۵۳۲ میلیارد تومان در اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن استان بوشهر سرمایه‌گذاری شد

طرح‌های آب‌شیرین‌کن در نقاط استان بوشهر در حال اجراء است که در این راستا ۱۰ پروژه به ظرفیت ۹۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز با سرمایه‌گذاری ۵۳۲ میلیارد تومان عملیات ساخت آن آغاز شده است.

به گزارش خبرآنلاین از بوشهر: همجواری استان بوشهر با خلیج فارس ظرفیت‌های مهمی را در بخش‌های مهم سیاسی، امنیتی، دفاعی، توانمندی تولیدی، اقتصادی، تجارت دریایی و دیگر عرصه‌ها را فراهم کرده است.

استان بوشهر دارای طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج فارس است به‌گونه‌ای که از  طول مرزدریایی ایران با خلیج فارس بیش از ۹۳۷ کیلومتر آن در استان بوشهر قرار دارد که این مهم قابلیت مهمی را در عرصه‌های مختلف فراهم کرده است.

۸۰ درصد منابع آب آشامیدنی بوشهر در دیگر استان‌ها قرار دارد

استان بوشهر از منابع اندکی در تولید آب آشامیدنی از ذخایر آب زیرزمینی برخوردار است چراکه اکنون بیش از ۸۰ درصد  منابع آب آشامیدنی این استان  در دیگر استان‌ها قرار دارد و با خطوط انتقال آب طولانی وارد مخازن و شبکه توزیع می‌شود.

سدکوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد و رودخانه شاهپور و چاه سربالش کازرون در استان فارس از جمله منابع آبی استان بوشهر محسوب می‌شود و کمتر از ۲۰ درصد منابع آب در نقاط مختلف تامین می‌شود.

برای رفع مشکل کم آبی استان بوشهر طرح‌های مختلفی تعیین شده که از جمله مهم‌ترین آنها طرح احداث آب شیرین کن از طریق شیرین‌سازی آب دریا است.

پروژه‌های آب شیرین‌کن به ظرفیت ۱۵۰ هزار متر مکعب در استان بوشهر صادر شد

براساس اعلام مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در راستای شیرین سازی آب دریا مجوز ساخت پروژه‌های آب شیرین‌کن به ظرفیت ۱۵۰ هزار متر مکعب در شهرها و روستاهای استان بوشهر صادر شده است

عبدالحمید حمزه‌پور با بیان اینکه اکنون ۲ پروژه آب شیرین‌کن در شهرهای بوشهر و کنگان در مدار تولید است اظهار داشت: ظرفیت این ۲ پروژه که با همکاری بخش خصوصی اجرا شده است هر کدام ۱۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز است که ظرفیت آب شیرین‌کن بوشهر با اجرای طرح‌ توسعه‌ای  به ۲۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه افزایش تولید آب شیرین‌کن بوشهر نقش مهمی در رفع جیره بندی آب در محلات جنوبی بوشهر که سال‌ها از بی آبی رنج می‌بردند داشته است گفت:با توجه به نیاز آبی استان بوشهر و تلاش مضاعف و شبانه‌روزی آبفای استان بوشهر طرح‌های مختلف آب شیرین کن در نقاط شهری و روستایی استان بوشهر در دست ساخت است.

پروژه‌های آب‌شیرین کن در ۱۴ سایت استان بوشهر طراحی شده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به اینکه پروژه‌های آب‌شیرین کن در ۱۴ سایت استان بوشهر طراحی شده است افزود: در ساخت پروژه‌های آب‌شیرین کن استان بوشهر با همکاری بخش خصوصی یک‌هزار میلیارد تومان  سرمایه گذاری می‌شود.

حمزه‌پور بابیان اینکه ۱۰ پروژه آب شیرین‌کن به ظرفیت ۹۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز در حال ساخت است گفت: این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری  ۵۳۲ میلیارد تومان عملیات ساخت آن با مشارکت بخش خصوصی آغاز شده است.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا آب شیرین‌کن آب‌پخش - سعدآباد با ظرفیت ۸۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز، وحدتیه - دالکی با ظرفیت ۶۵۰۰ متر مکعب و لاور ساحلی دشتی با حجم تولید ۶۰۰ متر مکعب تلاش می‌شود امسال وارد مدار تولید و بهره‌برداری شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر آب شیرین‌کن نوار ساحلی تنگستان با ظرفیت ۷ هزار و ۵۰۰ متر مکعب،آب شیرین کن شهرستان جم با تولید ۲۸ هزار متر مکعب، ۲ پروژه در عسلویه هر کدام به ظرفیت ۵ هزار متر مکعب، آب شیرین‌کن دوم بوشهر به ظرفیت ۳۵ هزار متر مکعب و پروژه ۱۷ هزار متر مکعبی برازجان را از دیگر طرح‌ها دانست.

حمزه‌پوربا بیان اینکه سال گذشته ۲۳ حلقه چاه وارد مدار بهره برداری شد افزود:  ۲۹ حلقه چاه آب امسال پس از حفر تجهیز و کف شکنی در دالکی، پشتکوه، خورموج، اهرم، دیر، جم، کنگان، دیلم، و در بخش روستایی ۴ حلقه چاه وارد بهره‌برداری می‌شود.

در حال حاضر در شبانه‌روز ۳۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب شیرین سازی آب دریا در استان بوشهر انجام می‌شود که  با تکمیل طرح‌های در دست اجراء به ۱۵۰ هزار متر مکعب افزایش می‌یابد.

۴۶

کد خبر 1400286

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =