آخرین جزئیات پرونده مفاسدان اقتصادی در کرمان / ۳۴۴ متهم به زندان معرفی شدند

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به آخرین جزئیات مفاسد اقتصادی در کرمان گفت: در سطح استان ‌برای تعداد ۳۴۴ نفر از بابت ارتکاب جرائم اقتصادی پرونده تشکیل شده و ۳۴۴ نفر به‌دلیل مفاسد اقتصادی وارد زندان شدند.

به گزارش خبرآنلاین از کرمان : یدالله موحد  در نشست خبری رئیس کل دادگستری استان کرمان به مناسبت هفته قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به‌ویژه شهید مظلوم دکتر بهشتی و تبریک هفته قوه قضائیه اظهار داشت: باعث افتخار است که هفته قوه قضائیه با نام شهید بهشتی مزین است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی افزود: شهید سلیمانی در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی تمام توان خود را به میدان عمل آورد و امروز افتخار جهان اسلام است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه شهید بهشتی از نوادر عصر خود و از یاران برجسته امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود که در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی نقش مهمی داشت گفت: هفته قوه قضائیه فرصت مغتنمی است که در اختیار مدیران قضایی قرار می‌گیرد تا خدمات قضات و کارکنان این دستگاه را به مردم و جایگاه و اهمیت دستگاه قضا برای مردم تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه در دوران مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی که از سال ۹۷ با حکم رهبر معظم انقلاب آغاز شده شاهد یک دوران تحولی در دستگاه قضا هستیم افزود: کاهش اطاله دادرسی و تلاش برای کاهش ورودی دعاوی عمومی به دادگستری‌ها در دستور کار دستگاه قضا است.

موحد با بیان اینکه برای برگزاری هفته قوه قضائیه در استان کرمان برنامه‌هایی تدارک دیده شده است که نخستین آن نشست مطبوعاتی با خبرنگاران و رسانه‌های استان کرمان است گفت: دیدار اعضای شورای قضایی استان کرمان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان برگزار می‌شود.

وی دیدار با اصناف و بازاریان استان کرمان، کلنگ‌زنی و افتتاح تعدادی از پروژه‌های عمرانی دستگاه قضا را از دیگر برنامه‌های هفته قوه قضائیه در کرمان دانست و افزود: طرح یک مسجد یک حقوقدان در مسجد امام حسین(ع) شهر کرمان برگزار می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بازدید از واحدهای صنعتی و تولیدی و بررسی مشکلات آنها را از دیگر برنامه‌های هفته قوه قضائیه در استان کرمان عنوان کرد و در تشریح بخشی از عملکرد دستگاه قضا در سال ۹۸ گفت: در سال گذشته در مجموع ۷۲۹ هزار و ۴۱۴ فقره پرونده به این دستگاه وارد شده است.

وی با عنوان اینکه به ۷۲۹ هزار و ۴۲۵ فقره پرونده رسیدگی و حکم قضایی برای آنها صادر شده است افزود: ورودی پرونده‌ها در سال گذشته رشد نداشته و امیدواریم در سال ۹۹ شاهد کاهش ورودی پرونده‌ها باشیم.

موحد با اشاره به اینکه در استان کرمان سرانه هر قاضی دو هزار پرونده است که در دادگستری یا شورای حل اختلاف به پرونده‌ها رسیدگی و برای آن رای صادر کردند گفت: در استان کرمان نسبت قضات به جمعیت استان کرمان ۱۱.۸ درصد و حدود ۱۲ نفر است که این نسبت رشد خوبی با بومی گزینی قضات و کاهش قضات غیربومی داشته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۴۷ هزار و ۸۳۷ فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف استان به صلح و سازش مختومه شده ادامه داد: ۴۲ درصد پرونده‌های قابل صلح و سازش بوده و کرمان از این بابت رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه ۱۲ شورای حل اختلاف در زندان‌های استان داریم که بیش از چهار هزار پرونده در این شوراها بین زندانی و شاکی خصوصی زندانی صلح و سازش شده گفت: بیش از هزار زندانی آزاد شدند و رتبه برتر کشوری را کسب کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ۲۹ مورد پرونده قتل منتهی به مصالحه بین اولیای دم و قاتل شد و ۲۹ انسان از اعدام نجات یافتند افزود: بالغ بر ۷۳ درصد پرونده‌های معوقه استان تعیین تکلیف شده و برای آنها رای صادر شده است.

موحد با اشاره به اینکه بالغ بر ۸۰ درصد اوراق دستگاه قضا در استان کرمان از طریق سامانه ثنا و الکترونیکی صادر می‌شود گفت: هزار و ۵۰۰ جلسه محاکمه الکترونیکی برگزار شده که ۵۰۰ مورد آن در شرایط شیوع ویروس کرونا بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ساختمان ۸ واحد قضایی استان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت افزود: در حال حاضر ساختمان دادگستری رابر و ارزوئیه آماده بهره‌برداری است که در هفته قوه قضائیه به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه در جریان سفر رئیس قوه قضائیه در استان کرمان کمک خوبی به دادگستری استان شد گفت: عملیات اجرایی ساخت مجتمع قضائیه شهید سلیمانی در شهرک الغدیر کرمان آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های محوری قوه قضائیه مبارزه با مفاسد اقتصادی درون سازمانی و برون سازمانی است و در سال‌های اخیر هم احکام مهمی در رابطه با اخلالگران نظام اقتصادی کشور صادر شده است عنوان کرد: در سطح استان کرمان در سال ۹۸ برای تعداد ۳۴۴ نفر از بابت ارتکاب جرائم اقتصادی پرونده تشکیل شده و ۳۴۴ نفر به‌دلیل مفاسد اقتصادی وارد زندان شدند.

موحد با اشاره به اینکه در سال ۹۹ تاکنون ۵۹ نفر به‌دلیل مفاسد اقتصادی وارد زندان‌های استان شدند گفت: ۱۴۴ نفر زندانی جرائم مفاسد اقتصادی در زندان‌های استان کرمان هستند که یکی از این پرونده‌ها پرونده اخلال در نظام اقتصادی در شهر سیرجان بوده که این باند ۱۵ میلیارد تومان به نفع خودشان در سیستم بانکی جابه‌جا کرده و در حال حاضر هشت نفر از آنها در زندان‌های استان و ۶ نفر در زندان تهران زندانی هستند.

وی با بیان اینکه پرونده شهرداری سیرجان نیز ۱۵ متهم داشت که دو نفر تبرئه شدند و مابقی محکومیت کیفری دارند افزود: وجوه و اموال دولتی مسترد شدند، سه نفر از این محکومین در زندان سیرجان هستند و مجازات‌های تعیین شده در حال اجرا است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به پرونده اداره کل غله که مدیرکل غله و معاون وی دستگیر شدند و در بازداشتگاه موقت هستند گفت: در این پرونده حدود ۲۰۰ میلیون تومان در مراحل مختلف به‌عنوان رشوه اخذ شده است.

وی با بیان اینکه پرونده بانک سپه مربوط به سال ۹۷ است که رئیس یکی از شعب بانک سپه کرمان مبلغ ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات داده اما پرونده تسهیلاتی در بانک وجود ندارد گفت: رئیس شعبه بانک همچنان در بازداشت است.

موحد با اشاره به اینکه پرونده شهرداری ارزوئیه اخیرا تشکیل شده که شهردار و رئیس شورای شهر و یک کارشناس شهرداری تشکیل یک باند داده بودند که توسط ماموران اطلاعات سپاه دستگیر شدند و تحقیقات پرونده در حال انجام است افزود: پرونده ۱۵۰ میلیون تومانی مربوط به بخشداری ماهان بوده که متهم با قید وثیقه آزاد است.

وی با بیان اینکه پرونده شهرداری رودبار جنوب، فرمانداری شهربابک و شهرداری نجف‌شهر سیرجان نیز نیز در دادگستری استان کرمان مطرح و در حال رسیدگی است ادامه داد: پرونده مجموعه مالیاتی استان نیز هفت نفر متهم دارد که این پرونده نیز در حال تحقیق و رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به پرونده نمایندگی بیمه دانا در کرمان به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان گفت: این پرونده نیز در حال رسیدگی بوده و تحقیقات ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان کرمان توفیقات قابل توجهی داشته است افزود: ۲۴۷ مصوبه داشته‌ایم که با رویکرد صیانت از اموال عمومی دولت و حفظ حقوق بیت‌المال و جلوگیری و مقابله با زمین‌خواری تصویب شده است.

موحد با اشاره به اینکه در سال گذشته ۷۵۹ هکتار اراضی دولتی که تصرف شده بود به دولت برگردانده شده است گفت: ۱۳۱ مورد بناهای روی اراضی دولت تخریب و ۹۳۵ مورد حکم قضایی صادر شده است و در حال حاضر در استان کرمان زمین‌خواری عمده نداریم.

وی ۲۳۰ مورد آزادسازی حریم رودخانه‌ها در استان کرمان در سال جاری انجام شده و از ۱۹ مورد انتقال آب غیرقانونی از منطقه‌ای به منطقه‌ای جلوگیری شده است افزود: حاشیه‌نشینی در شهر کرمان نیاز به ساماندهی دارد و در سنوات گذشته از توسعه آن جلوگیری شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه ستاد حمایت قضایی از فعالیت‌های اقتصادی در استان تشکیل شده که در پرونده‌های مختلف مشکلات سرمایه‌گذاران در دستگاه قضا رسیدگی و مشکلات آنها برطرف شد گفت: با حمایت از ۱۳۰ پرونده تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادی از بیکار شدن حدود ۸ هزار نیروی شاغل در این بنگاه‌های اقتصادی در استان کرمان جلوگیری شد.

وی با اشاره به قتل ریحانه عامری که موارد زیادی در فضای مجازی مطرح شد که کذب است افزود: دستگاه قضا در مورد پرونده‌ها نیاز به تحقیق و بررسی دارد و نمی‌تواند اظهارات اولیه یک متهم که مدام در حال تغییر است را در سطح جامعه منتشر کند.

موحد با بیان اینکه متهم در بازجوئی‌های مختلف اظهارات متفاوتی دارد گفت: دختری با پدرش هفت سال است که مشکل داشته و مشاجرات و درگیری‌های هفت ساله دارد که در درگیری روز آخر این مشاجره منجر به قتل شد که متهم با لوله آب دخترش را به قتل رسانده است.

وی با اشاره به اینکه در مرحله اول قتل دختر را انکار می‌کند اما در بازجوئی‌های مختلف حرف‌های مختلف می‌زند افزود: جسد دختر را در منطقه‌ای در جاده جوپار رها کرده است که جسد نیز کشف شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه نباید با انتشار اخبار کذب فضای سوءاستفاده دشمنان نظام را فراهم کرد گفت: اخبار را باید از مراجع ذی‌صلاح منتشر کرد و سبقت در اطلاع‌رسانی به یک آفت در کشور تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه تردد اتباع بیگانه در استان کرمان یک پدیده است که مشکلات زیادی دارد افزود: یک سوم جمعیت استان کرمان را اتباع بیگانه به‌ویژه اتباع افغانستانی تشکیل می‌دهند که با قانون عقب افتاده مربوط به چند ده سال قبل در مورد اتباع بیگانه نمی‌توان مشکلاتی از این دست را کنترل کرد.

موحد با اشاره به اینکه اصلاح قانون در مورد اتباع بیگانه نیازمند اصلاح و بازنگری است گفت: خلاء قانونی در این رابطه وجود دارد و باید چاره‌اندیشی شود.

48

کد خبر 1401524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =