هزاران نظامی آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند

فارس نوشت: سی ان ان به نقل از چند مقام آمریکایی گزارش داد دولت ترامپ طرحی را نهایی کرده که براساس آن 4 هزار نظامی این کشور پاییز سال جاری از افغانستان خارج خواهند شد.

به نوشته این رسانه آمریکایی، قرار است تعداد نظامیان این کشور در افغانستان از 8600 نفر فعلی به 4500 نفر یعنی کمترین میزان از آغاز جنگ در سال 2001 کاهش یابد.

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که طالبان سطح خشونت در افغانستان را به رغم امضای توافقنامه صلح با آمریکا افزایش داده و تنها در یک هفته 800 نظامی افغان را کشته و زخمی کرده است.

براساس گزارش سی ان ان، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا این طرح را در حاشیه نشست ناتو در هفته گذشته با متحدان این کشور در بروکسل در میان گذاشته و آنها را از این تصمیم با خبر کرده است.

این در حالی است که دبیر کل ناتو روز جمعه در این باره گفت ناتو  حضور خود را براساس حمایت از صلح تنظیم کرده و این موضوع با هماهنگی با سایر متحدان انجام خواهد شد.

براساس توافقنامه صلح افغانستان آمریکا در مرحله اول سطح نیروهای خود را به 8600 نفر و پس از 14 ماه به طور کامل از افغانستان خارج خواهد شد، موضوعی که مقامات آمریکا اعلام کردند که براساس شرایط افغانستان و تعهد طالبان به توافق صلح انجام خواهد شد. 

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته رئیس جمهور افغانستان اعلام کرده بود هرگونه خروج بدون مسئولیت نیروهای آمریکایی به شدت فرآیند صلح در این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

310 310

کد خبر 1403768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =