قاچاق فیلم مهتاب کرامتی در شبکه‌های ماهواره

صبا نوشت: کارگردان فیلم «بهت» درباره دلایل خود مبنی بر اکران آنلاین این فیلم توضیحاتی ارائه داد.

عباس رافعی کارگردان فیلم سینمایی «بهت» که از ۱۲ خرداد ماه در پلتفرم‌ها به صورت آنلاین اکران شده است در این باره گفت: فیلم «بهت» قرار بود اول دی ماه سال گذشته اکران عمومی شود که فیلم قبلی چون هنوز امکان اکران داشت و کف فروش را پر نکرده بود به ما اطلاع دادند که از هفته دوم دی ماه اکران خواهد شد.

وی افزود: سپس اکران «بهت» با جشنواره ملی فیلم فجر همزمان شد به همین دلیل تصمیم گرفتیم از اول اسفند ماه نمایش این فیلم شروع شود و چون قرار بود فیلم را اکران کنیم فرم شرکت در جشنواره را هم پر نکردیم. اسفند ماه نیز با تعطیلی سینماها مواجه شدیم که البته پیش‌بینی می‌کردیم ممکن است تعطیلی سینماها ماه‌ها طول بکشد و زمانی که دیدیم مردم از اکران آنلاین استقبال کرده‌اند تصمیم گرفتیم «بهت» را اکران آنلاین کنیم غاقل از این که اکران آنلاین همانا و به سرقت رفتن فیلم هم همان!

کارگردان فیلم «فصل فراموشی فریبا» درباره اکران آنلاین عنوان کرد: این نوع اکران یک فرصتی برای سینمای ایران بوده و هست حتی در زمانی که سالن‌های سینمایی باز هستند، اکران آنلاین می‌تواند به کمک این اکران فیزیکی در سالن سینماها برود. من موافق اکران آنلاین هستم زیرا کسانی که عادت به سینما رفتن دارند، همیشه برای فیلم دیدن به سالن سینمایی مراجعه می‌کنند اما افرادی هستند که سال‌هاست سینما نرفتند اما از این که سینما به خانه آن‌ها بیاید، استقبال می‌کنند.

وی ادامه داد: فیلم‌های قبلی‌ام که در سینما اکران عمومی می‌شد متوجه می شدم که تعداد کمی بودند که فیلم‌ها را مشاهده کرده اند اما از تجربه اکران آنلاین «بهت» متوجه شدم که خیلی‌ها این فیلم را در همین مدت کوتاه تماشا کرده‌اند.

این کارگردان با اشاره به نبود قانون کپی‌رایت در ایران خاطرنشان کرد: «بهت» جدا از اکران آنلاین در همه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان به صورت غیرقانونی نیز پخش شده و این پاشنه آشیل اکران آنلاین است. در واقع ما قانون کپی‌رایت نداریم و این شبکه‌ها به راحتی از فیلم‌های سینمای ایران برای این که شبکه‌های تلویزیونی‌اشان سرپا بماند، سواستفاده می‌کنند. اگر در کشورمان قانون کپی‌رایت داشتیم این ضرر و زیان‌ها هرگز به وجود نمی‌آمد یا می توانستیم شکایت کنیم و خسارت بگیریم.

رافعی در پایان درباره رضایتش از فروش فیلم «بهت» تصریح کرد: از فروش این فیلم تا به امروز راضی بوده‌ایم و اطلاعاتی که پلتفرم‌ها داده‌اند، نشان‌دهنده این است که در هفته اول «بهت» فروش خوبی داشته اما از زمانی که نسخه قاچاق فیلم در شبکه‌های اینترنتی قرار گرفت سیر نزولی پیدا کرده اما این فیلم همچنان می‌تواند به اکران آنلاینش ادامه دهد.

«بهت» به نویسندگی و کارگردانی عباس رافعی است که محمد نشاط آن را تهیه کرده است. مهتاب کرامتی، رعنا آزادی‌ور، علیرضا آقاخانی، محمدرضا رهبری از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «داستان این فیلم درباره زوجی است که از قشر متوسط ایران امروز، پس از ۲۰ سال فراق اکنون که همدیگر را یافته‌اند. برای تحکیم این عشق، سرنوشت بچه‌هایشان را با زوجی از طبقه پایین جامعه گره می پ‌زنند، غافل از این که این آغازی برای فروپاشی هر ۲ خانواده است.»

۵۷۵۷

کد خبر 1402473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =