۰ نفر
۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
کلید حل مشکلات جهانی از نگاه بورل

ایرنا نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه (۶ تیر ۱۳۹۹) در سخنانی به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد پذیرش منشور سازمان ملل متحد، چندجانبه‌گرایی، تعامل و همبستگی را تنها راه برون رفت از مشکلات جهان توصیف کرد.

«جوسپ بورل» در پیامی ویدیویی یادآور شد: 75 سال پیش منشور سازمان ملل متحد در سان‌فرانسیسکو به امضاء رسید و کشورهای جهان پس از جنگ‌های فاجعه بار، دور هم جمع شده تا تعامل را در مقابل تقابل برگزینند.

وی گفت: داستان سازمان ملل متحد در این زمینه، به ماجرای اتحادیه اروپا بسیار شبیه است. بذر هر دو ما، گفت‌وگو، صلح، اتحاد و همبستگی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سپس عنوان کرد: در دنیای نامعلومی که زندگی می‌کنیم و در کنار چالش‌هایی که همه به آن مبتلا هستیم، منشور سازمان ملل متحد و روح آن، بیش از هر زمان دیگری حائز اهمیت است. 

وی افزود؛ همه‌گیری ویروس کرونا بار دیگر نشان داد که تعامل و همبستگی تنها راه عبور از بحران است.

بورل با بیان این مطلب که اتحادیه اروپا، ستون چند جانبه‌گرایی است و باقی خواند ماند، افزود: سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در زمینه ترویج حقوق بشر، حاکمیت قانون، ثبات و دمکراسی در جهان از طریق گفتمان و راه‌حل‌های سیاسی، پیشرو هستند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان تصریح کرد؛ ما و سازمان ملل متحد همکار هستیم و باور داریم که این مساله به سود هر دو طرف و جهان است.

پیش از این، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم مشکلات اصلی جهان را مقابله با ویروس کرونا، بی عدالتی های گسترده و تغییرات آب و هوایی دانست و راه برون رفت از آن را بازگشت به چندجانبه گرایی خواند.

گوترش با ایراد سخنانی، خواستار تقویت همکاری های چندجانبه شد و رویکرد جهانی را کلید اصلی مقابله با کرونا خواند.

وی افزود: ما قطعا باید با یکدیگر برای تصویرسازی مجدد جهان مشترک خود، متحد شویم. ما به چند جانبه گرایی مؤثر نیاز داریم که بتواند در صورت لزوم به عنوان ابزاری برای مدیریت جهانی عمل کند.

گوترش یادآور شد: سازمان ملل متحد، تاثیرگذاری خود را در واکنش به ویروس کرونا با ارسال ۲۵۰ میلیون مورد وسایل محافظت شخصی به بیش از ۱۳۰ کشور، حمایت از آموزش کودکان و نیازهای خانواده ها اثبات کرده است.

گوترش و بورل در حالی بر تقویت همکاری های چندجانبه برای مقابله با ویروس کرونا تاکید می کند که سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه نسبت به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در اروپا، پس از کاهش محدودیت‌ها، هشدار داد.

311311
کد خبر 1403631

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =