نشست مشترک نظام مهندسی ساختمان خراسان‌رضوی و مرکز آموزش مدیریت انرژی ساختمان برگزار شد

نشست مشترک بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی و مسئولان مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان، در محل سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق خراسان برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان رضوی : در این نشست که با حضور محمد حسین شرکاء رئیس سازمان، محمد رضا موسوی تقی‌آبادی نائب رئیس، حسین‌پور عضو هیأت مدیره، ایمانی جاجرمی عضو گروه تخصصی برق سازمان، هدی فاضل مسئول آموزش سازمان، مظفریان کارشناس مسئول و مشاور انرژی سازمان، وارسته‌پور رئیس مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق خراسان، ظفرمند معاونت آموزشی مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق خراسان و شکری نماینده شرکت برق منطقه‌ای خراسان در مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان برگزار شد، طرفین به تبادل نظر و ارائه اطلاعات و توضیحات پرداختند.

در ابتدای جلسه وارسته‌پور ضمن ابراز خرسندی از حضور ریاست سازمان و هیأت همراه در مجتمع، گزارش مفصلی از اهداف مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان، تجهیزات، امکانات و برخورداری های مجموعه ارائه کرد.

وی اظهار داشت: در راستای ماده ۶ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب ۱۱/۱۲/۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی و با توجه به ابلاغیه شماره ۳۵۰/۲۶۶۰۱/۹۷ مورخ ۲۱/۰۵/۹۷ معاونت برق و انرژی وزارت نیرو مبنی بر احداث، راه اندازی و تجهیز مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان در مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق خراسان تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت برق منطقه‌ای خراسان (نماینده توانیر)، شرکت توزیع شهرستان مشهد و مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق در سال ۹۷ منعقد گردید.

رئیس مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق خراسان عنوان کرد: هدف از انجام این پروژه برگزاری آموزشهای کاربردی و تخصصی مدیریت انرژی در این مرکز در جهت بهینه سازی مصرف انرژی در زیر بخشهای ساختمان به منظور تأمین نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر می باشد. همچنین ارائه آموزش به شرکت های خدمات مدیریت انرژی، مهندسین مشاور و ناظر ساختمانی، دانشجویان مرتبط با این بخش بر اساس سرفصل های سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین صدور گواهینامه در چهارچوب قوانین و مقررات برای دانش آموختگان می باشد، که در نتیجه باعث کاهش مصرف انرژی و دیماند درخواستی در بخش ساختمان می گردد.

وی در خصوص سایت این مجتمع آموزشی گفت: این سایت دارای امکانات و تجهیزات گوناگون و مدرن از جمله یک سالن بزرگ و دو منظوره جهت برگزاری همایش ها، سایت نمایشگاهی، سالن های آموزشی، نیروگاه هیبریدی(که مجهز به سه پنل یک کیلو وات با حسگر تابش و ردیاب خورشیدی هستند)، دو دستگاه توربین محور افقی و محور قائم و دو نیروگاه۲۰کیلو وات و ... می باشد و تنها سایتی است که قابلیت برگزاری۲۸دوره تخصصی را داراست.

در ادامه این نشست رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نیز با اشاره به برخورداری سازمان نظام مهندسی ساختمان از توانمندی علمی و انسانی و نقش راهبری و سکانداری سازمان در۹۵درصد ساخت و سازها عنوان کرد: هیأت مدیره دوره هشتم از تمام ظرفیت ها، پتانسیل، استفاده از نیروهای نخبه، ارتباط باموسسات آموزشی، پژوهشی، مراکز دانش بنیان و تمام امکانات استانی در جهت نیل به هدف متعالیِ خدمت به کشور و مردم، نهایت استفاده را خواهد کرد و هر کجا که راهی برای دسترسی و استفاده از امکانات بالقوه فراهم آید، قطعاً به شخصه پیگیر و مترصدیم که با رایزنی و برگزاری جلسات و برقراری تفاهمنامه، پتانسیل ها را به فعل تبدیل نماییم.

محمدحسین شرکاء افزود: می توان کارهای بسیار مثبتی در بحث سبک سازی و مقررات ملی انجام داد و با اعتقاد به این امر که می شود از توان و امکانات دانشگاه ها و موسسات استفاده نمود، بدنبال افزودن دانش مهندسان، در اختیار قراردادن امکانات با برقراری دوره ها و کارگاه های آموزشی کاربردی هستیم تا زمینه پیشرفت و آگاهی بخشی و بروز رسانی اطلاعات مهندسان استان را فراهم و گام اثر بخشی را در این راه برداریم.

وی ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان ضمن استقبال از برگزاری آموزشهای کاربردی و تخصصی مدیریت انرژی در مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختمان، در تلاش است تا با فرهنگ سازی در بین مردم و آموزش به مهندسان، از هدر رفت این سرمایه های ملی بکاهد. سازمان با اعلام آمادگی کامل برای هرگونه همکاری با این مرکز بدنبال طرح موضوع و بحث آموزشِ تئوری و عملی بصورت جدی می باشد.

نائب رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: مهندسان طراح، ناظر و مجری باید مباحث۲۲گانه نظام مهندسی را چه در بحث طراحی چه نظارت و چه مجری ذیصلاح مدنظر قرار دهند که یکی از آن مباحث، مبحث۱۹مقررات ملی ساختمانمی باشد که تأکید بسیاری از سوی مهندس خرم رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور و مهندس شرکاء رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی بر روی آن شده است.

وی افزود: مهندسان ساختمان در مباحث۲۲گانه مقررات ملی و کنترل ساختمان، بیشتر توجه شان به ایمنی و مواردی است که اگر اجرا نشود، پیگرد حقوقی و کیفری برایشان بدنبال خواهد داشت و به نظر می رسد توجه چندانی به مبحث۱۹چه در طراحی و چه نظارت وجود ندارد.

محمدرضا موسوی تقی آبادی اظهار داشت: استان خراسان رضوی در جلسه اخیر در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و وزارتخانه متبوع، پیشنهاد تغییر نام مبحث۱۹(مدیریت مصرف انرژی بجای صرفه جویی در مصرف انرژی) را ارائه نمود، با اذعان به این امرکه صرفه‌جویی در مصرف انرژی تعریفش این نیست که لوازم برقی را خاموش کنیم یا یک سری امکاناتی را برای خود تقلیل دهیم و آسایش خود را سلب نماییم تا نهایتاً صرفه جویی کنیم. مدیریت انرژی به مفهوم استفاده از تجهیزات استاندارد و کم مصرف در کنار ایجاد حداکثر آسایش برای شهروندان می باشد. در این راستا لازم است از تجهیزاتی که هارمونیک کمتر و تلفات کمتری دارد، استفاده شود و مهندسان نیز مبحث ۱۹را در طراحی، نظارت و اجرا رعایت نمایند.

موسوی تقی آبادیبیان داشت: مرکز ملی آموزش مدیریت انرژی ساختماندر حال حاضر در مرحله تجهیز و آماده سازی با مشاوره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی می باشد.

شایان ذکر است در پایان این نشست، ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان به اتفاق هیأت همراه از فضای سایت و امکانات و تجهیزات آن بازدید کردند.

۴۸

کد خبر 1400327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =