شورای حقوق بشر سازمان ملل طرح نتانیاهو را محکوم کرد

فارس نوشت: شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن تصمیم رژیم صهیونیستی برای اشغال سی درصدی کرانه باختری، از کمیسیاری عالی حقوق بشر در این سازمان خواست گزارشی درباره تاثیرات این اقدام تهیه کند.

با افزایش انتقادات جهانی از طرح تل‌آویو برای اشغال بخش‌های بزرگی از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری، شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز این اقدام را محکوم کرد.

به نوشته روزنامه «جروزالم پست» این شورا بامداد امروز (سه‌شنبه به وقت تهران) طی چهل‌وسومین نشست خود در ژنو، قطعنامه موسوم به «قطعنامه شهرک‌ها» را با ۳۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع تصویب کرد.

این قطعنامه که هر سال در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب شده، خواستار تحریم کسب‌وکارهای صهیونیستی است که در اراضی فلسطینی‌ها در کرانه باختری فعالیت می‌کنند و همچنین هشدار می‌دهد که افراد دخیل در این کسب‌وکارها طبق قوانین بین‌المللی مستحق جریمه هستند.

بر این اساس، این شورا چهار قطعنامه ضد اسرائیلی دیگر نیز در حمایت از فلسطینی‌ها صادر کرد که یکی از آنها محکومیت اشغال جولان سوریه توسط این رژیم بود که با ۲۶ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع تصویب شد.

دیگر قطعنامه‌ای که در این نشست تصویب شد بر حق فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت خود تاکید داشت. اعضای شورای حقوق بشر به این قطعنامه ۴۳ رأی مثبت و ۲ رأی ممتنع دادند.

قطعنامه‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل غیرالزام‌آور بوده و با وجود اینکه بارها انتقاداتی را علیه رژیم صهیونیستی مطرح کرده یا خواستار تحریم علیه آن شده، اقدام بین‌المللی در این راستا انجام نشده است.

312 310

کد خبر 1402480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =