور با آفت سن گندم مبارزه شده است.

سرافرازی با بیان اینکه کاهش مصرف سموم پرخطر برای کاهش تاثیرات آفت‌کش‌ها بر روی موادغذایی و  محیط‌زیست در دستور کار قرار دارد، گفت: در حال حاضر ۲ سم پرخطر پرمصرف در بخش کشاورزی حذف شده است و همچنین واردات ۳۰ نوع آفت‌کش عملا ممنوع شد.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور در پایان با بیان اینکه سالانه ۱۰۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر با آفات مبارزه نشود قطعا تولید آسیب می‌بیند، در حال حاضر کمبودی برای سموم وجود ندارد.

۴۶

کد خبر 1399393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =