درخواست معاون سیاسی وزارت کشور از مجلس یازدهم برای تصویب دو لایحه

ایسنا نوشت: معاون سیاسی وزارت کشور از مجلس یازدهم خواست تا به لایحه قانون جامع انتخابات و قانون فعالیت احزاب ورود کرده و این لوایح را تصویب کند.

جمال عرف در نشست خبری امروز (یک شنبه)خود با دبیران کل احزاب کشور با بیان اینکه منافع و امنیت ملی برای ما اصل اساسی است، اظهار کرد: احزابی که در چارچوب قانون اساسی و منافع ملی حرکت می کنند، مورد حمایت نظام، دولت و وزارت کشور خواهند بود.

وی ادامه داد: لایحه جامع انتخابات در بهمن۹۷ توسط دولت به مجلس دهم داده شد، ولی مجلس دنبال طرح خود درباره قانون انتخابات بود و هرچه اصرار کردیم که لایحه در دستور مجلس قرار گیرد، مجلس طرح خود را دنبال کرد و مجلس دهم فرصت نکرد به لایحه بپردازد. اکنون خواهش من از مجلس یازدهم این است که به این لایحه رسیدگی کند. وزارت کشور آماده همکاری با مجلس است.

معاون سیاسی وزیر کشور در پایان با اشاره به اینکه مجلس یازدهم می‌تواند به لایحه فعالیت احزاب رسیدگی کند،  تصریح کرد: باید فعالیت حزبی را از تشتت دور کرده و به سامان برسانیم. در جامعه مدرن امروز از تجربه کار حزبی می توان استفاده کرد اما معتقدم که  نظام حزبی متناسب با شرایط هر نظام سیاسی است.

او گفت: در همه نظام‌های سیاسی می‌گویند که حزب یک متغیر سیاسی وابسته به نظام سیاسی است. بر این اساس قطعاً باید بحث‌هایی درباره مبانی کار حزبی انجام شود. دو مسئله ناظر به احزاب در کشور مطرح است، بحث اول موضوع لایحه جامع انتخابات است.

معاون سیاسی وزیر کشور تاکید کرد: شنیده ایم که رئیس کمیسیون شورای های مجلس یازدهم پیگیر این موضوع است و من اعلام می‌کنم که وزارت کشور آماده است با همکاری مجلس یکبار برای همیشه قوانین انتخابات را یکپارچه کند.

عرف در ادامه اظهار داشت: قانون انتخابات در سالهای اخیر اصلاحات متعدد خورده که این اصلاحات باید در یک قانون جمع شوند.

معاون سیاسی وزارت کشور با تاکید بر اینکه نقش احزاب در لایحه جامع انتخابات جایابی شده است، تاکید کرد: مطلب دیگری که باید به آن پرداخته شود لایحه جامع احزاب است. در این باره نیز ما آماده مذاکره با مجلس هستیم تا فعالیت احزاب را به یک سامانی برسانیم.

وی افزود: در سال گذشته به ۲۰ استان سفر کردیم و با احزاب استانی جلسه گذاشتیم و این اراده در دولت هست که موضوع تحزب را دنبال کند.

در این نشست،پروانه فعالیت چند حزب به دبیران کل آنها تحویل داده شد.

۲۱۶۲۱۵

کد خبر 1404384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =