احتمال کاهش قیمت دلار چقدر است؟

هر چند قیمت دلار این روزها رشدی قابل توجه را تجربه کرده و پای هر دلار آمریکا به نزدیکی کانال ۱۹ هزار تومان در صرافی‌های بانکی رسیده است اما هنوز ساکنان ساختمان شیشه‌ای میرداماد از کاهش قریب الوقوع نرخ‌ها می‌گویند و صرافان نیز احتیاط بیشتری را در معاملات به کار می‌بندند.

به گزارش خبرآنلاین، قیمت دلار این روزها رکوردهای تازه‌ای را تجربه کرده و سدهای مقاومتی یکی پس از دیگری شکسته می‌شود. دلار هر چند در صرافی‌های بانکی به نزدیکی ۱۹ هزار تومان رسیده است اما در بازار آزاد این سد را شکسته و بالاتر از ۱۹ هزار تومان معامله می‌شود.  

 در حالی که برخی انتظارات تورمی را عامل رشد دلار می‌دانند و در عین حال به جو روانی ناشی از قطعنامه جدید شورای حکام اشاره می کنند، مسئولان بانک مرکزی از بازگشت وضعیت به حالت عادی سخن می‌گویند و معتقدند شرایط به زودی دستخوش می‌شود.  

 نکته مهم در این میان بررسی دلایلی است که افزیش قیمت دلار در بازار را موجب شده است. گذشته از عوامل پیش گفته یعنی انتظارات تورمی و جو روانی قطعنامه شورای جکام، دلایل عینی و اقتصادی دیگری نیز عامل تغییرات قیمتی در بازار ارز بوده‌اند. شاید یکی از مهمترین دلایل را باید در رفتار صادرکنندگان غیرنفتی جستجو کرد آنجا که هم از بانک مرکزی اخطار می گیرند هم از وزارت صنعت، معدن و تجارت. ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی گویا حالا طبق روال همیشه به کشور باز نمی گردند  این مهم خود در کنار تحریم‌های نفتی  فشار اقتصادی ناشی از کرونا، مشکلی ویژه‌تر را متوجه اقتصادی ایران کرده است.  

 دیگر سو رفتار کره جنوبی در بلوکه کردن منابع ارزی ایران که به گفته حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره در حدود ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار برآورد می‌شود، بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان اما چه عواملی سبب شده است مسئولان بانک مرکزی و در راس آن عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی خبر از بازگشت وضعیت در بازار ارز بدهند؟

بیشتر بخوانید: منابع بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی چقدر است؟

بازار ارز

قیمت دلار واقعی نیست 

 هر چند رییس کل بانک مرکزی قیمت واقعی دلار را صراحتا اعلام نکرده است اما می‌گوید طبق داده های اقتصادی قیمت کنونی ارز در بازار واقعی نیست و قیمت‌ها پایین تر از این محدوده قرار می گیرند.  

 قیمت در هر بازار تحت تاثیر عرضه  تقاضا تعیین می‌شود. به این ترتیب کمبود ارز حتی به صورت مصنوعی می تواند در تعیین قیمت بالاتر برای آن موثر واقع شود.  

 جدا از این مولفه استناد وی به ابزارهایی است که نهاد تحت صدی اش برای مدیریت بازار ارز در اختیار دارد. ابزارهایی که البته هیچ گاه به طور شفاف درباره آنها سخنی گفته نشده است اما در یک سال و اندی گذشته با استفاده از آن‌ها بانک مرکزی مهار بازار ارز را در دستور کار قرار داده است. همتی تاکید دارد نهاد تحت تصدی‌اش پس از وقایع آبان ۹۸، ورود ایران به لیست سیاه FATF و حتی افت شدید قیمت نفت توانسته است نسبت به اعاده ثبات اقدام کند. حالا نه تنها وی این بحران را موقتی می داند بلکه همکارانش در راهرویهای ساختمان بلندمرتبه میردادماد نیز می گویند وضعیت در بازار ارز عادی خواهد شد.  

 دیگر سوی شهر، در میدان فردوسی اما آنها که هنوز به رغم تمام محدودیت‌ها در خیابان مشغول معامله ارز هستند، از بالاتر رفتن قیمت‌ها سخن می‌گویند و بر طبل گرانی می‌کوبند. رفتار بازارهای موازی ارز نیز نشان از رشد قیمت‌ها دارد. رصد بازار مسکن، خودر و طلا و سکه گواه این مدعاست.   

بیشتر بخوانید: التهاب بازار ارز در ایران فروکش می‌کند؟

صادرکنندگان دلارها را برمی گردانند؟

همتی تاکید دارد صادرکنندگان باید تتمه ارزهای صادراتی شان را به کشور بازگردانند، این تاکید از سوی سایر دستگاه های اجرایی نیز دیده می شود. پایان تیرماه مهلتی است که از سوی همتی برای بازگرداندن ارزهای صادراتی مشخص شده است. اعلام اسامی متخلفین و ابطال کارت بازرگانی و ... اقداماتی است که پس از بی‌توجهی صادرکنندگان اجرایی خواهد شد. حالا اما هر چند کره جنوبی وضعیت خاصی را ایجاد کرده است، مذاکرات با عراق، شرایط تازه ای را پیش روی بازار ارز قرار می دهد. آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفته است این توافق می‌تواند زمینه را برای بازپرداخت بدهی برقی عراق به ایران نیز فراهم کند.  

بیشتر بخوانید: اعلام موضع صریح همتی درباره قیمت واقعی دلار

 عراق چقدر به ایران بدهکار است؟

یحیی آل‌اسحاق درباره جزییات این بدهی به ایلنا گفته است: آقای همتی اخیراً همراه هیئتی برای مذاکراه درباره نحوه تسویه حساب‌ها و مبادلات مالی و ارزی به عراق رفته است. در این سفر نحوه تسویه حساب بدهی عراق به ایران که ناشی از صادرات برق و انرژی به این کشور است، مشخص شد. این بدهی به علت صادرات مداوم برق ایران به عراق مرتباً تغییر می‌کند اما اکنون در حد ۳ تا ۴ میلیارد دلار است.

او ادامه داد: ایران برای حل و فصل تسویه حساب‌ها توافقاتی انجام داده و سیستمی را ایجاد کرده است. طی توافقات سفر همتی به عراق مقرر شد تا از محل مطالبات ایران در حوزه برق و انرژی از عراق، خریدهای ایران از طریق بانک مرکزی به فروشنده تسویه شود. ارز مورد نیاز برای کالاهای خریداری شده توسط ایران را عراق می‌پردازد و کالا بدون دخالت عراق و از مبداء فروشنده به کشور می‌آید، مبالغ درواقع از طلب ایران پرداخت می‌شود.

آل‌اسحاق تصریح کرد: پرداخت پول از طریق واحدی است که TBI عراق آن را به عهده دارد.ما در اولین فرصت سفارشات کالایی خود را خواهیم داد و مقداری از طلب‌مان را از طریق واردات کالاهای غیرتحریمی وصول خواهیم کرد. متاسفانه نمی‌توانیم کالاهای تحریمی را به این طریق وارد کنیم.

به نظر می رسد شمارش معکوس برای عادی سازی وضعیت در بازار ارز آغاز شده است، بازپرداخت بدهی عراق به ایران در کنار تلاش برای آزادسازی منابع ایران در دیگر کشورها و بازگشت ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی سه مولفه ای است که بازار ارز را تحت تاثیر قرار خواهند داد.  

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1402028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  این حرفها تکراریست
 • FR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  چرا باید پایین بیاد؟
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  احتمالش کمه
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  1 0
  صفر
 • DE ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  تورم را دریابید تا پول ملی تقویت شود
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  دلالن دارن سور میدن
 • US ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  باید تورم مهار بشه
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  بازم گرون میشه
 • DK ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  واقعا تو کرونا توقع دارید ارزان بشه
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  اکثر مردم گرفتارند
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  آیا مشکلی حادتر و فوری تر از رسیدگی به افزایش افسار گسیخته قیمت ارز هست؟
 • RO ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  باید کاهش بیابد
 • علی IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  انشاله
 • ایرانی US ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  ترخدا آقای دکتر همتی کاری کنید که دلار و ارزهای دیگر بیاید پایین چون واقعا همه چیز گران شده جلوی این دلالها ی از خدا بی خبر را بگیرید واقعا آدم دلش برای وطنش میسوزد که انقدر ارزش پولش آمده پایین انشالله یک کار مفیدی انجام دهید
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  میره بالا
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  تکراریه
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  بعید میدونم
 • DE ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  0 0
  امكان؟ چی هست؟
 • کیارش خمسی DE ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
  0 0
  امیدوارم
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
  0 0
  اقا چرا به فکر ارزش پول ملی نیستید . دلالی نکنید