شدت ابتلا و مرگ و میر کرونا در مردان نسبت به زنان بیشتر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به فرا رسیدن هفته بین المللی سلامت مردان ( ۲۶ خرداد الی یکم تیرماه) گفت: در سال جاری با توجه به شیوع کووید ۱۹ در دنیا و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان، این موضوع در صدر مسایل مطرح شده در این هفته قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ، دکتر مجید شیرانی افزود: گرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما سن و جنس به عنوان دوفاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذارند.
به گفته وی، ابتلا و سن افرادی که علائم شدید تری پیدا می کنند یا ابتلا به کرونا در آنها منجر به مرگ می شود، در سالهای پایانی، میانسالی و دوره سالمندی بیشتر است. وی تصریح کرد: همچنین تاکنون موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.
دکتر شیرانی گفت: بر اساس مطالعات متعدد در نقاط مختلف دنیا، از مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان نقش بازی می کنند ویژگیهای بیولوژیک مردان، پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی مردان، مسئولیت خانوادگی مردان برای خرید اقلام مورد نیاز خانواده، تاثیر مسائل فرهنگی بر ابتلای مردان، بیماریهای مزمن در مردان، رفتارهای ناسالم مردان و عامل خطر خانیات در مردان مورد تاکید قرار گرفته اند.
وی در خصوص عامل ویژگیهای بیولوژیک مردان اظهار داشت: مطالعات حاکی از آن است که برخی ویژگیهای بیولوژیک مردان آنان را نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از زنان می سازد که از جمله اینکه وجود آنزیم ACE در مردان بیشتر از زنان است که عاملی برای ایجاد عفونت قلمداد می شود.
دکتر شیرانی ادامه داد: همچنین عامل ژنتیک مربوط به کروموزوم اضافی در زنان عامل ایمنی بهتر در زنان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت: از طرف دیگر در برخی مطالعات وجود هورمون استروژن در زنان را عاملی برای بهبودی سریعتر و کاهش شدت ابتلا در زنان دانسته اند و در مجموع شواهد، حاکی از آسیب پذیری بیولوژیک بیشتر مردان در مقابل بیماری کووید ۱۹ می باشد.
دکتر شیرانی افزود: شاغل بودن اکثریت مردان به عنوان نان آور خانواده سبب می شود که تماسهای آنان با محیط خارج از خانه بیشتر از سایر افراد خانواده بوده و در معرض خطر بیشتری قرار گیرند.
وی با بیان اینکه، آنها باید بنا را بر آن بگذارند که اطرافیان آنها از فامیل و همسایه و همکار و دوست و آشنا تا پزشک و معلم و مغازه دار و راننده و ... آلوده هستند افزود: تنها با پذیرش این اصل است که به حفاظت
شخصی خود توجه خواهند کرد و حداکثر اصول بهداشتی و احتیاطات همه جانبه را رعایت خواهند کرد.
وی، با تاکید بر ضرورت رعایت اصول حفاظت فردی در محیط کار بر اساس پروتکل های مربوطه در این گروه سنی افزود: اغلب شغلهای در معرض خطر یا مردانه هستند یا حتی اگر مردان و زنان هر دو به آن اشتغال دارند، مردان بیشتری مبتلا شده و با علایم شدید تری مواجه شده اند.
دکتر شیرانی گفت: همچنین شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان کادر بهداشت و درمان بیشتر از زنان بوده است.
وی خاطر نشان کرد: اکثریت میانسالان مسئولیت خرید اقلام ضروری خانواده را نیز به عهده دارند و در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند، به همین جهت باید خرید را فقط به تامین مواد اصلی مورد نیاز اختصاص دهند و تعداد دفعات خرید را به حداقل ممکن برسانند و سعی کنند اقلام مورد نیاز را یک جا خریداری نمایند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، از جمله مهم ترین چالش ها ، به باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی تر بودن مردان نسبت به زنان و در نتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت خودشان اشاره کرد و افزود: با همین باورهاست که مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه می کنند و به انجام آزمایش تن می دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف شده مانند شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و دستکش مبادرت می ورزند.
دکتر شیرانی گفت: انتشار آمارهای مربوط به ابتلا و مرگ و میر مردان در اثر بیماری کووید ۱۹ از مواردی است که می تواند بر شکستن این رویکرد غلط برای محافظت در مقابل کرونا موثر باشد.
وی در خصوص عامل بیماریهای مزمن در مردان نیز یادآور شد، گرچه بیماریهای مهمی مانند بیماری قلبی عروقی ) فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز( عامل مهم مرگ و میر بویژه در گروه سنی میانسال و سالمند می باشد، اما این عوامل در مردان نقش بسیار پررنگ تری نسبت به زنان دارند و بروز و شیوع و مرگ و میر ناشی از آنها به طور قابل توجهی بیشتر از زنان است. وی اضافه کرد: با توجه به اینکه یک عامل خطر بسیار مهم در شدت ابتلا مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ ابتلا به بیماریهای زمینه ای فوق می باشد، مردان در معرض خطر بیشتری قرار می گیرند.
به گفته وی، با توجه به اینکه درصد کثیری از مردان بخصوص در گروه میانسال دارای بیماریهای مزمن زمینه ای غیر واگیر مانند انواع سرطانها، دیابت، بیماری قلبی، عروقی، بیماری کلیوی مزمن، بیماریهای سیستم عصبی، و ... هستند بنابراین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کرونا و عواقب آن بوده و نیازمند توجه و مراقبت بیشتری می باشند.
دکتر شیرانی افزود: به همان اندازه که ویروس کرونا خطرناک و مرگ آفرین است، اثرات ناگوار و مخرب تغذیه ناسالم و بی تحرکی برسلامتی نیز می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی مانند سکته قلبی و مغزی، دیابت، فشارخون بالا، چاقی، چربی خون بالا، کبد چرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی و.... گردد.
وی، تغذیه ناسالم، فعالیت بدنی ناکافی و چاقی را از دلایل مهم بیماریهای غیر واگیر دانست که متاسفانه مردان را در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ و مقاومت پایین در مقابله با آن قرار می دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری در همین راستا پایان دادن مردان به رفتارهای ناسالم برای محافظت از خود در مقابل کرونا و سایر عوارض بیماریهای غیرواگیر را ضروری دانست و افزود: هیچ چیز به اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی کند.
دکتر شیرانی این نکته را هم یادآور شد که، در زمان فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی در این گروه از اهمیت زیادی برخوردار است و ازسوی دیگر، فعالیت بدنی با شدت متوسط، ایمنی بدن را در مقابل بیماری کرونا بالا می برد؛ هم چنین در کاهش استرسهای ناشی از این بیماری مهلک موثر می باشد.
وی با بیان اینکه، ویروس کرونا از جمله عوامل بیماری زای تنفسی هستند که ممکن است از یک سرماخوردگی خفیف تا بیماری های شدیدتری را باعث شوند افزود: عوامل زمینه ای متفاوتی )مانند بیماری های قلبی و عروقی و دیابت( می توانند روند طبیعی بیماری را تغییر دهند.
دکتر شیرانی در پاسخ به این سوال که با توجه به درگیرشدن دستگاه تنفسی و ریه ها در بیماری کرونا، استعمال دخانیات )شامل سیگار، قلیان و نظایر آن(، می
تواند در روند پیشرفت این بیماری تاثیرگذار باشد اظهار داشت: در همه جوامع، مصرف دخانیات در مردان بسیار بیشتر از زنان است.
به گفته وی، سابقه مصرف دخانیات هنگام ابتلا به کرونا، علائم بسیار شدیدتر و کشنده تری ایجاد می کند، چرا که دود ناشی از دخانیات مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها می شود و به دلیل آسیب دیدگی و عملکرد نامناسب ریه ها در استعمال کنندگان مواد دخانی، این افراد با شدت و وخامت بیشتری تحت تاثیر این ویروس قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: شیوع بیماری کووید ۱۹ احساس ضرورت برای ترک سیگار را افزایش می دهد و دلایل کافی وجود دارد که ترک سیگار در طول پاندمی کووید ۱۹ می تواند شانس مبارزه با ویروس را افزایش دهد.
دکتر شیرانی در پایان تاکید کرد: از این شرایط باید برای تغییر رفتار مردان بویژه مردان جوان در جهت ترک سیگار سود جست.

46

کد خبر 1400093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =