۱۰ نکته که درباره استفاده از ضد آفتاب نمی‌دانید!

همه ما می دانیم که قرار گرفتن در مقابل تابش خورشید با خطرات جدی برای سلامتی پوستمان همراه است و باید پیش از آن از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم. اگر چه انجام این کار بسیار ساده به نظر می رسد اما اغلب افراد آن را اشتباه مصرف می کنند.

جالب است بدانید که تنها ۱۴ درصد از مردان و ۳۰ درصد از زنان در آمریکا این کار را به طور منظم و درست انجام می دهند. در حالی که زدن ضد آفتاب صورت مناسب پوست نه تنها مانع سوختگی و پیری پوست شده بلکه در مقابل سرطان پوست نیز از ما محافظت می کند. برای اطلاع از ۱۰ نکته که درباره استفاده از ضد آفتاب نمی‌دانید در ادامه با ما همراه شوید.

۱- احتمالا به اندازه کافی ضد آفتاب نمی‌زنید

مواد معدنی با خاصیت ضد آفتاب مانند زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید روی پوست و به ظاهر زخیم تر به نظر می رسند، بنابر این اغلب افراد فکر می کنند که به اندازه کافی ضد آفتاب به پوستشان مالیده اند، در صورتی که اصلا این طور نیست! به همین خاطر باید هنگام استفاده دقت زیادی به خرج داده و مطمئن شوید، کل صورت کامل پوشانده شده است. به گفته متخصصان باید هر دو ساعت ۲۸ گرم ضد آفتاب به صورت زده شود.

۲- محصولات حاوی اکسی ‌بنزون را نخرید

اکسی بنزون به عنوان یکی از فیلترهای رایج اشعه فرابنش در کرم های ضد آفتاب بکار می رود، اما با عوارض جانبی مانند اختلال هورمونی و آلرژی همراه است. همچنین این ماده تاثیرات مخربی بر روی محیط زیست و مرجان ها می‌گذارد. به همین خاطر بهتر است، به سراغ استفاده از ضد آفتاب های مینرال حاوی زینک اکساید و تیتانیوم دی اکساید بروید.

۳- SPF۵۰ و بالاتر تاثیر بیشتری ندارند

محصولات با SPF50 و بالاتر خاصیت حفاظت از پوست بیشتری ندارند، این در حالی است که بسیاری از شرکت های تولید کننده به سراغ محصولات با SPF ۷۰ یا ۱۰۰ می‌روند. به گفته کارشناسان SPF بین ۳۰ تا ۵۰ برای حفاظت از پوست کافی است و مقدار بیشتر آن تاثیر گذاری را افزایش نخواهد داد.

۴- استفاده از ضد آفتاب های حاوی ویتامین A ممنوع!

بسیاری از ضد آفتاب ها حاوی ویتامین A، به عنوان مرطوب کننده ای آنتی اکسیدان و محصول ضد پیری رایج در تمام لوازم آرایشی، هستند. با این حال طبق مطالعات انجام شده این ویتامین اصلا رابطه خوبی با نور خورشید ندارد و ممکن است عامل بروز ضایعات پوستی شود. نام ویتامین A در ترکیبات برخی محصولات به عنوان رتینول، رتینیل پالمیتات، رتینیل استات یا لینولات رتینیل نوشته می شود.

۵- از ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید

خیلی ها به تاریخ های مصرف روی کرم ها اهمیت نمی دهند، اما این محصولات بعد از حدود ۲ سال از تاریخ تولید تاثیر گذاری خود را از دست می دهند. باز کردن درب محصول و عدم استفاده، نگهداری در محیط گرم مانند اتومبیل یا زیر آفتاب داغ، زودتر از این تاریخ خاصیت حفاظت آن را از بین می برد. به همین خاطر باید هنگام خرید به تاریخ انقضای محصول توجه کنید. در صورتی که قصد انجام خرید اینترنتی ضد آفتاب را دارید، بهتر است از فروشگاه های معتبر مانند لوازم آرایشی میس و مستر خرید خود را انجام دهید تا نگرانی از بابت کیفیت و تاریخ انقضای ضد آفتاب خود نداشته باشید.

۶- اسپری های ضد آفتاب را روتین مصرف نکنید

استفاده از اسپری ضد آفتاب آسان تر است، اما در این گزینه شما مقدار کمی از محلول را روی پوستتان می زنید و احتمالا حفاظت کافی از پوست انجام نمی شود. از طرفی داخل آن مواد شیمیایی بکار رفته که در صورت استنشاق ممکن است برای بدن ضرر داشته باشند.اسپری های ضد آفتاب برای بدن و هنگام آفتاب گرفتن توصیه می شوند.

۷- حفاظت در مقابل اشعه UVA ضروری است

بسیاری از کرم های ضد آفتاب فقط در برابر اشعه UVB از پوست محافظت می کنند، زیرا این پرتوهایی هستند که باعث سوختن پوست می شوند. اما ضد آفتاب شما باید در مقابل اشعه UVA از پوستتان حفاظت کند. این نوع از اشعه موجب سوختن پوست نمی شود، اما مانند عبور آفتاب از شیشه، از پوست عبور کرده و لایه های زیرین را تخریب می کند. اینجاست که سلول های جدید شما به همراه الاستین و کلاژن تولید می شوند و نتیجه این امر چه خواهد بود؟ ایجاد لکه های آفتاب، چین و چروک، عدم استحکام و ... که ممکن است در آینده ای دور یا نزدیک در پوست پدیدار شوند. ترکیباتی چون اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم در مقابل هر دو اشعه UVA و UVB از پوست حفاظت می کند. Avobenzone و Mexoryl نیز در مقابل اشعه UVA از پوست حفاظت می کنند.

۸- به عبارت های ضد آب و ورزشی اعتماد نکنید

به تازگی سازمان غذا و دارو اجازه استفاده از عبارت های چون ضد آب یا ورزشی را به شرکت های تولید کننده ضد آفتاب نمی دهد. به همین خاطر آن ها به شکل غیرمستقیم و خلاقانه چنین مفاهیمی را منتقل می کنند. اگر عبارت ضد آب استفاده شود، جایی نوشته برای ۴۰ یا ۸۰ دقیقه را مشاهده خواهید کرد. باز هم سنجش صحت چنین گزاره هایی تقریبا غیرممکن است، به همین خاطر بهتر است بعد از خارج شدن از آب، خشک کردن صورت با حوله یا حداقل هر دو ساعت یک بار، ضد آفتاب خود را تمدید نمایید.

۹- حفاظت مرطوب کننده‌ های ضد آفتاب کافی نیست

خاصیت SPF موجود در کرم های ضد آفتاب برای تمام طول روز بر روی پوستتان دوام نخواهد داشت و به همین خاطر مطمئن شوید که همراه این محصولات از ضدآفتاب استفاده می کنید.

۱۰- نوزادان زیر ۶ ماه را دور از نور خورشید نگه دارید

در بازار ضدآفتاب های مخصوص کودکان و خردسالان موجود است، اما توجه کنید که هیچکدام برای نوزادان زیر ۶ ماه کافی نیستند. میزان ضخامت، حساسیت و اسیدی بودن پوست نوزادان به گونه ای است که باید پوستشان حتما با لباس مناسب و سایه بان از تابش مستقیم خورشید در امان نگاه داشته شود.

در این جا با مهم ترین نکاتی که می توانند از پوست شما در مقابل اشعه مضر خورشید محافظت کنند، آشنا شدید. برای تهیه بهترین کرم های ضدآفتاب و محصولات آرایشی و بهداشتی به فروشگاه اینترنتی میس و مستر رفته و خرید خود را با اطمینان از اصل بودن کالا و اطلاع از تمامی ویژگی های هر محصول نهایی کنید. همچنین در صفحه تلگرام میس و مستر نکات بسیار کاربردی آرایشی و بهداشتی کارآمد در روتین مراقبت از پوست و آرایش را مشاهده خواهید کرد.

2121

کد خبر 1401712