ربیعی: به پساکرونا نرسیدیم /انتخابات آمریکا تاثیری بر سیاست‌ ما ندارد

سخنگوی دولت با بیان اینکه در حمل و نقل عمومی مانند تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی‌شود، گفت: در مترو با اینکه همه موظف به زدن ماسک هستند اما فاصله‌گذاری رعایت نشده است.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی، سخنگوی دولت صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: مساله کرونا کماکان مهمترین مساله دولت و جلسات اقتصادی آن است. مبارزه ضدکرونایی دولت و نظام سلامت وارد مرحله جدیدی می‌شود. هرچه جلوتر میرود مراحل جدیدی را تجریه می‌کنیم. به دوران پساکرونا نرسیدیم اما از جهت آثار و تبعات کرونا که از ماه‌ها قبل شروع شده است، در دوران پسا کرونا هستیم اما این به معنای این نیست که کرونا تمام شده است.

ربیعی افزود: ما اگر بتوانیم سه اصل فاصله گذاری، ماسک زدن و رعایت مسائل بهداشتی را راعایت کنیم هم از جهت حفظ سلامت جامعه و هم از نظر راه افتادن اقتصاد موفق خواهیم بود.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایرنا بخوانید؛

* در مبارزه با کرونا چالش های جدیدی داشتیم و توانستیم از مراحل پیش آمده با موفقیت نسبی عبور کنیم. در برخی اماکن متبرکه رعایت فاصله گذاری مراعات شده و در برخی مکان‌ها رعایت نشده است. در وسایل حمل و نقل عمومی مانند تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها مراعات خوبی صورت نگرفته است. در مترو با اینکه همه موظف به زدن ماسک هستند اما فاصله گذاری رعایت نشده است.

* در جلسه اخیر به وزارت صمت دستور داده شد تولید ماسک را افزایش دهد تا ماسک ارزان در اختیار مردم قرار گیرد. در شرایط فعلی در چند استان به پیک رسیدیم،  این به معنای پیک جدید نیست بلکه استان‌هایی که وارد پیک نشده بودند، امروز وارد پیک شدند.

* اگر بتوانیم سه اصل فاصله‌گذاری، ماسک زدن و رعایت مسائل بهداشتی را به حد کافی رعایت کنیم قطعاً هم در سلامت فردی و حفظ جان انسان‌ها و هم پویایی اقتصاد موفق‌تر عمل می‌کنیم. دولت کادر درمانی و جامعه در این مرحله یعنی مرحله مهار، تجربه بزرگ را کسب کردیم.

* دستاوردهای این دوره می‌تواند حتی پس از تمام شدن کرونا هم در عرصه‌های جدید به کار بسته شود، در فرآیند مبارزه ضد کرونایی آموختیم که باید یک روح جدید در حکمرانی و در سیاست دمیده شود که خوشبختانه امروز این امر رخ داده است.

* ما در مبارزه با کرونا چالش‌های جدیدی داشتیم که با الگوی کارآمدی حاکمیت واحد و هم‌افزایی میان قوا و نیروهای مسلح توانستیم از این مرحله با موفقیت نسبی عبور کنیم.

*الان ما در استان‌های خوزستان، هرمزگان، لرستان، کردستان، بوشهر، آذربایجان غربی و کرمانشاه وارد مراحلی از پیک شده‌ایم. در بسیاری از استان‌ها هم استانداران و همکاران در نظام سلامت به نحوی عمل کردند که تجهیزات ما بر شیوع کرونا غلبه کرد.

*{ با اشاره به روزهای سخت دولت}: اتخاذ سیاستی مناسب هم برای نرسیدن آسیب به اقتصاد، بنگاه‌ها و  نرسیدن آسیب به جان انسان‌ها سیاستی است که توامان بتوانیم هر دو را حفظ کنیم که مسیر دشواری است که ویژگی‌های خاص خود را دارد.

* تعطیلات عید فطر، رعایت نکردن اصول بهداشتی امروز اثر خود را نشان می‌دهد،  پیک‌های سرپایی ما افزایش پیدا کرده. آماری که از ابتدا بوده و عمدتاً ناشی از تست بوده است و امروز از ۲۰۰۰ تست روزانه به ۲۶ هزار تست رسیده ایم.

*{ با اشاره به افزایش قیمت مسکن}: مساله مسکن در چندین جلسه در ستاد اقتصادی دولت بحث و مقرر شد معاون اول رییس جمهوری مسوولیت برای ساماندهی کنترل قیمت و بحث تصمیم گیری در مورد سیاست‌های تشویق تولید مسکن و موانع تولید آن کارگروهی تشکیل دهند و تصمیمات را اجرایی کنند.

* برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت بخش مسکن، در کوتاه مدت در مورد مستاجران برنامه حمایتی را در دستور کار خواهیم داشت که در صورت نهایی شدند خبر آن را به اطلاع خواهیم رساند.

* به منظور زمینه سازی برای تامین مسکن گروه‌های کم درآمد وزارت مسکن و شهرسازی مکلف شد هم برای تامین مسکن این گروهها و هم برای جریان پایدار تولید و رونق مسکن،  طرح اقدام مسکن ملی را که با هدف گذاری ۴۰۰ هزار واحد با سرعت بیشتری در این جهت پیگیری کند و تفاهم‌نامه دستگاهی جدی‌تر دنبال شود و سایر وزارتخانه ها که گروه‌های هدف طرح ملی مسکن هستند موظف شدند که در این زمینه همکاری کنند. بانک ها، وزارت اقتصاد، نیرو، شهرداری‌ها مکلف شدند که همه تمهیدات لازم را برای ۴۰۰ هزار واحد مسکن انجام دهند.

* برای شاغلین، کارگران و بازنشستگان فاقد مسکن تفاهم نامه‌هایی با نهادهای مختلف از جمله ستاد اجرایی، وزارت دفاع، آموزش و پرورش، تعاون و کار، رفاه و اجتماعی امضا شد که خود این دستگاه ها حمایت خواهند کرد. بنابر این یکی از سیاست های دولت تولید بیشتر مسکن برای مهار قیمت است که سریعتر به ثمر بنشیند.

*{ در پاسخ به سوالی درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی و جلسه آتی شورای حکام}: ما از اعضای شورای حکام انتظار داریم که از استقلال این نهاد بین‌المللی در برابر قلدری آمریکا حمایت کنند. در عین حال این هشدار را می‌دهیم که استفاده از معیارهای سیاسی در رسیدگی متقابل به تکالیف و حقوق کشورها در آژانس نتیجه‌ای جز از هم گسیختن رشته‌های اعتماد و تقویت بی‌ثباتی در عرصه جهانی ندارد.

* بیشترین حد دسترسی را که ممکن یک کشور به آژانس بدهد، داده است، ما بر حوزه دسترسی‌ها، به بازرسان آژانس امکاناتی را دادیم که به جرات می‌توان گفت شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان را داریم. آیا یکی از کشورهای منطقه درصدی از شفافیت برنامه را داشته‌اند؟ ایران هم انتظار دارد آژانس درخواست‌های خود را در چارچوب توافقات پادمانی و اساسنامه آژانس ارائه کند.

* ما تاکید کردیم به تمامی تعهدات بین‌المللی خود پایبند هستیم و گواه ادعایمان گزارش‌های مثبت ۱۷ گانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر است. ما همیشه آماده‌ بودیم براساس توافقات معتبر پیشین و مقررات بین‌المللی دسترسی‌های ضرری آژانس را فراهم کنیم. از این پس هم براساس همان روال و متقضیات عمل خواهیم کرد.

* به هیچ عنوان بازرسی‌های فنی نباید سیاسی شود، سیاسی شدن این مسئله نه تنها کمکی به حل مسئله نمی‌کند بلکه پیچیده هم خواهد کرد. همانطور که آژانس در سال‌های گذشته گزارش‌های مثبتی را منتشر کرده، امیدواریم این بار نیز اجازه ندهد اهداف سیاسی در آژانس به نتیجه برسد.

*{با اشاره به تحریکات آمریکا و اسرائیل در آژانس علیه ایران}: ما بدطینتی‌های آمریکا و رژیم اسرائیل و همچنین تحرکات رژیم صهیونیستی را در این موضوع کاملا مشاهده کرده و آن را محکوم می‌کنیم.

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر انکه آیا روند و سیاست‌ها در قبال آمریکا عوض و نرم‌تر شده است}: نتایج انتخابات آمریکا تاثیری بر سیاست‌های اصولی ما در برابر آمریکا ندارد ما برای بهره گیری از دیپلماسی‌مان منتظر تغییر دولت ها و ریاست جمهوری در آمریکا نیستیم.

* هر زمان آمریکا آمادگی واقعی و غیرنمایشی را برای آغاز دیپلماسی موثر همراه با جدیت احترام به توافق‌های پیشین و احترام به قوانین بین المللی داشته باشد دیپلمات‌های ایران بر سر میز مذاکره ای که آمریکا آن را ترک کردند، حاضر خواهند شد 

*مواضع روشن ما در برابر آمریکا بارها اعلام شده ولی هنوز هم تاثیری نکرده است ما از آمریکا می خواهیم شنواتر باشد صدای جامعه بین المللی را بشنود و قلدری ها را کنار بگذارد.
 
* تا وقتی آمریکا به دیپلماسی و ارزش هایی مشترک در پایه برجام که دنیا به آن احترام می گذارد بر نگردد ما امیدی به گفت وگو و نتیجه ثمربخش در آن نمی‌بینیم و چهارچوب‌های ما همان چهارچوب‌هایی است که اعلام کردیم.

* { درباره آخرین توافقات انجام شده درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و ارسال جعبه سیاه به فرانسه}: ما این حادثه دلخراش را مجددا به خانواده‌های درگذشتگان این حادثه تسلیت می‌گویم. ما از ابتدای این حادثه دردناک، ‌ آمادگی خودمان را برای هرگونه همکاری به منظور بررسی جعبه سیاه این هواپیما اعلام کردیم. هیچ چیزی برای پنهان کردن موضوع از جانب ما وجود ندارد.

* ما هم باید نسبت به وجود شفافیت در روند بررسی جعبه سیاه اعتماد کامل را داشته باشیم،  طی مراحل تحقیقاتی و قطعی شدن این مسئله که امکان خوانده شدن جعبه سیاه در ایران وجود ندارد، تصمیم به ارسال جعبه سیاه گرفته شده است. این چیزی نیست که امروز بخواهیم آن را انجام دهیم. این تصمیم گرفته شده که بازخوانی جعبه سیاه با حضور نمایندگان ایران در اسرع وقت انجام شود.

* کمیسیون بررسی حادثه منتظر هماهنگی نهایی و عزیمت به اوکراین هستند، در صورتی که امکان بازخوانی در اوکراین براساس ادعای طرف اوکراینی فراهم شده باشد، این کار در آنجا انجام می‌شود. در غیر این صورت، با توجه به سابقه طولانی موسسه فرانسوی که مورد تایید ایکائو هم است، جعبه سیاه در فرانسه بازخوانی خواهد شد.

* شیوع جهانی کرونا و لغو پروازهای بین‌المللی، تعللی ناخواسته در این روند ایجاد کرد، این تصمیم ایران، قبل از کرونا بوده ولی با بازگشایی تدریجی پروازهای بین‌المللی و مشخص شدن نتایج گفت‌وگوهای سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت خارجه با همتایان‌شان در پنج کشور ذینفع پیرامون این موضوع داشته‌اند، این روند را از سرخواهیم گرفت.

* ما خواستار روشن شدن ابعاد این حادثه، توافق درباره میزان غرامت‌ها و پرداخت آن هستیم و امیدواریم با همکاری کشورهای دیگر هرچه سریعتر نتیجه ممکن را بگیریم.

*{ در پاسخ به سوالی درباره دستورات رییس جمهوری درباره پول‌های بلوکه شده به رییس کل بانک مرکزی}: این موضوع مربوط به بانک مرکزی و درآمد صادرات نفت و میعانات گازی به کشور کره جنوبی بوده است. این پول‌ها در حساب‌های بانک مرکزی در بانک‌های کره‌ای است.

* با فشار آمریکا به رغم اینکه استفاده از منابع ارزی برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو بوده است عنوان کردند که امروز مانعی نداریم که از این منابع در راستای واردات کالاهای اساسی و دارو استفاده کنیم.

* ما به دلایل نامعلومی ا احساس می‌کنیم که دولت کره جنوبی همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهد. بانک مرکزی از سال ۹۷ تاکنون از طریق سیاسی، حقوقی، و نهادهای مختلف و هماهنگی وزارت خارجه دائما این موضوع را پیگیری می کند راهکارهای مختلفی هم در این زمینه ارائه شده است.

* امیدواریم دولت کره جنوبی هرچه سریعتر منابع را آزاد کند ومشکلاتی که ایجاد کرده را مرتفع کند. جالب است که این منابع مربوط به صادرات نفتی است که با مجوز و معافیت ارائه شده از سوی آمریکا به کره جنوبی انجام شده است بنابراین از چند طریق دلایل کره جنوبی برای ما توجیه ‌پذیر نیست.

*  قطعا این رفتار برای همه ما غیرقابل قبول است و در چشم‌انداز روابط دوجانبه و همکاری‌های آتی ما هم قطعاً تاثیر خواهد داشت.

*{درباره تلاش جمهوریخواهان برای ارائه طرحی جهت اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران از سوی جمهوریخواهان در کنگره}: این حرف‌ها برای ما بسیار تکراری شده است. حداکثر فشاری که علیه یک کشور می‌توانست وارد شود، بر ایران وارد شده بهرحال آمریکا ابزار قدرت اقتصادی و نظامی دارد و وابستگی‌های جهانی به آمریکا هم زیاد است.  

* با وجود این تحریم‌ها و فشارها، بیش از این دیگر ظرفیت اعمال فشار وجود ندارد، به اعتقاد من سیاست تحریم نتیجه‌ای جز انزوا هم برای آمریکا به همراه نداشته است. برخلاف انتظار تحریم‌کنندگان که فکر می‌کردند با تشدید تحریم‌ها، فروپاشی ایران قطعی است، دیدند این مسئله رخ نداد. البته این موضوع را هم کتمان نمی‌کنیم که زندگی با مشکل روبه‌رو شده است اما امسال رشد بدون نفت هم خواهیم داشت.  

* تولیدات امسال ما افزایش داشته است. واردات‌مان را هم کم کردیم. درست است که زندگی با مشکل روبه‌رو شده ولی در سایه همین اقدامات اتفاقا زیرساخت‌هایی از نوع مقاومت ملی و تاب‌آوری اجتماعی در ایران شکل گرفت که آثار مثبت آن را بعد از برداشته شدن تحریم ادامه می‌یابد.  

* طرح جدید تحریمی علیه ایران را نوعی خودزنی است و ما این طرح نشانه دیگری از تلاش‌های تندروهای آمریکایی می‌دانیم که می‌خواهند خصومت با جمهوری اسلامی ایران را ابدی و برگشت‌ناپذیر کنند و تمام روزنه‌های دیپلماسی را ببندند. پیامد این اقدامات برعهده آمریکا است.


*{ در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی تالارها}: تالارها جزو آن ۱۳ دسته‌ای که ما پیش‌بینی کرده بودیم، هستند و اتفاقا از جمله مکان‌هایی بودند که بنا به دستور تعطیل شدند.

* دولت برای تعطیلی برخی مکان‌ها تصمیم‌گیری نکرده بود بلکه مردم خودشان به خیلی از مکان‌ها نمی‌رفتند و این مکان‌ها خود به خود تعطیل شد ولی تعطیلی برخی مکان‌ها براساس تصمیم بوده است.  بنابراین از آن مواردی است که به ازای هر فرد ۱۶ میلیون تومان وام به علاوه ۵۰ درصد سرمایه در گردش مشمولان آنها خواهد بود.

* ضمنا در آخرین جلسه ستاد در روز شنبه تصمیم گرفتیم که تالارهای پذیرایی در شهرهای کم‌خطر که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌کند، یعنی در شهرهای سفید با الزام به کاهش در پذیرش افراد، مقرر شد تا ۵۰ درصد ظرفیتی که برای آن درنظر گرفته شده برای آنها پروتکل‌های بهداشتی نوشته شود که بتوانند فعالیت خود را آغاز کنند. بنابر این تالارها در شهرهای سفید با ۵۰ درصد ظرفیت، می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

*{ درباره گسترش کرونا در استان خوزستان}: بنابر بر آنچه که گفته شده مراسم‌های عزا و عروسی‌های دسته جمعی از دلایل گسترش ویروس کرونا در این استان بوده است.

*{ در پاسخ به پرسشی درباره کارگری که در بخش های پیمانکاری اقدام به خودکشی کرده است با ابراز همدردی با خانواده این فرد}: نباید در این زمینه حتی با پیشداوری این سوال را مطرح یا قضاوت کنیم. خودکشی علت و عوامل متعددی دارد بدون مطالعات کافی و موردی درباره علت وقوع خودکشی یک فرد نمی توانیم نظر قطعی بدهیم.

* هر کیسی (نمونه) می تواند مبنای مطالعه درباره خودکشی باشد و تعمیم دادن خودکشی یک فرد قطعا از نظر عملی نادرست است، علل اقتصادی، فقر تا علل روانشناختی و عوامل محیطی می تواند از علل خودکشی باشد.

 * به طور کلی در جهان ۱۲ تا ۱۴ [درصد] از هر ۱۰۰ هزار نفر میانگین خودکشی جهانی است. آخرین مطالعات ما در سال ۹۷- ۹۸ نشان می‌دهد از هر ۵ تا ۶ در ۱۰۰هزار است  یعنی از متوسط جهانی عدد ما در این زمینه کمتر است. اما در برخی استانهای ایران  بیش از ۲۰ درصد می‌رسد. پس درباره علل خودکشی باید بررسی‌ها در سطح محلی باشد.

 * علاوه بر موارد کلی که بیان کردم عوامل معیشتی و عوامل روانی ناشی از حوادث و اتفاقات در این امر می‌تواند موثر باشد. ما سیاست‌هایی را دنبال می‌کنیم که با حمایت‌های اجتماعی بتوانیم انگیزه‌های افراد برای خودکشی را کاهش دهیم.

* در این باره خاص خواستار تحقیقاتی شدیم و گزارش های آن برای من و همچنین دولت ارسال شد و در مورد خاص عوامل فردی و روانشناختی بیش از هر عامل دیگری موثر بوده است. در این دوران سخت کنونی نیازمند امید به آینده هستیم و روی تاب آوری اجتماعی کار کنیم وظیفه داریم در عبور از تحریم‌ها و کرونا به جامعه بانشاط کار داریم. تا با افزایش حمایت های اجتماعی بتوانیم از این دوران عبور کنیم.

* دستگاه‌های ذیربط گزارش های خودشان را در این زمینه منتشر کنند ولی در مجموع هم نگران مسائل اقتصادی و همچنین عوامل روانشناختی هستیم این عوامل می تواند مثل الگوی متصل بهم عمل کند.


*{در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا جلسات ستاد اقتصادی دولت که می‌تواند موانع پیش پای تولید را بردارد جایگزین جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی شده است}: اساسا شورای عالی هماهنگی اقتصادی در مواردی دستور جلسه داشته که ما نیاز به یک قانونی داشتیم که این قانون در حال حاضر و در شرایط تحریم ممکن بود دستیابی به آن قانون طولانی شود.

*{درخصوص موضوع گرانی مسکن}: مساله گرانی مسکن ارتباط چندانی با این جلسه ندارد مگر این که ما قانون یا مصوبه‌ای نیاز داشته باشیم که جلسه تصویب کند و مقام معظم رهبری هم این را تایید کند بنابراین اعتباردادن آن با جلسه امروز غیرمنطقی است.

* جلسات ستاد اقتصادی دولت از سال ۹۲ تاکنون به طور منظم دو بار در هفته در حضور رییس جمهوری تشکیل شده است و جایگزین جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی نشده است. 

*تاریخچه جلسات ستاد اقتصادی دولت از سال ۱۳۹۲ است و دبیری این جلسات هم در مقطعی با آقای نیلی بوده و الان هم بر عهده آقای نهاوندیان است و افراد مختلفی دبیری این جلسات را بر عهده داشتند و این جلسات هماهنگی تصمیمات در بخش‌های مختلف اقتصادی و کلان اقتصاد دولت پیگیری می‌کرده است.

*همانطور که بیان کردم در مواردی که نیاز به تصمیم‌گیری فراتر از قوه مجریه داشتیم و یا در مواردی هم که نیاز به همکاری سه قوه داشتیم، اینها را به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا می‌بردیم و ارجاع می‌دادیم.

*این شورا هم در دو سال گذشته ۵۰ جلسه برگزار کرده است و مسائل مهمی را که نیاز به تصمیم گیری در سطح عالی نظام را داشته در آنجا تصمیم‌گیری صورت می‌گرفت. در فرور دین و اردیبهشت هم به دلیل شیوع کرونا، تعداد جلسات کاهش یافته و در هفته‌های آینده به روال عادی باز خواهیم  گشت. و براساس دستور کار پیشنهادی و دستورکارهایی که امروز داریم جلسه تشکیل خواهد شد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1399758

برچسب‌ها