پیشنهاد ویژه مشاوره نظامی رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح /سرلشکر صفوی: توسعه دیپلماسی پدافند شیمیایی در دستور کار پدافند غیرعامل باشد

ایرنا نوشت: سرلشکر صفوی، دستیار ویژه و مشاور نظامی فرمانده کل قوا بر لزوم تشکیل مرکز فرماندهی و کنترل برای مقابله با تهدیدات زیستی تاکید کرد.

سرلشکر «سید یحیی صفوی» روز یکشنبه در همایش ملی پدافند شیمیایی، هفتم تیرماه را یک روز سیاه در تاریخ ملت ایران توصیف کرد و گفت: اقدام تروریستی منافقین در به شهادت رساندن شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش (در سال ۱۳۶۰) و همچنین جنایت هولناک صدام برای بمباران شیمیایی سردشت (در سال ۱۳۶۶)، دو رویدادی بودند که هفتم تیرماه را به روزی سیاه در تاریخ ملت ایران تبدیل کرده‌اند.

دستیار ویژه و مشاور نظامی فرمانده کل قوا  با بیان اینکه جنایت‌های صدام که با استفاده از سلاح‌های شیمیایی انجام می‌شد با سکوت سازمان‌های بین‌المللی و چراغ سبز آمریکا و اروپا همراه بود افزود: صدام در طول هشت سال دفاع مقدس، هزار و ۸۰۰ تن گاز خردل و ۶۰۰ تن گاز سارین را علیه ملت و رزمندگان ما به کار گرفت.

سرلشکر صفوی ادامه داد: صدام در طول جنگ تحمیلی مجموعا ۲۵۲ مرتبه از سلاح ممنوعه شیمیایی علیه ملت و رزمندگان ما استفاده کرد که نتیجه آن ۱۰۷ هزار مجروح و بیش از ۸ هزار شهید بود.

وی، تقویت و توسعه ظرفیت و ارتقا آمادگی‌های دفاعی برای مقابله با تهدیدات احتمالی شیمیایی، زیستی و  اکوتروریستی را یکی از راهبردهای پدافند شیمیایی در کشور ارزیابی کرد و گفت: ایجاد و توسعه سامانه یکپارچه و هوشمند و همچنین رصد و پایش محیطی برای آشکارسازی، هشدار و ارزیابی انواع تهدیدات شیمیایی، میکروبی و محیط زیستی، باید به شکل جدی در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل کشور  قرار گیرد.

دستیار ویژه و مشاور نظامی فرمانده کل قوا ‌افزود: توسعه دیپلماسی پدافند شیمیایی و مقابله با کرونا در جهت تقویت همکاری با کشورهای دوست و انتقال تجارب در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین مدیریت و فرماندهی یکپارچه توسط قرارگاه پدافند شیمیایی در هنگام وقوع تهدیدات احتمالی، باید در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل باشد.

سرلشکر صفوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر در ماجرای مقابله با کرونا، نیروهای مسلح به کمک دولت نمی‌آمدند مقابله با کرونا برای دولت بسیار مشکل‌تر از آنچه می‌شد که تا امروز انجام شده است.

وی‌ افزود: فرمان رهبر معظم انقلاب برای کمک ‌نیروهای مسلح به دولت برای مقابله با کرونا و در پی آن تشکیل قرارگاه امام رضا(ع)، سبب شد که روند مقابله با کرونا در کشور شتاب بسیار خوبی بگیرد.

سرلشکر صفوی گفت: در حال حاضر یک معاونت تحت عنوان معاونت بهداشت و درمان در ستاد کل نیروهای مسلح داریم و پیشنهاد مشخص من این است که یک مرکز تحت عنوان فرماندهی و کنترل تهدیدات زیستی در ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شود.

وی گفت: همایش «مطالبات حقوقی ایران از حامیان رژیم بعث عراق» زمستان امسال در کشور برگزار خواهد شد.

27219

کد خبر 1404191

برچسب‌ها