انصراف کریستیز از فروش آثار باستانی قاچاق

ایسنا نوشت: حراجی «کریستیز» چهار اثر باستانی یونانی و رومی را به دلیل ادعاهایی درباره قاچاق بودن ‌آن‌ها از مزایده این ماه حذف کرد.

حراجی «کریستیز» پس از مطرح شدن ادعاهایی درباره تاریخچه‌ غیرقانونی چهار اثر باستانی، ‌آن‌ها را از بخش معرفی آثار  وب‌سایت رسمی حراجی حذف کرد.

پرفسور «کریستوس تیروگیانیس»، باستان‌شناس مشهور که متوجه حذف این آثار از وب‌سایت رسمی حراجی «کریستیز» شده بود بیان کرد شواهدی در دست دارد که یک مجسمه رومی خرگوش از جنس مرمر، یک مجسمه رومی عقاب از جنس برنز و دو کوزه یونانی را به آثار باستانی ربوده‌شده مرتبط می‌کند.

مجسمه خرگوش مرمرین، که به قرن دوم تا سوم میلادی تعلق دارد قرار بود با قیمت تقریبی ۲۰هزار تا ۳۰ هزار دلار به مزایده گذاشته شود. 

این باستان‌شناس درباره این مسئله که حراجی‌های مشهور جهان در جمع‌آوری اطلاعات درباره تاریخچه آثار و اطمینان حاصل کردن از قانونی بودن فروش آن‌ها موفق عمل نمی‌کنند ابراز تاسف کرد.

«تیروگیانیس» که باستان‌شناس سابق دانشگاه کمبریج و استادیار موسسه مطالعات پیشرفته دانشگاه آرهوس در دانمارک است مجوز رسمی دسترسی به ده‌ها هزار عکس و اطلاعات بایگانی‌شده آثار باستانی غارت‌شده و دزدیده‌شده را از سوی مقام‌های ایتالیا و یونان دریافت کرده است.

این باستان‌شناس طی ۱۵ سال گذشته حدود ۱۱۰۰ اثر باستانی غارت‌شده را که در حراجی‌ها، گالری‌ها، مجموعه‌های خصوصی و موزه‌ها ارائه شده‌اند شناسایی کرده است.

سال گذشته مجسمه سه‌هزارساله «توت‌عنخ‌آمون» پادشاه مصر باستان علی‌رغم اعتراض‌های کشور مصر نسبت به دزدی بودن آن، در حراجی کریستیز لندن به فروش رفت.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1399796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =