آموزش‌های مهارتی در استان کرمان باید براساس نیاز بازار کار انجام شود

در شرایطی که استان کرمان به‌شدت با کمبود کارگر ماهر روبه‌رو است بیش از ۹۷ درصد بیکاران باسواد هستند و تناسبی بین آموزش و بازار کار در استان نیست.

به گزارش خبرآنلاین از کرمان : محمدرضا وفایی ظهر امروز در جلسه گروه کاری ارتقای آموزش و مهارت استان کرمان با بیان اینکه اولویت‌های بازار کار استان کرمان باید شناسایی شود اظهار داشت: آموزش‌های عالی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی باید به سمتی برود که بر اساس اولویت‌های بازار کار انجام شود.

وی با اشاره به اینکه به‌عنوان مثال در استان کرمان در حوزه گردشگری نیازمندی به آموزش‌های تخصصی احساس می‌شود ادامه داد: دغدغه امروز خانواده‌ها و مسئولان استان کرمان اشتغال است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان افزود: نظام آموزش عالی استان و نظام آموزش مهارتی در استان باید در این رابطه پای کار بیایند و نسبت تقاضای بازار کار و آموزش‌های خود نیازسنجی کنند.

وی با بیان اینکه سند آموزش مهارتی استان کرمان در حال تهیه است گفت: سند آموزش مهارتی با برش شهرستانی نیز باید تهیه شود و آینده استان کرمان در این حوزه را مشخص کند.

وفایی با تاکید بر اینکه اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان کرمان تهیه سند آموزش مهارتی استان را با جدیت پیگیری کند افزود: در این سند نیاز آموزش استان و نیاز بازار کار استان باید دیده شود.

بیش از ۹۷ درصد بیکاران استان کرمان افراد باسواد هستند

محمدرضا جهانگیری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان در این جلسه اظهار داشت: هشت برنامه برای سال ۹۹ در راستای ارتقای آموزش و مهارت استان کرمان مشخص شده است.

وی با بیان اینکه تطابق رشته‌های تحصیلی با بازار کار یک ضرورت است که در نهایت به اشتغال افراد منجر می‌شود افزود: در دنیا کشورهای آلمان و ژاپن از کشورهایی هستند که از این موضوع نتایج بسیار خوبی دارند و دانش‌آموزان از همان دوران تحصیل متناسب با بازار کار مهارت‌های لازم را می‌بینند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه حدود یک میلیون و ۳۲ هزار نفر از جمعیت استان فعال است گفت: این آمار نشان‌دهنده نسبت ۴۰ درصدی جمعیت فعال نسبت به جمعیت غیرفعال استان کرمان است.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت فعال استان کرمان را مردان تشکیل می‌دهند تصریح کرد: نرخ بیکاری استان کرمان در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیشتر است و بیش از ۹۷ درصد بیکاران استان کرمان افراد باسواد هستند.

جهانگیری با اشاره به اینکه استان کرمان در منطقه هشت کشور بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی را دارد و از نظر اقتصادی از وضعیت بهتری برخوردار است عنوان کرد: حدود ۳۷ درصد تولید ناخالص داخلی استان از بخش معدن تولید می‌شود و بخش کشاورزی ۷.۳ درصد سهمیه تولید ناخالص داخلی استان را دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان کرمان با بیان اینکه متاسفانه سهم اشتغال استان در بخش خدمات روند نزولی پیدا کرده است افزود: این در حالیست که این بخش در کشور روند صعودی داشته است.

بیش از ۴ هزار نفر شاغل صنعت گردشگری استان کرمان است

در این جلسه فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان اظهار داشت: بیش از چهار هزار نفر در استان کرمان شاغلین صنعت گردشگری هستند.

وی با بیان اینکه دوره‌های آموزشی ویژه این افراد در طول سال برگزار می‌شود گفت: لازم است سایر نهادها مانند اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز بیشتر در این حوزه همکاری کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان افزود: به‌عنوان مثال در تعدادی از استان‌ها برای جذب گردشگر، رانندگان تاکسی و اصناف نیز دوره‌های آموزشی برای برخورد با گردشگر را می‌بینند.

خروجی رشته‌های تحصیلی باید منتج به بازار کار شود

زهرا موسی‌پور مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه وجود نیروی آموزش دیده و با مهارت از شاخص‌های توسعه در کشور است اظهار داشت: افق توسعه استان باید در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های عالی دیده شود.

وی با اشاره به اینکه حتی در بین کارکنان ادارات نیاز به آموزش در بخش‌های مختلف مهارتی داریم افزود: گاهی مشاهده می‌کنیم که افرادی که برای مدیریت انتخاب شدند مهارت لازم را ندارند.

مدیرکل اموراجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: متاسفانه دانش‌آموزان ما رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که از همین الان می‌دانند در آینده بیکار هستند و این فرهنگ‌سازی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه خروجی رشته‌های تحصیلی باید منتج به بازار کار شود گفت: عدم اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باعث سرخوردگی آنها می‌شود و اینکه تمام دانش‌آموزان رشته تجربی را انتخاب می‌کنند یک ضعف و یک آسیب است که در آینده اثر خود را می‌گذارد.

کمبود کارگر ماهر در استان کرمان به‌شدت وجود دارد

زهره جعفرخانی نایب رئیس انجمن صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه در سال ۹۸ تعداد بیش از ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر به کاریابی‌های استان کرمان مراجعه کرده و متقاضی و جویای کار بودند اظهار داشت: متاسفانه افرادی که به کاریابی‌ها مراجعه کردند متناسب با فرصت‌های شغلی در استان نبوده است.

نایب رئیس انجمن صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های استان کرمان با اشاره به اینکه کمبود کارگر ماهر در استان کرمان به‌شدت وجود دارد گفت: در رشته‌های صنایع، عمران، شیمی، فیزیک، زیست، معدن و حقوق بازار کار کرمان اشباع شده و کمتر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این رشته‌ها جذب بازار کار می‌شوند.

48

کد خبر 1399887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =