سرنگونی پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا توسط سپاه /تحریم بی اثر ۸ سردار سپاه بعد از سرنگونی گلوبال هاوک /ناگفته‌های یک اقدام کم‌نظیر

یک سال پیش در چنین روزی، پدافند هوافضای سپاه در اقدامی بی نظیر پهپاد آمریکایی متجاوز به خاک ایران را سرنگون کرد.

به گزارش خبرآنلاین، ساعت ۱۴ دقیقه بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸، پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری «گلوبال هاوک» آمریکا در شرایطی که بر خلاف قوانین هوانوردی، کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش کرده بود، در نهایت پنهان کاری، از پایگاه «الظفره» در نزدیکی ابوظبی امارات به هوا برخاست و به حریم هوایی ایران اسلامی تجاوز کرد.

این پهپاد متجاوز آمریکایی در ساعت ۰۴:۰۵ بامداد در حوالی منطقه «کوه مبارک» واقع در شرق استان هرمزگان در کرانه دریای عمان، هدف سامانه پدافندی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت و منهدم شد. این اقدام از سوی سپاه موجب حیرت متخصصان نظامی جهان شد چون پهپاد مزبور رادار گریز بود و به عنوان دوربردترین پرنده عملیاتی جهان شناخته می‌شد.

>>>در همین رابطه بخوانید؛

از سرنگونی پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا تا تحریم بی‌اثر ۸ فرمانده سپاه 

ناگفته‌های مهم از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط هوافضای سپاه 

بر همین اساس «اولریکه فرانک» متخصص آمریکایی کاربردهای نظامی پهپادها در اظهار نظری ضمن «دردناک»خواندن سرنگونی پهپاد «گلوبال هاوک» توسط پدافند هوافضای سپاه در استان هرمزگان، تصریح کرد که «تصور این بود که این پهپاد هدف قرار نخواهد گرفت اما آمریکا وجهه خود را از دست داد.» در همین باره، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در کنگره شهدای استان کردستان با اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی، گفت: «این یک پیام واضح و صریح و دقیق بود و آن اینکه مرزهای سرزمین ایران خط قرمز ماست و مدافعان این مرزها هر دشمنی که به این مرزها تعرض کند را نابود می‌کنند و دشمن متجاوز، برنخواهد گشت و نابود خواهد شد.» 

تحریم بی اثر ۸ فرمانده سپاه بعد از سرنگونی گلوبال هاوک

ساقط نمودن پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک توسط سپاه، آنقدر برای دولت آمریکا دردآور بود که چندی پس از این واقعه، در اقدامی بی اثر ۸ فرمانده سپاه را در لیست تحریم های خود قرار داد. «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه ۳ تیرماه ۹۸ طی یک نشست خبری اعلام کرد که واشنگتن هشت فرمانده سپاه به نام های امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضا، علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی و محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی، عباس غلام‌شاهی فرمانده منطقه اول دریایی، رمضان زیرآهی فرمانده منطقه دوم دریایی، یدالله بادین فرمانده منطقه سوم دریایی، منصور روانکار فرمانده منطقه چهارم دریایی و علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم دریایی سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار خواهد داد. 

نکته جالب توجه و البته مطایبه آلود موج جدید تحریمی آمریکا علیه فرماندهان سپاه، انضمام تحریم شخص رهبر انقلاب و دفتر ایشان بود؛ اتفاقی که پیش از این هیچ گاه رخ نداده بود. اقدام بی سابقه آمریکا در تحریم ۸ فرمانده سپاه به همراه تحریم رهبر انقلاب و تعدادی از اعضای دفتر ایشان، واکنش های زیادی را برانگیخت.

حسن روحانی رئیس جمهوری روز ۴ تیر در دیدار با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت با اشاره به تحریم فرماندهان سپاه توسط دولت آمریکا، گفت: «دشمن ملت ایران امروز در یک شرایط و رفتار غیرعادی قرار گرفته است و این اقدامات روحیه مردم را افزایش داده و مردم می‌فهمند که دشمن از مسیر عقلانی به طور کامل خارج شده است.» ظریف وزیر خارجه نیز روز ۵ تیرماه در حاشیه مراسم روز آفریقا در جمع خبرنگاران، گفت: «این اقدامات[تحریم چهره ها] نشانگر آن است که دولت آمریکا همه تلاش هایش را انجام داده تا تحریم های اقتصادی علیه مردم ایران را به سرانجام برساند و چون به نتیجه نرسیده رو به مسیرهای دیگر آورده است.» 

ناگفته هایی از سرنگونی پهپاد آمریکایی در اولین سالگرد سرنگونی

اما همزمان با اولین سالگرد سرنگونی پهپاد متجاوز MQ-۴C آمریکا در ۳۰‌ام خردادماه سال ۱۳۹۸، اطلاعات جدیدی از عملیات هدف قرار گرفتن این پهپاد توسط پدافند هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد.

آنگونه که فارس منتشر کرده، همزمان با پرواز پهپاد MQ-۴C از پایگاه هوایی الظفره امارات، یک فروند هواپیمای گشت دریایی P-۸ و یک فروند پهپاد MQ-۹ آمریکایی نیز در حال پرواز در منطقه بوده که هواپیمای P-۸ در فاصله ۱۶ کیلومتری این پهپاد قرار داشته است.

لاشه های برجای مانده از گلوبال هاوک

پهپاد آمریکایی پس از ارتفاع گرفتن به سمت تنگه هرمز پرواز می‌کند و در آن محدوده یکبار FIR ایران را نقض می‌کند و به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد و پس از دور زدن و بازگشت در فاصله ۴۹۰ کیلومتری توسط رادار کشف می شود.

راداری که این پهپاد را کشف کرده، می‌تواند به صورت سه بعدی در فاصله ۵۰۰ کیلومتری بیش از ۲۰۰ هدف را آشکار کند که این رادار نیز ساخت متخصصان داخلی در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.

پس از نقض FIR (مرز هوایی) ایران توسط این پهپاد، ماموریت هدف قرار دادن آن در محدوده زیر جاسک و کوه مبارک به دو سامانه مستقر واگذار می‌شود که هر دو سامانه بر روی آن قفل راداری انجام می‌دهند.

کدام رادار سپاه، پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد؟

رادار کشف سامانه این هدف را در ارتفاع ۱۲ کیلومتری، سرعت ۷۰۰ کیلومتر بر ساعت و فاصله ۱۶۹ کیلومتری کشف کند.

سامانه سوم خرداد سرنگون‌کننده پهپاد در فاصله ۱۲۰ کیلومتری روی این هدف قفل راداری را انجام می‌دهد و پس از آماده سازی موشک در فاصله ۹۰ کیلومتری موشک شلیک می‌شود و اصابت موشک به هدف در فاصله ۷۵ کیلومتری در آب‌های سرزمینی ایران صورت می‌گیرد.

گفتنی است این پهپاد در زمان هدف قرار گرفتن در حال افزایش ارتفاع بوده و در زمان شلیک سامانه در ارتفاع ۱۴ کیلومتری در حال پرواز بوده است.

همچنین هواپیمای سرنشین دار P-۸ نیز در زمان سرنگونی پهپاد در فاصله ۱۷ کیلومتری آن قرار داشته و MQ-۹ نیز با P-۸ حدود ۱۷ کیلومتر فاصله داشته است.

پس از سرنگونی این پهپاد، علیرغم رجزخوانی آمریکایی‌ها و خصوصا رئیس جمهور این کشور، تحرک و واکنش تهاجمی خاصی از سوی آنها تا سه روز پس از آن صورت نگرفته و بعدا تعدادی جنگنده اف-۲۲ و بمب افکن به منطقه آمده که تحرک نظامی خاصی از سوی آنها هم گزارش نمی‌شود.

از دیگر نکات مهم این ماجرا، یک اظهار نظر نظامیان روسیه است که پس از سرنگونی این پهپاد در اظهار نظری اعلام می‌کنند این پهپاد توسط یک موشک افسانه‌ای هدف قرار گرفته است.

۲۷۲۷

کد خبر 1401136

برچسب‌ها