۰ نفر
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
هشدار پادشاه اردن به اسراییل و آمریکا

فارس نوشت: منابع بلندپایه دیپلماتیک خبر دادند، پادشاه اردن به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها گفته که اگر کرانه باختری اشغالی شود، اردن نیز از ادامه اجرای معاهده صلح با رژیم صهیونیستی امتناع خواهد کرد.

منابع بلندپایه دیپلماتیک از مواضع ثابت و اصولی اردن در حمایت از مسئله فلسطین خبر دادند.

این منابع به شبکه خبری المیادین گفتند که «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن پیامی از «عبدالله دوم» پادشاه این کشور به «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان انتقال داده و بر عمق روابط «امان» و رام الله تأکید کرده است.

به گفته این منابع، الصفدی گفته که عبدالله دوم به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها اعلام کرده که اگر کرانه باختری اشغالی شود، اردن نیز از ادامه اجرای معاهده صلح با رژیم صهیونیستی امتناع خواهد کرد.

اردن و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۹۴ توافقنامه‌ صلح موسوم به وادی عربه را امضا کردند که در آن بر پایان دادن به خصومت دو طرف و اجرای مفاد منشور ملل متحد و قانون بین‌المللی در خصوص روابط دو طرف تأکید شده است.

منابع مذکور تصریح کردند، الصفدی بسیار تمایل داشت که «سامح شکری» وزیر خارجه مصر نیز مانند او به رام الله سفر می‌کرد؛ «زیرا پیام چنین دیداری، قوی‌تر خواهد بود»، ولی با این وجود، «اردنی‌ها تأکید کردند که به تماس‌های خود با مصری‌ها ادامه خواهند داد تا ثبات [نظر] آنان درباره عدم پذیرش فرآیند الحاق را تضمین کنند».

به گفته این منابع، تشکیلات خودگردان منتظر بود که وزیر خارجه مصر نیز به رام الله سفر کند، ولی این دیپلمات مصری، در لحظات پایانی از تصمیم خود منصرف شد و همین مسئله نیز «خشم رام الله و نگرانی امان را به همراه داشت که موضع قاهره در قبال فرآیند الحاق، بسیار ضعیف باشد».

الصفدی با عباس توافق کردند که بیانیه شدیداللحنی علیه اشغال کرانه باختری صادر کنند. وزیر خارجه اردن پنجشنبه (روز گذشته) در جریان یک سفر از پیش تعیین نشده، به رام الله سفر کرد تا با مسئولان فلسطینی نحوه مقابله با اشغالگری جدید صهیونیست‌ها را بررسی کنند.

311312

کد خبر 1400986

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =