رئیس کل دادگستری همدان: اطاله دادرسی در پرونده های معوقه در همدان کاهش قابل توجه ای یافته است

رئیس کل دادگستری همدان گفت: مهمترین محورهای سند تحول قضایی در استان همدان رفتن به سمت صلح و سازش و کاهش پرونده های معوقه است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ دکتر محمدرضا عدالتخواه صبح روز یکشنبه به مناسبت هفته قوه قضائیه و در دیدار اعضای شورای قضایی دادگستری با نماینده ولی فقیه در استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهید بهشتی، به کاهش پرونده های معوقه اشاره کرد و گفت: دی ماه سال گذشته ۲۲ هزار و ۴۴۱ پرونده معوقه که یکسال از تشکیل آن گذشته بود وجود داشت که با کاهش اطاله دادرسی پرونده های معوق ۳۳ درصد کاهش یافته است.

رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه طبق اعلام قوه قضاییه، پنج استان در کشور از جمله همدان رتبه نخست صلح و سازش پرونده‌های قضایی را کسب کرده اند، خاطرنشان کرد: سال ۹۷ بیش از  ۲۹۷ هزار فقره پرونده وارد دادگستری و ۲۹۲ هزار پرونده نیز مختومه شده است.

وی با اعلام اینکه سال گذشته ۳۰۷ هزار فقره پرونده در دستگاه قضایی این استان تشکیل و با وجود افزایش نیافتن شمار نیروها، ۳۱۴ هزار فقره پرونده در این سال رسیدگی و مختومه شده، افزود: در ۲ ماه نخست سالجاری نیز ۴۰ هزار پرونده در این استان رسیدگی و مختومه شده و هم اینک شمار پرونده های قضایی به ۷۲ هزار و ۸۲۰ فقره رسیده است.

دکتر عدالتخواه به افزایش تعداد شعبات اشاره کرد و گفت: شمار شعب قضایی شامل دادگاه ها و دادسراها از ۲۰۳ به ۲۱۵ فقره رسیده و شعب تجدید نظر نیز از ۱۱ به ۱۷ شعبه افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: میانگین پرونده های وارده به دادگاه های همدان به ۱۰۵ فقره کاهش یافته در حالیکه پیشتر به بیش از  ۱۷۰ فقره پرونده می رسید و این معنای کیفی گرایی در رسیدگی به پرونده های قضایی است.

۴۶

کد خبر 1401830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =