جمشید خانیان نامزد جایزه «هانسن کریستین اندرسن» شد

شورای کتاب کودک جمشید خانیان را به‌عنوان نامزد جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۲ معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شورای کتاب کودک با اعلام این خبر که جمشید خانیان به‌عنوان نامزد جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۲ معرفی شده است، نوشت: «دلایل این انتخاب، ضمن تاکید بر نقش پررنگ و تاثیرگذار آثار ایشان در روند شکل‌گیری نوین ادبیاتِ کودک و نوجوان ایران عبارتند از تاکید بر مسائلِ انسانِ امروز، همچون جنگ، مهاجرت، تبعیض، تنهایی، مرگ، رابطه‌ی بین نسل‌ها، سالمندی، بحران‌های نوجوانی، هویت، تجربه‌های زیستی بومی و فرهنگ‌های خاص، توجه ویژه به زندگی طبقه‌ متوسط شهری، صلح، همدلی، دوستی، عشق، احترام به دیگری و خانواده. رسیدن به سبک نوشتاری خاص با تاکید بر فُرم، تکنیک، جنبه‌های زیبایی‌شناسانه‌ زبانِ روایت و گفت‌وگوهای نمایشی، توجه ویژه به شخصیت و همچنین برانگیختن کنجکاوی، پرسشگری و رشد تفکر انتقادی و فلسفی مخاطبان.»

آثار او تا کنون بارها جایزه‌ها و افتخارات داخلی مانند کتاب فصل، کتاب سال، جایزه‌ بیست سال ادبیات، جایزه‌ ویژه‌ ربع قرن ادبیات در بخش‌های رمان نوجوان، نمایشنامه‌نویسی و پژوهش هنری را از سوی نهادهایی چون شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، خانه‌ کتاب، «لاکپشت پرنده»، «مهر طاها»، جایزه ادبی «اصفهان»، مجله‌های ادبی کودک و نوجوان و فستیوال بین المللی تئاتر فجر را دریافت کرده است.

پیام جمشید خانیان برای افتتاح کتابسرای مهربانی

آثار او در سطح بین‌المللی نیز افتخاراتی چون کتابِ راه‌یافته به فهرست «کلاغ سفید» (کتابخانه بین‌المللی کودک و نوجوان مونیخ) در سال ۲۰۰۵ برای «قلب زیبای بابور»، و لوح افتخار ibby در سال‌های ۲۰۱۲ برای «طبقه‌ هفتم غربی» و ۲۰۱۴ برای «عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» را داشته است. همین طور بعضی از نمایشنامه‌های او منتخب فستیوال‌های نمایشی در آلمان، باکو و مسکو شده است.

جمشید خانیان در سال ۲۰۱۸، از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران به عنوان نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن معرفی شد. همچنین او در سال ۲۰۲۰ نامزد همین جایزه از سوی شورای کتاب کودک شده است.

۲۴۱۲۴۵

کد خبر 1402876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =