کیت ایرانی شمارش سلول‌های سرطانی خون ساخته شد

متخصصان ایرانی موفق به تولید نمونه کیتی برای جداسازی و شمارش سلول‌های سرطانی در خون فرد بیمار شدند که کمک بزرگی برای پزشکان است تا از شیوه درمان خود اطمینان یابند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گاه یک سلول در بدن رشدی غیر طبیعی را پیش می‌گیرد و به طور غیر قابل کنترلی تکثیر می‌شود و سرطان به وجود می‌آید. درمان این بیماری اکنون دغدغه متخصصان بسیاری است. محققان با ابزارعلم و فناوری به جنگ این بیماری رفته‌اند.

به طور کلی عامل مرگ و میر بیماران مبتلا به سرطان متاستاز یا پخش و انتقال سلول‌های توموری در گردش خون است و در حال حاضر شیمی درمان یکی از درمان‌های رایج این بیماران است. اما اینکه پس از این شیوه درمانی، بدن چه پاسخی به بیماری می دهد برای ادامه درمان بسیار مهم است.

در این زمینه متخصصان کشور نوعی کیت جداسازی و شمارش سلول‌های سرطانی از خون طراحی و تولید کردند.

مهدی رحیمیان از اعضای این تیم فناور با بیان اینکه در برخی بیماران مبتلا به سرطان با عمل جراحی بخشی از بافت مبتلا به بیماری برداشته می‌شود، افزود:پس از جراحی درمان‌های بعدی مانند شیمی درمانی برای کنترل بیماری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در اینجا قبل از شروع شیمی درمانی، سرطان شناسان با استفاده از کیت «سی تی سی» جداسازی و شمارش سلول‌های سرطانی در خون فرد بیمار را انجام می‌دهند و درمان ادامه می‌یابد اما پس از گذشت زمانی باید از شیوه درمانی مطمئن شد و اینکه این شیوه درمانی اثر بخش بوده است یا خیر.

این متخصص همچنین گفت:پس بار دیگر نیاز به کیت «سی تی سی» است لذا با اندازه‌گیری سلول‌های سرطانی در خون فرد اگر تعداد آنها تغییر نکرده باشد یا با افزایش همراه باشد باید خط درمان را تغییر داد.

رحیمیان یادآور شد: نمونه آزمایشگاهی این محصول داخلی طراحی و ساخته شده است در دوره‌های پیش شتابدهی مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی برای ورود به بازار آماده شده ایم. این دوره‌ها کمک بزرگی بود تا بازار محصول را شناسایی کنیم و مطابق با نیاز مصرف کننده آن را تولید کنیم.

47231
کد خبر 1402276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =