احتمال پذیرش کشور فلسطین در اتحادیه اروپا

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه لوگزامبورگ اعلام کرد چنانچه رژیم صهیونیستی طرح الحاق کرانه باختری را اجرا کند، به ‌رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی اتحادیه اروپا، «اجتناب‌ناپذیر» خواهد بود.

به گزارش روز یکشنبه هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، «ژان آسلبورن»  خواستار موضع سخت‌تر اتحادیه اروپا در قبال طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش‌های وسیعی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی شد.

وی بیان کرد: نگارش نامه‌های نکوهش‌آمیز مایه سرافکندگی اتحادیه اروپاست و اعتبار آن را تا حد قابل توجهی تضعیف می‌کند.

وزیر امور خارجه لوگزامبورگ خواستار اتخاذ تمهیدات سخت‌تری از سوی اتحادیه اروپا همچون اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه تل آویو یا به رسمیت شناختن کشور فلسطین شد.

آسلبورن تاکید کرد که به رسمیت شناختن کشور فلسطین به رای جمعی همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نیاز ندارد.

تاکنون ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله سوئد، مجارستان و لهستان، کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

آسلبورن اظهار داشت که طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق کرانه باختری، تفاوتی با اقدام روسیه در ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به خاک خود ندارد و این مساله، اتحادیه اروپا را به اتخاذ موضعی سخت‌تر در قبال تل آویو ملزم می‌کند.

وی بیان کرد: من به هیچ وجه، تفاوتی مشاهده نمی‌کنم. الحاق، الحاق است و این مساله، نقض فاحش قانون بین الملل است.

وزیر امور خارجه لوگزامبورگ تاکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل نیز موضع روشنی اتخاذ و در قالب چند قطعنامه، شهرک سازی رژیم صهیونیستی را غیرقانونی اعلام کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ماه گذشته گفت که کابینه‌اش به طور رسمی دره اردن و همه شهرک‌های صهیونیستی در کرانه باختری را به سرزمین‌های اشغالی ضمیمه می‌کند.

به موجب قانون بین الملل، کرانه باختری از جمله شرق بیت المقدس، قلمروی اشغالی تلقی می‌شود، از اینرو شهرک سازی رژیم صهیونیستی در آن و همچنین الحاق آن، غیرقانونی است.

مقام‌های فلسطینی تاکید کرده‌اند توافق‌های ۲ جانبه با رژیم صهیونیستی را در صورت الحاق کرانه باختری، فسخ می‌کنند.

310311
کد خبر 1399521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =