۱۰ نفر
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۸
پاسخ صریح ایران به درخواست آژانس

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین الملل و سازمان ملل در وین در میان خبرنگاران گفت: هرگونه تصمیم سیاسی با سوءاستفاده از شورای حکام، موجب تضعیف همکاری های ایران و آژانس می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در مصاحبه ای با خبرنگاران با اشاره به تلاش ها و اقدام سه کشور اروپایی جهت تصویب قطعنامه ای در شورای حکام در راستای دو درخواست دسترسی آژانس، گفت: در حالی که ایران به طور گسترده و سازنده ای با آژانس همکاری می کند، ارائه قطعنامه ای با هدف درخواست از ایران برای همکاری و اجابت دو خواسته آژانس، اقدامی تاسف آور و کاملا غیرسازنده است.

غریب آبادی همچنین اظهار داشت: اینکه این قطعنامه از سوی کشورهایی ارائه می شود که یا دارنده سلاح هسته ای هستند یا میزبانی چنین سلاح های مخرب و کشنده ای را برعهده دارند، و از سویی نگرانی های پادمانی خود را در مورد ایران اظهار می دارند، به سخره گرفتن هنجارها و قواعد بین المللی حاکم بر رژیم های خلع سلاح و عدم اشاعه است.

نماینده دائم کشورمان با انتقاد از عدم اقدام سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود تحت برجام، به آنها توصیه کرد اگر نمی توانند برای نجات برجام گامی بردارند، حداقل شرایط را پیچیده تر و دشوارتر نکنند.

سفیر کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی از اعضای شورای حکام نیز خواست تا با تدبیر و هشیاری، از اتخاذ اقدامات سیاسی و عجولانه پرهیز نمایند تا موجبات تداوم همکاری های سازنده ایران و آژانس همچنان محفوظ بماند. وی افزود: طبیعتا، در صورت تصویب چنین قطعنامه ای که اهداف آمریکایی نیز در آن کاملا مشخص است، جمهوری اسلامی ایران نیز ناچار خواهد بود متناسب با آن، اقدامات لازم را اتخاذ نماید که مسوولیت آن برعهده بانیان چنین رویکردهای سیاسی و‌ مخربی است.

غریب آبادی همچنین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس درخصوص پادمان گفت: با وجود اینکه ۲۰ درصد بازرسی های آژانس در سطح جهانی از ایران انجام می شود و ایران سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی نیز برای آژانس فراهم می کند، انتشار چنین گزارشی از سوی آژانس و بزرگنمایی دو درخواست دسترسی، موجب تاسف عمیق است.

نماینده دائم کشورمان گفت: ما مفصلا در تهران و وین با مقامات آژانس صحبت کردیم که هر درخواست دسترسی باید طبق پروتکل الحاقی مبتنی بر اسناد و دلائل منطقی و متقن و همچنین اطلاعات و ارزیابی مستقل آژانس باشد. این در حالی است که درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران می باشد. آژانس اخیرا تلاش کرد تا اطلاعات متفاوت دیگری را به عنوان مبنای درخواست خود ارائه کند که صرفا شامل چند تصویر ماهواره ای تجاری است که این تصاویر نیز حاوی اطلاعات منطقی و متقنی که بتواند بعنوان مبنایی برای اثبات مشروعیت درخواست های آژانس قرار گیرد، نیست.

سفیر کشورمان افزود: از سوی دیگر، برخی ها از این طریق، دنبال باز کردن یک فرایند بی انتها فراروی ایران و آژانس و بازگشایی موضوعات ادعایی مختومه شده گذشته هستند که به هیچ وجه، مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست. غریب آبادی گفت درست است که همکاری های گسترده و شفافی با آژانس داریم، اما این به آن معنا نیست که هر درخواست آژانس را آن هم بر مبنای ادعاهای واهی دشمنانمان اجابت کنیم، هیچ کشور دیگری هم اینچنین عمل نمی کند. در این چارچوب، وی به آژانس و کشورهای عضو توصیه کرد تا فضای کلی روابط و همکاری های ایران و آژانس را در نظر بگیرند و از ایجاد یک بحران غیرضروری، پرهیز کنند.

310 310

کد خبر 1400047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  9 19
  همه اینها نتیجه اعتماد به آمریکا و اروپا ست...
  • ایران IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۸
   0 0
   اون عزیزانی که منفی دادن از خواب بیدار شن
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  9 18
  باید از ان پی تی خارج بشیم
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  18 3
  خدا به رئیس جمهور بعدیمون رحم کنه.
 • رضا IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  امیدوارم مسولین کشوری جوری تصمیم گیری کنند که این فشار حد اکثری کمر شکسته مردم بیچاره را خرد نکند .
 • US ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۷
  0 0
  ما فرق دعوای ضروری و غیر ضروری را نمیدانیم . همین کافیست که احمق ترین دشمنان ما هم بتوانند از فرصتهایی که ما به انها میدهیم نهایت استفاده را بکنند .این نتیجه اعتماد ما به آمریکا و اروپا نیست. ما مناسبات جهانی را به رسمیت نمیشناسیم. برای خود مسولیتهایی جهانی به صورت من دراوردی تعریف کردیم. اسم پسرمون گذاشتیم رستم میترسیم صداش کنیم