واکنش ایران به ادعاهای واهی سه کشور در آژانس

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، الحاق فوری و بدون قید و شرط رژیم اسرائیل به ان.پی.تی و قرار دادن همه مواد، فعالیت‌ها و تاسیساتش ذیل پادمان جامع آژانس، تنها گامی است که می‌تواند سبب جبران بخشی از بحران کنون هسته‌ای در خاورمیانه شود.

به گزارش خبرآنلاین،  «کاظم غریب‌آبادی» در پاسخ به ادعاهای واهی و ضد ایرانی سفیران عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خطاب به سفیر عربستان گفت: در مورد موضوع‌های منطقه‌ای و به اصطلاح فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه، نیازی به داشتن استعداد سیاسی عمیق برای درک آنچه در منطقه ما اتفاق می‌افتد، نیست. در حقیقت، نیاز به کسب اطلاعات در مورد برخی کلمات کلیدی مانند طالبان، داعش، القاعده، جنگ در یمن، درگیری‌های گروهی در لیبی و غیره وجود دارد. 

وی افزود؛ واضح است که ایراد اتهام به دیگر کشورها، راهبردی است که توسط فدراسیون دو جنگ طلب (ایالات متحده و پادشاهی عربستان) به عنوان مغز متفکر همه موارد فوق برای یافتن یک قربانی جهت سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در جاهای دیگر استفاده می‌شود. 

سفیر کشورمان ادامه داد، این تمسخرآمیز است که عربستان ایران را به دلیل درگیری در منطقه متهم می‌کند، در حالی که دست آنها آغشته به خون مردم سوریه، لیبی، عراق و یمن است؛ آیا کشوری در منطقه وجود دارد که پادشاهی سعودی در آن درگیر نباشد؟! 

 غریب‌آبادی درباره شکایت عربستان از عدم شفافیت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای گفت: انگار کار دنیا وارونه شده است! پادشاهی سعودی به عنوان کشوری با برنامه هسته‌ای بسیار غیرشفاف، شاید بتواند بدلیل شرایط کنونی، سکوت را برای خود بخرد اما نمی‌تواند آن را برای همیشه پنهان کند. نیازی به مراجعه به گذشته نیست، فقط گزارش اجرای وضعیت پادمان‌های آژانس در سال ۲۰۱۹ را بخوانید. 

وی افزود؛ سعودی یک عضو ان.پی.تی و دارای موافقتنامه جامع پادمان دوجانبه لازم‌الاجرا با آژانس است، اما تاسف‌آور آنکه با وجود درخواست‌های مکرر آژانس در سالیان گذشته، همچنان خود را معاف از پذیرش بازرسان آژانس می‌داند. متأسفانه هنوز این واقعیت توسط آژانس، حتی در میان تهدیدهای آشکار مقام‌های عربستان برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای، به شورای حکام گزارش نشده است. آژانس و کشورهای عضو آن باید برای عربستان سعودی روشن کنند که جامعه بین‌المللی هیچگونه انحرافی را از یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای تحمل نخواهد کرد. 

سفیر کشورمان در مورد استناد عربستان سعودی به گزارش سازمان ملل متحد در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ نیز افزودک باید خاطرنشان کنم که متهم کردن کشورها از طریق رویه‌های سر خود، بدعت خطرناکی است که به اعتبار سازمان ملل آسیب می‌رساند و نباید مورد قبول جامعه جهانی واقع شود. گزارش لکه‌دار و سیاسی دبیرکل، واقعیت‌های میدانی در این خصوص که وضعیت کنونی منطقه نتیجه مستقیم سیاست‌های غلط رژیم آمریکا و عربستان سعودی است را تغییر نمی‌دهد. 

وی ادامه داد: چگونه تیم تحقیقاتی سازمان ملل می‌تواند میلیاردها دلار فروش اسلحه به رژیم سعودی که علیه مردم بیگناه یمن استفاده می‌شود را نادیده بگیرد، اما از طرف دیگر، در زباله‌های اسقاطی عربستان سعودی به جست‌وجوی سرنخی می‌پردازد تا ادعاهای بی‌اساس آمریکا را توجیه کند؟

آمریکا نباید از سازمان‌های بین‌المللی به عنوان یک ابزار سیاسی سوءاستفاده کند

سفیر کشورمان همچنین در پی مطرح شدن برخی ادعاهای واهی از سوی سفیر آمریکا در نشست شورای حکام، اظهار داشت: اقدامات قهری یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا علیه ایران و کشورهای دیگر، نشانگر این است که این دولت هیچ احترامی برای هنجارها و اصول حقوق و روابط بین‌الملل قائل نیست. گزارش‌های آژانس گواهی می‌دهد ایران به همه تعهدات خود در رابطه با عدم اشاعه پایبند است، در حالی که ایالات متحده آمریکا برای اجرای تعهدات خود ذیل ماده ۶ ان.پی.تی درخصوص خلع سلاح هسته‌ای، حتی یک گام کوچک نیز بر نداشته است. "سند بررسی وضعیت هسته‌ای ایالات متحده" نیز گواه دیگری برای تداوم رویکرد تهاجمی هسته‌ای این کشور است. 

وی افزود: این رژیم از این سلاح علیه مردم ژاپن استفاده کرده و سایر کشورها را نیز در مورد استفاده احتمالی از آن تهدید می‌کند؛ سرمایه‌گذاری زیادی در تضعیف چارچوب‌های چندجانبه انجام می‌دهد؛ مقام‌های سازمان‌ها و دیوان‌های بین‌المللی را در صورت همراه نبودن در مسیر آمریکا تحریم می‌کند، از نهادهای چندجانبه خارج می شود یا حق عضویت خود به برخی از آنها را قطع می کند تا آنها را در مقابل سیاست ها و تدابیر ضد آمریکایی مرعوب کند. 

غریب‌آبادی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم آمریکا از سازمان‌های بین‌المللی به عنوان یک ابزار سیاسی یکبار مصرف برای منافع یک طرفه خود سوءاستفاده کند. متأسفانه، ایالات متحده به چنین رفتاری عادت کرده است و اگر هر سازمان بین‌المللی بخواهد براساس وظیفه خود، برخلاف خواسته آمریکا عمل کند، با جمله معروف دونالد ترامپ "تو اخراج هستی"، مواجه می‌شود.

وی ادامه داد؛ عزم جدی آمریکا برای از بین بردن برجام و تحمیل فشار به اصطلاح حداکثری بر ایران، برای همه روشن است. حتی مقام‌های عالیرتبه این کشور نیز علنی اعلام کرده‌اند که سیاست آمریکا، استفاده از همه گونه فرصتی برای پیشبرد چنین راهبرد بیمارگونه بوده و از اینکه می‌گویند هر کاری را برای ایجاد تغییرات جدی در ایران انجام می دهند، احساس شرم نمی کنند. 

سفیر ایران خاطرنشان کرد، متأسفانه، برای مقام‌های آمریکایی اصطلاحاتی مانند "حق حاکمیت"، "برابری دولت ها"، "عدم مداخله" و غیره فقط در کتاب های قدیمی یافت می شود. برای آنها، اگر کشورها و سازمان های بین المللی در خدمت آنها نباشند، تا زمانی که رفتار خود را تغییر ندهند، مجازات می شوند. 

غریب‌آبادی افزود: از زمان تصدی ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت آمریکا بار دیگر به رویه اقدامات قهری یکجانبه متوسل شده و بیش از ۱۲۹ تحریم علیه ایران وضع کرده است. تحریم های غیرانسانی یکجانبه و غیرقانونی اعمال شده توسط ایالات متحده، حیات مردم عادی، از جمله آنهایی که نیاز مبرم به دارو دارند را به طور مستقیم هدف قرار داده است. 
وی اعمال محدودیت یا تحریم به هر شکل ممکن بر تأمین دارو، به ویژه در این شرایط بحرانی که همه جهان از جمله ایران با ویروس کرونا درگیرند را نقض آشکار حق سلامتی و حق حیات خواند و افزود: این اقدام، همچنین در تضاد آشکار با دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری است که از ایالات متحده می خواهد همه موانع صادرات آزاد کالاهای بشردوستانه به ایران را از میان بردارد. 

سفیر کشورمان ادامه داد: باید اعتراف کنم که نباید از دولتی که سیاست آن مبتنی بر "رویکرد زانو بر روی گردن"، چه با شهروندان خود یا چه با دیگران بوده و با افتخار ابراز خرسندی می کند که فشار بر مردم عادی و تروریسم اقتصادی کارساز بوده، انتظاری بیش از این داشت. 

وی افزود: بگذارید به شما اطمینان دهم که زمان دیگری فرا خواهد رسید که هیچ راهی به جز پیوستن به موج به راه افتاده علیه آنهایی که زانوی خود را در عرصه بین الملل روی گردن دیگران قرار می دهند، نخواهد بود؛ مانند "جنبش من هم" یا آنچه که اکنون در رابطه با "جنبش نمی‌توانم نفس بکشم" اتفاق می افتد. 
غریب‌آبادی تصریح کرد، آن زمان فرا خواهد رسید و ما امیدواریم که زودتر از موعد آن فرا رسد؛ امیدواریم پیش از آن که خیلی دیر شود، فرا برسد؛ امیدواریم پیش از اینکه این معماری چندجانبه موجود به طور برگشت‌ناپذیر خراب شود، فرا برسد.

رژیم صهیونیستی بدون قید و شرط به ان.پی.تی ملحق شود

در پی مطرح شدن برخی ادعاهای واهی از سوی سفیر رژیم صهیونیستی در نشست شورای حکام، غریب‌آبادی تصریح کرد، بسیار مضحک است که این رژیم که عضو هیچگونه سازوکار کنترل تسلیحات و خلع سلاح نبوده، هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای خود را روی بازرسان آژانس باز نکرده و همه انواع سلاح های کشتار جمعی را در اختیار دارد، از ایران می‌خواهد با آژانس همکاری نزدیکی داشته باشد و براساس همان ادعاها، امکان دسترسی به آن ها را فراهم کند. 

وی افزود: چنین رژیمی از هیچ تلاشی برای دروغگویی و بزرگنمایی این وضعیت، از جمله از طریق تولید اطلاعات جعلی برای گمراه کردن آژانس و افکار عمومی دریغ نکرده است. 
غریب آبادی گفت: سابقه غیرقابل دفاع این رژیم در عدم الحاق و عدم پایبندی به همه هنجارها و استانداردهای بین المللی در حوزه عدم اشاعه سلاح های هسته ای و خلع سلاح، هیچ گزینه ای جز پاک کردن دست های کثیف خود با سرزنش دیگران برای این رژیم باقی نگذاشته است. نماینده چنین رژیمی در جایگاهی نیست تا دیگران را در مورد چیزی که خودشان برای آن احترامی قائل نیستند، موعظه کند. 

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد، نادیده گرفتن حضور خطرناک و مداوم تاسیسات هسته ای غیرپادمانی و فعالیت های رژیم اسرائیل، دیگر قابل تحمل نیست. از آنجا که همه در منطقه خاورمیانه به جز رژیم صهیونیستی عضو ان.پی.تی بوده و موافقت‌نامه‌های جامع پادمان را پذیرفته‌اند، کسب توانایی مخفی هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل، ذیل بی‌توجهی کامل دیگر کشورها، یک تهدید مداوم جدی را برای امنیت و ثبات همسایگان و دیگر دولت‌ها به وجود می‌آورد. 

وی افزود: رژیم صهیونیستی با نادیده گرفتن نگرانی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مشروع، در حال نقض عامدانه همه مقررات و هنجارهای بین المللی است. الحاق فوری و بدون قید و شرط رژیم اسرائیل به ان.پی.تی و قرار دادن همه مواد، فعالیت‌ها و تاسیساتش ذیل پادمان جامع آژانس، تنها گامی است که می‌تواند سبب جبران بخشی از بحران کنون هسته ای در خاورمیانه شود.


311311

کد خبر 1400812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =