فرسودگی ۳۶ درصد شبکه برق گیلان/ شبکه‌ توزیع برق استان به کابل خودنگهدار تجهیز می‌شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اشاره به فرسودگی ۳۶ درصد شبکه برق استان گفت: برخی‌ شبکه‌های فشار ضعیف توزیع برق گیلان به کابل خودنگهدار تجهیز می‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین از رشت : محمد اسماعیل هنرمند پیش از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اصحاب رسانه اظهار داشت: این شرکت حدود یک میلیون و ۴۷۰ هزار مشترک برق در سطح استان دارد که ۷۸ درصد مشترکان نیز خانگی هستند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اشاره به برخورداری این استان به ۱۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر شبکه برق فشار ضعیف و ۹ هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه برق فشار متوسط تصریح کرد: تعداد پُست‌های تامین‌کننده برق مشترکان در گیلان بیش از ۲۲ هزار دستگاه است و بیشترین پیک مصرف برق استان در سال گذشته حدود هزار و ۵۰۰ مگاوات بود.

هنرمند با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ روستا در گیلان از نعمت برق برخوردار هستند خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ بیش از ۸۲ میلیارد تومان در بخش تامین برق مشترکان اعم از مشترکان روستایی و شهری و همچنین در راستای توسعه شبکه‌های برق استان هزینه کردیم و ۴۸ میلیارد تومان نیز در بخش مقاوم‌سازی شبکه‌ها در سطح استان هزینه شد.

وی با اشاره به پیش‌بینی ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای اقدامات مذکور در سال ۹۹ افزود: با توجه به شرایط اقلیمی استان، متاسفانه ۳۶ درصد شبکه برق در استان گیلان فرسوده است و همین باعث می‌شود که در بحران‌های مختلف از جمله بحران برف با مشکلات متعددی روبه‌رو باشیم که بعد از آن‌ بحران مقرر شد تا ۵۰ درصد شبکه‌های فشار ضعیف استان به کابل خودنگهدار تجهیز شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اشاره به مزایای کابل خودنگهدار خاطرنشان کرد: این کابل موجب می‌شود که در مواقع بحرانی، مشکلات پارگی سیم برق یا آسیب‌های این چنینی نداشته باشیم از این رو قصد داریم که کار تجهیز شبکه‌ها به کابل خودنگهدار را با اولویت مناطقی که در سال ۹۸ بیشترین آسیب را در بحران برف دیدند آغاز کنیم.

هنرمند با بیان اینکه در فاز نخست تجهیز برخی‌ شبکه‌های فشار ضعیف برق گیلان به کابل خودنگهدار حدود ۷۶ میلیارد تومان هزینه می‌شود اظهار داشت: موضوع استفاده از کابل‌های خودنگهدار از سال ۹۵ در گیلان مطرح می‌شود و ما سالانه با توجه به میزان اعتبارات، در شبکه‌های فشار ضعیف از این کابل استفاده می‌کردیم.

وی افزود: در راستای اجرای فاز نخست تجهیز شبکه‌های فشار ضعیف برق گیلان به کابل خودنگهدار امسال قصد داریم که هزار کیلومتر را در ۶ ماه نخست سال انجام دهیم و یکی از دلایلی که با هزار کیلومتر آغاز کردیم این است که اجرای این طرح‌ و خرید ابزار آن برای شرکت توزیع برق یک پروسه است البته در سال‌های قبل بیش از ۳ هزار کیلومتر از شبکه‌های برق گیلان به کابل خودنگهدار تجهیز شدند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با اشاره به مصوبه‌ای مبنی بر افزایش ۷ درصدی تعرفه‌های برق گیلان عنوان داشت: آن دسته از مشترکانی که در این ایام الگوی مصرف را رعایت نکنند میزان تعرفه آنان تا ۲۳ درصد افزایش می‌یابد البته هم‌اکنون ۱۷۷ میلیارد تومان صورتحساب در اختیار مشترکان است که باید پرداخت کنند.

هنرمند با اشاره به اینکه صنعت برق گیلان برای تقویت شبکه‌های برق و رفع مشکلات ناشی از بحران‌ها مستلزم تسریع در پرداخت صورتحساب‌ها توسط مشترکان است گفت: عدم دریافت این صورتحساب‌ها و مطالبات آن باعث بروز مشکلات در صنعت برق می‌شود اما پرداخت این مبالغ توسط مشترکان، تقویت شبکه‌های برق را به‌همراه دارد.

وی به ۱۷ طرح مدیریت مصرف برق به‌عنوان فعالیت‌های پاسخگویی بار که در صنایع، مراکز تجاری و اداری ورود پیدا کرده است را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این طرح، برای مشترکانی که مصرف برق خود را مدیریت کرده یا کاهش دادند پاداش در نظر گرفته می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان خاطرنشان کرد: در سال ۹۸، بیش دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به مشترکان داخل استان بابت رعایت الگوی مصرف، کاهش مصرف برق و همچنین همکاری با شرکت توزیع برق گیلان پاداش دادیم که این پاداش در صورتحساب آنان در نظر گرفته شد.

هنرمند با اشاره به پیشنهاد تغییر ساعات اداری که موجب کاهش مصرف برق می‌شود تصریح کرد: پیشنهاد ما برای ساعات اداری ۷ تا ۱:۳۰ ظهر است که موجب کاهش میزان مصرف برق می‌شود و با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر اینکه دمای هوا امسال یک درجه افزایش پیدا می‌کند، پویش مردمی مدیریت کولرها را در گیلان اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه میزان مصرف برق گیلان نسبت به سال گذشته تا امروز ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است که این مسئله باعث شد تا در تامین برق پایدار برخی مشترکان با مشکلاتی روبه‌رو شویم گفت: پیشنهاد می‌کنیم هر مشترک از ساعت ۱۴ تا ۱۵، کولر خود را فقط به‌مدت یک ربع خاموش کند و این خاموشی برای صنعت برق بسیار تاثیرگذار است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان خاطرنشان کرد: اجرای‌ موفقیت‌آمیز پویش مردمی مدیریت کولرها در گیلان برای صنعت برق کشور تاثیرات مثبت زیادی به همراه خواهد داشت و اگر در گیلان به‌خوبی اجرا شود در کل کشور جهت کنترل پیک بار وسایل گرمایشی اجرا می‌شود.

هنرمند با بیان اینکه میزان خسارت شبکه‌های برق در بحران‌ برف گیلان، ۶۳ میلیارد تومان بوده است که تنها ۱۰ میلیارد برای بازسازی تخصیص داده شد ابراز داشت: سعی کردیم که از اعتبارات داخلی خود برای پایداری شبکه برق استفاده کنیم و در حال پیگیری هستیم تا اعتبارات خاصی به تقویت شبکه‌های برق و رفع مشکلات این حوزه اختصاص داده شود.

معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق گیلان نیز در این نشست با اشاره به تاثیرگذاری رسانه‌ها در مدیریت مصرف برق و انتشار این فرهنگ در جامعه اظهار داشت: برای سرمایه‌گذاری و احداث نیروگاه‌های جدید و رفع مشکلات برق در سطح استان نیازمند مدیریت مصرف برق و انتشار این فرهنگ توسط رسانه‌ها هستیم.

جواد بیدی با بیان اینکه ظرفیت تولید برق در کشور بسیار محدود و سرمایه‌گذاری برای آن بسیار زمان‌بر است افزود: اگر شهروندان در این ایام، مصرف برق خود را کاهش دهند بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های زمان‌بر صنعت برق کاهش می‌یابد لذا به شهروندان توصیه می‌کنیم که از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف برق استفاده نکنند.

48

کد خبر 1399423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =